İç savaşın eşiğinde...

A+A-
Altemur KILIÇ

Görünen köy kılavuz istemez... Allahın bildiğini, kullarından neden saklamalı?.. “Şeamat tellâlı” olmak pahasına, kayıtlara geçirmek, tarihe not düşürmek için, buraya yazıyorum: Türkiye, yıllardan beri sürüklendiği, hatta bir bakıma yer yer yaşadığı bir “İç savaşın ”, “Kürt-Türk savaşı”nın tam eşiğindedir... Bu mukadder aşamaya, bölücüler, iç ve dış yardakçıları tarafından kasten, bilinçli olarak getirilmiştir. Çünkü bölücüler uzlaşmak filan değil, bu savaşı istiyorlar. Zira “Demokratik özerklik” vb. bahane, göz boyamak... “Büyük Kürdistan” emeline, ancak bu yöntemle, yabancı güçlerin müdahalesiyle nail olacaklarını biliyorlar... Başka ülkelerde de böyle olmuştur. Türkiye şartlarında, böyle bir hercümerç bütün etnik grupları kapsayacak bir kargaşa felaket olacaktır. Türk milletine çok pahalıya mal olacaktır; Kürtlere de... Ancak aynı oranda, yabancıların çıkarlarına ne kadar yarayacağını tahmin etmek hiç güç değil!

***


Şimdiye kadar bu konuda, PKK terörü, Apo ve “Kürt sorununun” tarihi ve güncel boyutları hususunda, çok yazdım. Artık yazılacak yeni bir şey yok! Benim de sabrım tükendi.
Son günlerde, “Apo” şöyle demiş, böyle demiş; şartlar koşmuş... Silvan baskınında ihmal ve komplo varmış vb. iddia ve spekülasyonlar artık normalden öte, lâfı güzâf; abesle iştigal!.. Hatta BDP’lilerin “Demokratik özerkliği”, kendi parlamentolarını, aslında “Büyük Kürdistanı” fiilen ilân etmelerini kınamak da boşuna!.. Bu adamlar, bu kadınlar ne istediklerini çok iyi biliyorlar... Apo, koca Türk devletini parmağının ucunda oynatıyor... Istanbul Zeytinburnu’nda bölücü Kürtler, Türklerin evlerini, iş yerlerini, araçlarını yakıyor, tahrip ediyorlar... Bunlar, başka yörelerde, batı kentlerinde de olacakların provası, hesaplı işaretleri!!!

***

Genel bir “iç savaşın” kopartılması için “zemin” hazır... Kürtçülerin “cini” şişeden çıkmıştır... Bir mucize olmazsa, Erdoğan, AKP Hükümeti, “açılımları” , eşkıya ile pazarlıkları bir tarafa bırakıp palyatif önlemlerden, “caydırıcılıktan” da öte gereken “radikal” hareketi yapmazlarsa, “cin” şişeye giremez! 

***


 “Zamanlama” dedim. Aysel Tuğluk “Demokratik özerklik ilân edilmesi, Silvan olayına denk düştüğü için ’zamanlama’ yanlış oldu” demiş.Yani iç savaşı ilan etmek için uygun zamanı da muhakkak bulurlar... “Zaman meselesi”.

***


 “Zemin” dedim. Silvan’ın gerçek suçluları belli iken, Hükümet ve yalakaları suçu TSK’de arıyorlar... Eğer doğruysa “terörle mücadele” TSK’den, Genel Kurmay’dan alınacakmış... İçişleri Bakanlığı’na, Polise verilecekmiş!.. Hangi polise ve hangi komutanlara?.. Başkomutanın Erdoğan olacağı muhakkak... Padişaha yakışır!..
Erdoğan komutanların çoğu “tutuklu oldukları” için mi bunu öneriyor; yoksa komutanların tutuklanmaları TSK’yi saf harici kılmak için mi yapıldı?!! 

***

 “İç savaş” çıkarsa ne olur? Hükümet TSK’den, PKK’dan korktuğundan fazla korktuğu için “Sıkı Yönetim” ilan edemez... EMASYA Protokolü de yok... Mücadele fedakâr ve cefakâr polislere kalacak... Fedakâr Türk milleti de herhalde azgın Kürtlere karşı kendisini korur. Ama iş neden bu safhaya getirildi?.. Sorumlusu kim?.. “Aledderecât” bütün geçmiş iktidarlar!.. Ama, bugün vâsıl olunan noktada bu mukadder savaşı önlemekten sorumlu olacak Başbakan Erdoğan’dır.
Yeni Anayasa ile Apo’ya ödünler verilmesi de şu sırada marjinal... Olaylar bunu beklemeyecek....
İnşallah yanılıyorumdur; inşallah iç savaş çıkmaz.. Ama çıkarsa, bu AKP’nin son seçim “zaferine” rağmen, Erdoğan’ın, AKP’nin kaderini tayin edecektir... Ancak acı olan da,Türk milletinin kaderinin şu sırada AKP’nin kaderiyle örtüşmesidir.

***


Hasan Cemal bu iç savaş işinde soruyor: ‘Savaş’tan mı, ‘barış’tan mı yanasın?
Manyak değiliz; tabii barıştan, öncelikle “iç barıştan” yanayız... Budala da değiliz; “her ne pahasına” olursa olsun Türkiye’yi bölecek bir “barıştan” yana olamayız...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları