Haşim Kılıç’a 220 bin liralık araç kiralandı

Haşim Kılıç’a 220 bin liralık araç kiralandı
Haşim Kılıç’a 220 bin liralık araç kiralandı

Hukukçu olmayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, aylığı 7 bin 600 euroya son model Mercedes araç kiraladı. 003 kırmızı plaka takılan ve yıllık kirası 220 bin lirayı bulan araç muhalefeti ayağa kaldırdı. CHP’li Oran, “Bu nasıl iş? Keşke satın alsaydınız!” dedi, “Kılıç’ın mahkemesi”ne ağır suçlamalar yöneltti.

003 kırmızı plakalı Mercedes’in kirası 220 bin lira!
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a, aylık kira bedeli 7 bin 600 eurodan Mercedes marka makam aracı kiralandı. CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, aracın yıllık kira bedelinin yaklaşık 220 bin lira olduğunu belirterek, “Bu nasıl iş, keşke satın alsaydınız” dedi.

 

Ticari işletme gibi
Batum, TBMM’de Anayasa Mahkemesi bütçesi ele alınırken Haşim Kılıç için Mercedes marka makam aracı kiralandığını açıkladı. Batum, 003 kırmızı plaka takılan Mercedes marka araca, ayda 7 bin 600 euro kira ödendiğini belirterek, “7 bin 600 euroyu günlük kurla çarpın, ayda 20 bin liraya yakın eder. Bir yılda 220 bin lira para veriliyor. Bu nasıl iş” dedi. Mahkemenin kişisel başvurulardan da para aldığını ve başvuruısu kabul edilmeyenlere ise 2 bin lira para cezası verildiğini savunan Batum şöyle devam etti:
 “Anayasa Mahkemesi bireysel başvurular için 150 lira harç alıyor. Eğer başvuru kabul edilmezse 2 bin lira da ceza alıyor. Bu nasıl bir hak arama hürriyeti, nasıl bir Anayasa Mahkemesi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bir birey başvuru yaptığında para vermiyor. Başvuru kabul edilmez bulunursa herhangi bir ceza da alınmıyor. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru ise 150 lira, eğer kabul edilmezse sunturlu ceza 2 bin lira. Bu hak arama hürriyeti değil. Anayasa Mahkemesi, Haşim Kılıç’ın mahkemesi kendini ciddi ciddi ticari bir işletme zannediyor.”

 

Tutukluluğa itiraz
Bu arada, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Ümraniye davasından tutuklu bulunan CHP Milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın bireysel olarak uzun tutukluluk süresiyle ilgili kendilerine başvuruda bulunduklarını söyledi. Kılıç, bu konuda akademik çalışma başlatıldığını söyledi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.