Hazar Şiir Akşamları

A+A-
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ

Her yıl Elazığ’da sanat-edebiyat şöleni kurulur. Bu ulu kültür şölenini izlerim. Gidemediğim yıl, etkinlik hakkındaki ayrıntılı bilgiyi ‘kendisini Elazığ’a adamış’ olan Sayın Şener Bulut’tan alırım. (Burada bir iliştiri: Sakın ola Şener Bulut deyip geçmeyesiniz ha! Bu Şener Bulut ve ‘taifesi’çok önemlidir. Bunlar hiçbir karşılık beklemeden çalışan yaman insanlardır. Hele bir de, Elazığ’a ‘kültürün Doğu için önemini kavramış bir vali gelmişse- şimdiki vali Sayın Muammer Muşmal gibi- aylarca gece gündüz demeden çalışıp, harikalar yaratırlar. Bu durumu, bir küçük anı ile anlatmalıyım: Eski Elazığ Valisi değerli dostum Lütfullah Bilgin’e 2001 yılında Sivas Valisi iken “Sivas Türk kültürünün otağlarından birisi olmasına karşın kültür etkinlikleri hazırlamada zorlandığınızı hissediyorum” deyice, “Bana burada bir Şener Bulut bul, sana her ay bir kültür şöleni hazırlayayım” dedi. Evet, bu konuları düzenlemede insan unsuru gerçekten önemli.)
Bu yıl 6-7-8 Kasım’da 16. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nı yaşadık. Türk dünyasının ulu şairi Bahtiyar Vahapzâde şerefine düzenlenen etkinlik gerçekten görkemliydi. Sadece Elazığ kent merkezinde değil, etkinlik; Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Sivrice ve Palu ilçelerine de yayılmıştı. Söz gelimi ben Ağın’daki şiir toplantısında görevliydim.
Yıllardır bu işlerin içinde olan birisi olarak belirtiyorum ki; Türkiye’de toplumun tümünü kucaklayan böylesine çaplı bir etkinliğe rastlamadım. Vali Sayın Muşmal’ın dediği gibi Elazığ gerçekten “Şiirin Başkenti”.
Bu yılki etkinliğin onur konuğu Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay idi. Sayın Bakan’ın içten tavırları Elazığlılardan ve sanatçılardan takdir topladı.
Elbette, Türk Dünyası Elazığ’daydı: Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kıbrıs, Kırım, Tataristan, Özbekistan, Kerkük, Gümülcine, Kosova, Bulgaristan ve Türkmenistan’ın seçkin sanatçıları Türk kültür sofrasına doyumsuz çeşni kattılar. (Dileriz önümüzdeki yıl Gagauz Türkleri de katılır) Bu arada ‘yolların yolcusu ‘Tayfun Talipoğlu, Harput’un sesi Esat Kabaklı da bizimleydi. Tanışma toplantısında Harput Kalesi’ndeki kazıyı yürüten Prof. Dr. Veli Sevin’den buluntular hakkında bilgi de aldık. Sonra, her okulda yapılan panellere şiirin dünyası konuk oldu.
Pek çok kurumun emeği var bu görkemin yaşatılmasında. Başta Sayın Vali Muşmal’ın bulunduğu Elazığ Valiliği, Fırat Üniversitesi, Elazığ Belediyesi, odalar ve daha pek çok kuruluş omuz vermiş. Bilim insanlarımız da emek verenler arasında; söz gelimi, Prof. Dr. Ahmet Buran, Ardahan Ü. Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Halk Bilimi Dünyasının seçkin temsilcisi Prof. Dr. Esma Şimşek, Prof. Dr. Muhammet Beşir Aşan, Prof. Dr. Hasan Kürüm gibi...
Aslında ne kadar çok yazsak tam olarak anlatamayız bu ulu kültür şölenini.
Dileriz böylesi bir güzelliği tüm kentlerimiz Türk Kültür tarihine armağan eder.
İLİŞTİRİ: Hazar Şiir Akşamları’na Kerkük adına katılmak üzere yola çıkan Türkmeneli Televizyonu sunucusu Timur Bayatlı, 24 saat Erbil Havaalanı’nda Barzani tarafından gözaltında tutulmuştur. 24 saat boyunca aç ve susuz bir odaya kapatılan meslektaşımız, Şemsettin Kuzeci’nin Bağdat’taki Türk diplomatlarını araması sonucu eşkıya elinden kurtulmuştur. İnsanlık dışı böyle davranışın doğmasına neden olan ABD’yi şiddetle kınıyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları