Her şey anormal

A+A-
Altemur KILIÇ

Bu yazı yazıldığı sırada YAŞ’taki kriz kördüğüm olmuş ve “kriz masasında”, uzlaşma sağlanamamıştı. Uzlaşma-anlaşma mümkün mü?  Önce, bir bilek güreşine dönen bu konuda anlaşma olacaksa, bunun “pazarlık” ve karşılıklı ödünlerle mümkün olması, bizatihi durumun vahametini ve ülkenin şu sırada içinde bulunduğu kör dövüşünü, TSK dâhil, kurumların bölünmesini ve “çöküş” alametlerini gösterir.
Uzlaşma ve anlaşma “her şey normal” diyen Cumhurbaşkanının aracılığıyla mümkün olsa bile, gerçekte derin yarası kapanmayacaktır!
Büyük İskender, ünlü “Gordion” kördüğümünü, bir kılıç darbesiyle çözmüştü!  “Kılıç” var da, Büyük İskender nerede? Abdullah Gül, İskender mi?
Bu durumun fotoğrafını, bütün renkleriyle, şimdi televizyondaki,  “HD”  (High Definition-Yüksek kalite) teknolojisiyle, net olarak tespit etmek gerekir...
Bu  “büyük resmin”  hiç de ayrıntı olmayan ayrıntılarına ve şeytanlıklara, bakalım...
Önce şu sırada Başbakanlık mevkiinde bulunan Erdoğan’ın müktesebatına, kişiliğine ve bugün iktidar olan AKP’nin gerçek yüzüne... Anayasa Mahkemesi bu partinin, laikliğe karşı eylemlerin odağı olduğuna hükmetmişti. Fazla bir şey söylemeye gerek yok ama gene devam edelim; Gül ve Erdoğan’ın, şimdi başında oldukları Cumhuriyetin kurucusuna yürekten bağlı oldukları iddia edilemez. Siz, Anıtkabir defterine mecburen yazdıklarına, zaman ve söz rüşveti vermelerine bakmayın! Her ikisinin de, Cumhuriyet ve Atatürk hakkındaki asıl düşünceleri kendi söz ve sesleriyle,  “malumdan”   malum! Devrimlere bağlılıkları da, Türk Ordusuna bakışları da malum... TC’yi değiştirip yerine başka bir İkinci Cumhuriyet kurmak emellerine engel olduğu ve geçmişte, devrimleri koruduğu ve irtica teşebbüslerini bastırdığı için orduyu hiç sevmezler, hatta başka bir Ordu kurmak isterler!
Mademki Erdoğan “anayasa paketine” karşı olan, CHP ve MHP’yi PKK ve DTP ile aynı torbaya koydu, biz de söyleyelim: AKP, şimdi,  Cumhuriyete ve Orduya karşı olanlarla, Türk Ordusunu yıpratanlar ve sözde vesayetinden kurtulmak isteyenlerle aynı safta, aynı torbadadır!
Ordu konusundaki hesapların bir şifresini önceki gece CNN’deki   “Ne Oluyor”  programında Taraf Ankara temsilcisi Lale Kemal açıkladı. Hesapça bu YAŞ’ta bazı Komutanlar terfi ettirilmezler, emekli edilirlerse, arkada onlardan  “kıymetli”  genç subaylar var. TSK’yı gelenek ve ilkelerinden arındırmak isteyenlerin hesapları, umutları böyle... Bunu düşünmek bile, ne kadar acı... TSK içinde de geleneksel terfi ve liyakat düzenini bozacak, böyle hesaplar varsa, ne kadar düşündürücü! Anlaşılıyor ki, Hasan Iğsız Paşayı bertaraf etmek çabaları da bu hesaplar gereği... Burada  “mim”  koyayım: Eğer Iğsız Paşa, pazarlıkla, uzlaşma uğruna feda edilirse, bunun Orduda büyük kırılması olur!  
102 subayın  “yakalanmaları” Iğsız Paşanın, Zekeriya Öz tarafından, tam şu sırada ifade vermeye çağırılması hep bu hesapların parçası... TSK bu asimetrik savaşta, hayâsız saldırıda yenilgiyi kabul edecek mi? İşte asıl mesele bu.

ABD parmağı

Başka bir tespit ve fotoğraf karesi. ABD’nin, Türk Ordusu ve bugünkü Komutanlarından hiç de hoşnut olmadığı ve onlar hakkındaki hesaplarının da, aynı, melanet torbasının içinde olduğu da malum... Çünkü bugünkü ordu, ABD’nin, Orta Doğu ve Orta Asya’daki projelerine engel... Bu,  “Birinci Tezkere”   konusunda, Ordunun duruşundan belli olmuş ve Pentagon bunu hiç bağışlamamıştı!
Ve bu sırada Soros tek durur mu? Çomak elinde; tam bu kritik dönemde, acıdır söylemesi; Soros’a bağlı olduğu söylenen, emekli Koramiral Atilla Kıyat, faili meçhul cinayetlerin faillerinin, derin de olamayan  “Devlet”  ve Komutanlar olduğunu iddia ediyor... Bu amiral, Kıbrıs’ın Türkiye için stratejik önemi bulunmadığını iddia etmişti ve Deniz Kuvvetleri Komutanı yapılmadığı için bir kuyruk acısı var... Şu sıra, bu iddialarını yenilemesi, kimlerin işine yarar? 
Şu sırada, YAŞ’tan çıkacak kararları nefeslerimizi tutmuş, bekliyoruz... Türkiye, ateşten bir çemberden geçiyor ve Türk Ordusu ateşle imtihan ediliyor!
AMENTÜ: Ambalaja  “Hayır” . AKP iktidarı yıkılmalı. T.C. yaşamalı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları