Heykeli dikilecek lider

Kürşad ZORLU

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev bir süre önce Türk Dünyası’nı bir araya getirerek bütünleştirecek kimselerin olmamasından yakınarak, bunu Türkiye’nin önderliğinde el birliği ile yapmak istediklerini söyledi. Aynı konuşmada Kazakistan’da Pantürkizm ideolojisinin yaygın olmadığını dile getiren Nazarbayev, bu sebeple Türk Akademisi’ni kurduğunu ve Türkiye ile Kazakistan’ın Türk dünyasının birliği için beraber mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Gerçekten bunlar yenilir yutulur sözler değildir. Türkiye’de bile bu sözleri duymayalı uzun zaman olmuştur. Yıllarca komünist ideoloji altında ezilen bir ülkenin lideri Pantürkizm kavramını olumlu bir ideoloji olarak halkına sunma cesareti gösterebilirken, Türkiye bütün kurumlarıyla bu kavramdan uzaklaşmakta ve Türk siyasetinden soyutlanmaktadır. Çünkü bizim ülkemizde bu söz kullanılsa ırkçılıkla suçlanır. Oysa “çağdaş Turancılık” bugün Türk dünyasının ihtiyacı olan şeydir. Zaten bütün mesele de bunu anlatabilecek birilerinin olmamasıdır.
Diğer yandan son dönemde Türk Dünyasının en başarılı lideri Nursultan Nazarbayev’dir. Hemen her sene Nazarbayev’e ait bir bütünleşme projesinin başta Türkiye olmak üzere Avrasya’nın büyük bölümünde irdelendiğini ileri sürmek mümkündür. Daha birkaç hafta önce Nazarbayev’in kurarak başkanlığını üstlendiği CICA adlı örgüt dünyanın küresel güçlerini bir araya getirmeyi başarmıştır. Ayrıca AGİT dönem başkanlığı kazanılmış ve ilk kez eski Sovyet bloğundan bir ülke bu göreve getirilmiştir. Türk birliğini ilerletmeye yönelik Türk Konseyi ve Aksakallılar kurulunun da Nazarbayev’in öncülüğünde gerçekleştiğini hatırlatmak gerekir.

Atatürk ve Nazarbayev
24 Haziran’da Ankara gençlik parkında Nazarbayev’e ait bir heykelin açılışı yapıldı. Aynı gün Büyükelçi Amreyev tarafından bir yemek düzenlendi. Orada sohbet ettiğimiz Kazak dostlar Nazarbayev’in bu heykeli  “halen görevde olması” sebebiyle kabul etmediğini ve ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yoğun ricası üzerine ikna edilebildiğini ifade ettiler. Zaten Türkiye;  “Lütfen bu heykeli Kazak kardeşlerimize bir kardeşlik ifadesi olarak kabul ediniz”  diyerek hediye etmiştir. Hatırlarsanız Nazarbayev de geçen yıl Türkiye’den hiçbir yetkilinin gitmediği törenle, Astana’nın göbeğinde Atatürk heykelinin açılışını yapmıştı. Kazaklar ise kendi törenleri için adeta Ankara’ya çıkarma yaptılar. Herşey bir yana bu tür karşılıklı jestlerin faydalı olacağı ve böylelikle iki ülke halklarının ortak atalarını tanıma ya da öğrenme fırsatı bulacağı söylenebilir.

Kırgızistan’ı da konuştuk
Kırgızistan’da meydana gelen olayları, Kazakistan Büyükelçisi tarafından verilen yemekte karşılaştığımız Dr. Zeki Pilge’yle konuştuk. Orta Asya’nın en başarılı işadamlarından birisi olan Pilge, aynı zamanda Türk dünyasının meselelerine kafa yoran ve sorumluluk üstlenen bir misyon yerine getiriyor. Mütevazı ve yardımsever kişiliği ile ön plana çıkıyor. KATİAD Başkanı da olan Zeki Pilge, geçirdiği zor günlerin ardından şimdi daha büyük işler yapmaya hazırlanıyor. Kırgızistan’da meydana gelen olaylarda hayatını kaybedenlerin denildiği gibi 2000 düzeyinde olmadığını ve buna karşın 200 rakamının bile çok büyük bir tehlike meydana getirdiğini ifade ediyor. Oş ve Celalabat ofislerini olaylarla birlikte kapattığını anlatan Pilge, Özbek ve Kırgız halkları arasında kin ve nefretin yok edilmesi için kanaat önderlerinin, akil adamların devreye girerek iki toplum arasındaki nifak tohumlarını engellemesi gerektiğini aktarıyor. Değilse herkesi zor günlerin beklediğine dikkat çekiyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş