Hangi emellere hizmet ediyor?

İsrafil K.KUMBASAR

Uluslararası kamuoyunda ‘meşruiyetini’ tamamen kaybeden, içeride de ‘halının’ ayağının altından kaymaya başladığını anlayan Sultan hazretleri, ektiği ‘kin’ ve ‘nefret’ tohumları ile ülkeyi muhtemel bir ‘çatışma ortamına’ sürüklerken, sürekli provoke ettiği kesimleri ise ‘halkı isyana teşvik etmek’ ile suçlamaya başladı.
Hafta sonu Ankara ve İstanbul’da yaşanan manzaralar, ‘ileri demokrasi’ adı altında ‘vurgun’, ‘soygun’, ‘talan’, ‘yağma’ üzerine inşa edilen ‘korku’ imparatorluğunun demir yumrukları altındaki ‘iki Türkiye’nin çok çarpıcı bir fotoğrafı niteliğindeydi.
Bir tarafta, ‘devletin bütün imkanlarını’ seferber edip kendi halkına karşı ‘güç gösterisi’ yapan iktidarın düzenlediği miting için her türlü önlemi alan güvenlik güçleri.
Diğer tarafta, oy verdikleri partilerden umutlarını kesip ‘seslerini duyurmak’ üzere sokaklara dökülen vatandaşların üzerine ‘gaz bombaları’ yağdıran güvenlik güçleri.
Gösterilerde yer alanların tamamı eğitim görmüş, en az bir yabancı dil bilen gençler.
Mitinglere taşınanlar ise ‘makarnaya’ ve ‘kömüre’ mahkum edilmiş zavallı yığınlar.

***

Bugüne kadar Türk milliyetçilerine ‘ırkçılar’, ‘kafatasçılar’, ‘mafya bozuntuları’, ‘morg bekçileri’, ‘kandan beslenenler’ diye hakaret eden, “Bunlara selam bile verilmez”, “Bunlar fatiha bile okuyamaz”, “Türk milliyetçiliğini ayaklarımın altına alıyorum” diye ferman buyuran Sultan hazretleri, bir de bakmışsınız ki çapulcularının ellerine tutuşturduğu ‘üç hilalli’ bayraklar ve “Ülkücüler seninle” pankartlarının gölgesinde ‘MeHaPe’li kardeşlerine’ teşekkür ediyor.
Bugüne kadar ‘Türk’ kelimesini ağızlarına bile almayanlar, ‘Türk’ kimliğinin itibarsızlaştırılmasına, ‘Türk’ devletinin dönüştürülmesine alkış tutan yandaş ve yanaşma odaklar da kafaları karıştırabilmek için hep birlikte ‘en kaba milliyetçi’ maskelerini takıp yaylım ateşine başladılar:
-“Emperyalistler çok sinsi ve planlı bir saldırı başlattı. Uyutulmuş hücreler harekete geçti. Türkiye’yi çökertmek isteyen hareketin içerisinde yabancı sermayenin acentesi ‘iş adamları’, yabancı vakıflardan beslenen ‘işbirlikçi’ bilim adamları, ‘embedded’ gazeteciler, yazarlar var. Aman oyuna gelmeyelim. T.C. hükümetine sahip çıkmalıdır.”

***

Olup bitenleri günlerce görmezden gelen, yok saymaya çalışanlar, ‘güneşi’ balçıkla sıvayamayacaklarını anlayınca, bu kez sokağa inen vatandaşlara artan halk desteğini kırabilmek için ‘Müslümanlık’ ile asla bağdaşmayacak, ‘şeytanın’ aklına dahi gelmeyecek ‘çirkin’ iftiralara başvurdular.
Önce, “Camiye ayakkabıları ile girip içki içtiler” yalanını ortaya attılar, yalanı yalanlayan müezzini görevinden uzaklaştırdılar.
Ardından, “Gösterilere katılanlar Türk bayrağını yaktılar” balonunu uçurdular.
O da tutmayınca bu kez, “Başörtülü kadına saldırdılar” yaygarasına başladılar.
Yetmedi, ABD konsolosluğu hesabından “Helal sana Ali Koç” diye mesaj attılar.
O da yetmedi, ellerine sopa verdikleri soytarıları “Ya Allah bismillah, Allahüekber” sloganları ile göstericilerin üzerine sürdüler.
Provokasyonların kaynağının ‘neresi’ olduğuna dair kafalardaki sorular, öfkenin ‘hitabet sanatına’ çevrildiği malum nutuklarda ‘birinci ağızdan’ karşılık buldu.
Peki bu tür ‘ucuz numaralara’ başvuranlar ile ‘camileri bombalamak’ isteyenler arasındaki fark nedir?

***

Kendine ‘gözü kapalı’ biat eden yığınları sürekli tahrik ederek, ülkeyi yeni bir ‘çatışma ortamına’ sürüklemeye, ‘kan gölüne’ çevirmeye çalışan BOP Eşbaşkanı, bu kez acaba ‘hangi amaca’ hizmet ediyor?
Ya bir an önce Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nu değiştirip ‘sandığı’ milletin önüne koyacak, ya da sonları belli diktatörlerin yanında yerini alacak.
‘Üçüncü bir yol’ yok.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş