Her yerde Trabzon!..

A+A-
Murat TAŞKIN

“Trabzonspor, Trabzon’da din gibi bir şey!..”
Bu ifadeyi Trabzonlu Trabzonspor başkanı Sadri Şener değil de, başka bir ilde başka bir kulübün başkanı kullanmış olsaydı, çoğu kişi “Öküzün altında buzağı arar” misali, söylemi ve eylemi başka yerlere çeker, hatta “Din tutar gibi kulüp tutma” yakıştırmaları da yapılarak, dinin ne kadar hafife alındığı yönünde yorumlar bile yapılırdı.
Ama, bu ifadeyi kullanan Trabzonlu Sadri Şener olunca, kimse ne dine ortak koşmada ne de yanlış yorumlama gibi bir çabanın içine girmedi... Giremezdi de!.. Çünkü, Trabzonlunun bu konularda ne kadar hassas, ne denli tavizsiz olduğunu herkes biliyor...
Sadri Şener’in, “Biz mekan neresi olursa olsun, aynı şeyleri söyleriz. Zaten bunun için ’Bize her yer Trabzon” temel sloganımız haline gelmiştir. Kendiliğinden oluşmuş, bizim sevdiklerimizi nasıl sahiplendiğimizi göstermede 4 kelimelik ifademiz olmuştur” açıklaması, anlamayan için yapılan tariften başka bir şey değildir.
Sadri Şener, bu ifadeleri Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Antalya’da gerçekleştirilen, “48. Yıl Sporun Zirvevsi Semineri”nde kullandı.
TSYD’nin 48. zirve semineri, kelimenin tam anlamıyla Trabzon damgalıydı. İşin mimarı, “Hak edene hakkını vermede usta spor yazarı, spor adamı” Devrim Sağıroğlu’nun organize ettiği seminere Trabzon basını TSYD Şube Başkanı İhsan Öksüz’ün kumandasında 20 kişilik bir ekiple, “Tam kadro” katıldı.
Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, ilk günün ilk oturumunda sadece bir futbol antrenörü olarak değil, herkese her konuda satır arasından mesaj gönderen felsefe ustası eğitmen ve spor adamlığı ile açılışı yapması dinlemeye ve görülmeye değerdi.
“Bizim zamanımızda açlar oynar, toklar seyrederdi. Şimdi ise toklar oynuyor, açlar seyrediyor” ifadesi günümüz Türkiye’sinin içinde bulunduğu ekonomik durumun spor penceresinden bakarak yapılmış en güzel tespitiydi.
Trabzonlu Şenol Güneş’in her cümlesi başlı başına bir konu olan tespitlerle damga vurduğu seminere katılan sporun içinden gelen ve spora çok büyük hizmetler yapmış şimdinin Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın, spor basınının içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarılmasındaki çabaları herkesin söz ettiği çalışmalardı.
Dünya şampiyonu güreşçi Selçuk Çebi’nin, sporcuların çalışma şartlarının iyileştirilmesi noktasında ortaya koyduğu gerçekler, ikinci gün Sadri Şener’in ardından 2011’de “Avrupa Gençlik Olimpiyatları” ile bir ilke daha ev sahipliği yapacak Trabzon’un bu organizasyon çalışmalarını anlatan Genel Koordinatör Nihat Doker seminere Trabzon damgasını vururken, Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar’ın meslektaşımız Faik Gürses’in kattıkları ile yaptığı Trabzon tarifi, “Bize her yer Trabzon” değilse bile, “Her yerde Trabzon” dedirti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları