Hangisine şehit denir?!

A+A-
Arslan TEKİN

Ülkemizde PKK'yla karşı savaşanların şehit olup olmayacağı tartışması bile açılabiliyor.

Timur'un âlimlerle ilişkisi konusunu girmiştim. Timur, âlimler ve şeyhleri çevresinden hiç eksik etmiyor ve onlara akıl danışıyor.

Timur gibi bir otoritenin, bir cihan imparatorunun karşısında konuşmak öyle kolay değil.

Timur'un âlimlerle "şehit" meselesini tartışmasını ele almadan önce bir âlimin Timur'u zorda bırakan sert cevabını vereceğim. İbretlik bir cevap.

Timur, Semerkand Şeyhülislamı Abdulevvel'e "Zekât nasıl verilir?" diye sorar. Sözünü sakınmayan Abdulevvel, Timur'a şöyle der:

"Sana zekât vermek düşmez. Çünkü sana farz olan şey, gasp etmiş olduğun haram malları sahiplerine geri vermendir. Herkese hakkını geri verince de sana hiçbir şey kalmaz ve fakir olursun. Böylece sana, zekât almak ve insanlara el açmak câiz olur!"

Timur şeyhülislâmına çok saygılıdır; bir şey demez.

Acaba, zamanımızda, bir ilâhiyatçı çıkıp "Nedir bu 17/25 Aralık dosyalarında yazılanlar? Nedir sıfırlanamayan paralar?" diye sorabilmiş midir? (Asıl sözüm size Prof. Dr. Hayrettin Karaman!)

Timur, 30 Ekim 1400'te Halep şehrini almış, şimdi yakılıp yıkıldığı gibi, Timur da şehri yakıp yıkmış, çok insanı öldürtmüştü.

Böyle olduğu hâlde, birçok esere imza atmış Halep Kadısı İbn Şıhne'nin (1348-1412) de içinde bulunduğu âlimleri toplayarak tartışır. "Şehit" mevzusu açılır. İbn Şıhne şöyle anlatır:

"[Timur] bize, 'Semerkand, Buhara ve Herat gibi şehirlerdeki ulemaya sorduğum ve cevap alamadığım soruyu soruyorum… Yalnız onlar gibi olmayın! En iyiniz ve en bilgilinizden başkası bana cevap vermesin ve ne konuştuğunu bilsin..." Bu arada Şafiî Kadısı Şerefüddin Musa el-Ensarî benim için 'Bu bizim üstadımız, bu memleketin hocası ve müftüsüdür. Sadece Allah'tan yardım diler, ona sorun' dedi. Timur'un 'Dün sizden ve bizden ölenler oldu, peki hangisi şehittir? Sizden ölenler mi, bizden ölenler mi?' şeklindeki sorusu üzerine hepimiz sustuk kaldık. Kendi kendimize 'Onun âlimleri sıkıntıya sokuşu işte bu!' diye söylendik. Kimseden ses çıkmıyordu ki, Allah bana cevabı hemen gösterdi ve 'Aynı soru Hz. Muhammed'e de sorulmuştu. Ben de bu soruya onun gibi cevap veririm' dedim. Timur hemen bana döndü  "...Peygamber Efendimize sorulan soru ve onun cevabı nedir?' dedi. Ben de 'Peygamber Efendimize, 'Ya Resûlullah biri samimi inançla, diğeri cesaretle, öteki ise gösteriş için savaşıyor. Hangisi Allah yolundadır?' diye sordular. Resûlullah da 'Kim Allah lafzını yüceltmek için savaşırsa o şehittir' şeklinde cevapladı dedim ve 'Dün sizden ve bizden kim Allah lafzını yüceltmek için savaştı ve öldüyse o şehittir' diye ekledim. Bunun üzerine Timur 'Güzel, güzel' dedi." (Musa Şamil Yüksel, "Arap Kaynaklarına Göre Timur Ve Din", Tarih İncelemeleri Dergisi, C. 23, S. 1, Temmuz 2008).

PKK Marxist bir örgüt. A. Öcalan'ın din hakkında söyledikleri malûm. PKK'yla savaşıp şehit düşenlerin şehit olup olmamasını tartışmaya açanlar Kur'ân'ı tartışmaya açanlardır, derim!

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları