Halk doğruları bilmelidir

A+A-
Esfender KORKMAZ

Fitch, Türkiyenin kredi notunu iki  nedenle durağana çevirdiğini açıkladı. Birisi, Türkiye cari açığını azaltamıyor... Dünyada likidite sıkışıklığı varken, cari açığın finansmanında  zorlanabilir.  İki.. Enflasyon hedefi  tutmuyor.
OECD, Mayısta ve  şimdi, cari açığa dikkat çekti. IMF  de  Türkiye için cari  açığı önemli bir risk olarak görüyor.
Bazı yazarlar ise,  cari açığın tartışılmasının, AKP’yi vurmak amacıyla yapıldığını öne sürüyor.  Cari açığın, ilerisi için yapılan bir yatırım olarak değerlendirmek gerektiğini söylüyor.
Herhalde bütün bu uluslararası kuruluşlar da, AKP’yi vurmak için cari açığa dikkat çekiyorlar!
Kaldı ki, yatırım yapmak için mutlaka cari açık vermek gerekmez. Söz gelimi  Çin bizden daha fazla   yatırım yapıyor. Büyüme oranı daha yüksek ve istikrarlı ve fakat  aynı zamanda cari fazla veriyor.
Türkiye’de temel sorun ekonominin artık tasarruf yaratamıyor olmasıdır. Tasarruf oranı, toplam tasarrufların Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya oranıdır. Toplam tasarruf ile  toplam yatırım arasındaki fark, tasarruf açığıdır.  İç tasarruf açığı,    zorunlu olarak dış kaynakla karşılanıyor.  2010 yılında tasarruf oranı yüzde 13.9 oldu. Yatırım oranı yüzde 19.1 idi. Tasarruf açığı ise yüzde 3.9 oranında kaldı.
Yüzde 13 dolayında  tasarruf oranı çok düşük bir orandır. Türkiye’de 2000 yılına kadar ortalama tasarruf oranı yüzde 20’nin üstünde idi. Çin’de halen tasarruf oranı yüzde 45’e ulaşıyor. 

 


2010 YILI TASARRUF  AÇIĞI  (GSYH ’YA ORANI)
                   TASARRUF           YATIRIM           AÇIK 
TOPLAM         
13.9                    19.1               -6.0
KAMU                1.6                      4.0               -2.4
ÖZEL               12.3                    16.2               -3.9
Kaynak: Kalkınma  Bakanlığı


Cari açığın kendisi kadar, finansmanı da önemlidir.  2002 yılında 140 milyar dolar olan dış borç toplamı, bu gün 310 milyar dolara yükseldi. Özel sektörün dış borcu 210 milyar dolara çıktı. Bunun 85 milyar doları bir yıldan daha kısa vadeli dış borçtur.
Türkiye açısından, özel sektörün dış borcundan bana ne diyemeyiz.... Çünkü dış borcu kim öderse ödesin, yurt dışına kaynak çıkar. Ayrıca dövize ihtiyaç var. Dahası da, maalesef cari açık  nedeniyle dış  borç ödeme kapasitesimiz  zayıftır. Döviz  yaratamıyoruz. 
Türkiye cari açığını kapatmak için dış borç alıyor. Eğer  bu borcu  yeni yatırım malı ithal edip, yeni yatırım yapmak için almış olsaydı, ekonominin borç ödeme kapasitesi daha yüksek oldurdu. Çünkü yapılan yeni yatırımlar  kendi kendini öderdi.  Oysaki toplam ithalatımız içinde yatırım mallarının oranı düşüktür.

 


İTHALATIN  YAPISI (2011 -OCAK- EKİM)  
                                              DEĞER            TOPLAM 
                                                                    İÇİNDEKİ 
                                                                           PAYI
TOPLAM İTHALAT                 
 201.6                100.0
YATIRIM (Sermaye malı)        30.8                  15.3
HAMMADDE (Aramalı)            145.2                 72.0
TÜKETİM MALI                          24.9                 12.3                                     
DİĞER                                          0.7                  4.0
Kaynak: TÜİK

 

Yatırım mallarının ithalatımız içindeki payı yüzde 15.3 olmuştur. Tüketimin payına  yakındır.  Bu payın da yüzde  10’u mevcut yatırımları  yenileme için yapılan ithalattır. Yeni yatırım malı ithalatının payı yüzde 5 dolayındadır.
Türkiye pamuk ithal etmeyip üretebilirdi.  Deri ithal etmeyip üretebilirdi... Kurlar düşük tutulmasaydı, iplik fabrikaları kapanmazdı. İplik ithal etmeyip üretebilirdik.
Bu doğruları halka anlatmak  bu ülkede yaşayan herkesin doğal görevidir. Halktan doğruları saklayanların mumu yatsıya kadar yanar. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları