Hangi federasyon başkanı?

A+A-
Murat TAŞKIN

Rahmetli Turgut Özal’ın ülke gündemine soktuğu bir kelimedir, “Federasyon.”
Bugün TRT’de Kürtçe ile bir ülkenin bütünlüğü için vazgeçilemezlerden olan “Dilde Birlik”in de ortadan kalkması ile federasyon kelimesi ile hedeflenen amaca birileri biraz daha yaklaştı. O nedenle, “federasyon” dendiği zaman tüylerim diken diken olur, kinim kabarır. İyi de, Turgut Özal’ın söyleminden çok önce kurulmuş olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun kast ettiğimiz anlamda “federasyon” kelimesi ile ne ilgisi var mı?
Şimdiye kadar yoktu. Ama, bugün başkanlık koltuğunda oturan Mahmut Özgener’in söylem ve davranışları nedeniyle galiba “federasyon” kelimesi burada da bölücülüğün emarelerini taşıyacak. Kendilerine “Trabzonspor taraftarı” adını veren (Trabzonspor’un verdiği böyle isim ve görev yoktur) bir grubun TFF’na tepki olarak yaptığı yürüyüş sırasında, bir kartona yazılmış ve de başta Trabzonspor camiası olarak hiç kimsenin tasvip etmediği ifadeleri Mahmut Özgener’in kale alması ve diline dolaması hiç ama hiç doğru bir şey değildir. Eski Trabzonspor başkan yardımcılarından İbrahim Hacıosmanoğlu’nun dediği gibi, “Küçük adam” işidir.
Türkiye’de futbolun başında olduğu için “en büyük” sıfatını kullanma hakkına sahip olan başkanın, yükümlülüğü altında bulunanlar arasında ayrımcılığa ve de bölücülüğe yol açacak söylemlerde bulunması dil sürçmesi değil ise, Türk futboluna ihanet, Trabzonspor’a da hakarettir. Bırakın Özgener’i, bırakın futbol camiasında söz sahibi olanları, dünyada hiç kimsenin Trabzon’un her konuda ülke menfaatleriyle ilgili hassasiyetlerini göz ardı ederek, birkaç ne yaptığını bilmezin yanlışı ile karalaması insanlığa sığmaz.
Ancak, Trabzonspor’un güçlenmesi demek, Anadolu’nun güçlenmesi demektir. Hegomanyanın tekrar kırılması demektir.
Federasyon başkanının, Trabzonspor’un güçlü olduğu bir dönemde, tıpkı nereye hizmet ettiği aşikar olan bazı sözde gazeteciler gibi Anadolu İhtilalinin temsilcisi ile ilgili ileri geri ve bir başkana yakışmayacak laflar etmesini yine de bilinçli yapılmış bir hareket değil, gaflet olarak nitelemek istiyoruz.
Hele hele, başkanın yönettiği federasyonun, tıpkı Türkiye’de oynanmak istenen oyun misali davrandığını, kulüpler arasında kayırma yaparak bölücülük yapmak istediğine hiç ama hiç inanmak istemiyoruz.
Trabzonspor taraftarı için sarf ettiği sözlerin de, “laf olsun torba dolsun” cinsinden, düşünmeden söylenmişler olduğunu kabul etmek istiyoruz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları