Hastalık TBMM’ye mi geçti?

A+A-
Arslan TEKİN

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e,  TBMM binasının muhalefet kulisi girişinde bulunan duvardaki amblemde Türk bayrağının niye olmadığını sormuş.
Ak Parti, “Türk” ve “Türk bayrağı” alerjisini bu kadar ileriye götürdü mü?
Aytun Bey, bir şeye daha dikkat çekiyor: Başbakan ve bakanların “Türk milleti” sözünü ağızlarına almadıklarına... Bunu“Beşir Atalay vak’ası” örneğiyle açıklıyor:
 “PKK Açılımından Sorumlu” Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, TBMM’de yaptığı son konuşmasında sürekli  “millet”ten söz etmiş, Aytun Bey’in ısrarla  “Hangi milletten söz ediyorsunuz, adını söyler misiniz?” diye sormasına rağmen  “Türk”ü telaffuz etmemiş. (Başbakan’ın sürekli “millet” dediğini biliyoruz.)
(Hilâl Kaplan adındaki hanımı  “âkil” diye listeye almakta tereddüt etmeyen bir hükûmetin, en hafif ifadeyle niyeti hâlis değildir. Bu hanım, PKK/BDP başkanıyla aynı düşündüğünü ve “Türk bayrağı” adının değişmesi gerektiğini söylemiştir. Bu “âkil” hanımın sözünü her defasında hatırlatacağım!)
Herkes safını belirlemelidir!
“PKK açılımcıları”nın çok sık söyledikleri “eli taşın altına koymak” deyimini onlardan alıp bu ülkenin birliği, dirliğine sevdalı insanlar için söylemeliyiz. Onlar, PKK’ya “devlet” kurdurmak için ellerini taşın altına koyuyorlar, koymayı bırakın, yol üzerinde ne kadar taş varsa kaldırıyorlar,  “Türk”ü siliyorlar, bayrağı yok sayıyorlar, değiştiriyorlar. Ülke birliğini isteyenler, nerede bulunurlarsa bulunsunlar, kendilerine vazife çıkarmalı, “Türk”ü anlatmalıdır!

 


***

 


300’ler Harekâtı’nın tertip komitesinden Sadi Somuncuoğlu Bey açıkladı. Anadolu’ya çıkacaklarmış. Ak Parti’den milletvekilliği yapmış Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş da Türk ülkesinde “Türk”ün silinemeyeceğini anlatacakmış. Hasan Celal Güzel, en tanınmış iki tarih profesörü Halil İnalcık ve İlber Ortaylı da yollara çıkacaklardan... Her taraftan davet geliyormuş; Güneydoğu ve Doğu’dan da...
Eli taşın altına koymak budur: Cesur olmaktır. PKK’ya halkı ısındırma turları yapan  “Âkil adamlar”,  “Hey’et-i Temsiliye”  karşısında acaba utanç duyarlar mı?  “Bizim bu halkı ayrıştırmaya hakkımız var mı!”  derler mi? Hiç sanmıyorum.
Türk Yurdu’nun nisan sayısı önümde... 112 sayfanın tamamı günün tartışmaları üzerine yetkin ilim ve fikir adamlarımızın makaleleridir.
Akademisyenler Ahmet Bican Ercilasun, Tuncer Baykara, Salim Koca, Ahmet Taşağıl, Fahri Unan, Yunus Koç, Saadettin Gömeç, Feyzullah Eroğlu; Süleyman Eryiğit, Hüseyin Sadoğlu ve başka kıymetli yazarlar tarihi derinliği ile “Türk” ü yeni anayasa çalışmalarında kimlik meselesini işlemişler... Hepimiz okumalıyız.
Türk Yurdu’nda Prof. Dr. Ersan Şen’in  “Yeni Anayasaya Doğru (Kimlik)” makalesini Ak Parti yönetimi sindire sindire okumalıdır!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları