“İdeal kilo sağlıklı kilo demek değildir”

“İdeal kilo sağlıklı kilo demek değildir”
Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık, teknolojinin getirdiği pasif yaşam şekli ve değişen beslenme alışkanlıkları ile daha da artış gösteriyor.

Bu sorunla başa çıkmak için özellikle ‘mucize diyetler’, ‘şok diyetler’,‘manken diyetleri’ gibi isimler verilerek hızla kilo vermeyi vadeden, ancak uzun dönemde önemli sağlık sorunlarına neden olan diyet modelleri, gençler tarafından epeyce rağbet görüyor.

‘Sıfır beden’ olma isteğinin de bilinçsizce yayıldığına dikkat çeken Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Çoğu zaman, aynı anlamda kullanılan ideal kilo ve sağlıklı kilo ifadeleri de akıl karıştırarak bireylerin ulaşması zor hedefler için yanlış uygulamalar yapmasına neden oluyor” dedi.

Bireye özgü özel şartlar dışında, ideal kiloya ulaşmak yerine sağlıklı olunan kiloyu korumanın önemine dikkat çeken Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, ideal kilo ile sağlıklı kilo kavramlarının karıştırıldığına dikkat çekti. Mumcu, farkı şu şekilde ifade etti: “İdeal kilo ifadesi, boy
ve kilo değişkenleri ile ilişkili olan beden kitle endeksinin en uygun yerinde olmayı hedefleyen yaklaşımdır.

Sağlıklı kilo ifadesi ise farklıdır. Sağlıklı kilo; beden kitle endeksi yaklaşımı da göz ardı edilmeden, yaş, cinsiyet, hastalık durumu, çalışma hayatı, aktivite düzeyi gibi tüm değişkenlerin dikkate alındığı, yaşam kalitesini bozmayacak, mevcut sağlık sorunlarında iyileşme sağlayacak ve ilave sağlık sorunlarına neden olmayacak kabul edilebilir bir kiloda olmak demektir.” dedi.

50’de 36 bedeni zorlamayın

Her yaş aralığının ve bulunulan şartların kabul edilebilir bir kilo aralığı olduğunu vurgulayan Mumcu, “20’li yaşlarda 36 beden olan bir insanın ellili yaşlarda 40 beden olması ya da beden kitle endeksinin 28-29’lara ulaşması ve toplam vücut yağının artması son derece normaldir” dedi. Sağlıklı kiloya ulaşmak ve bunu korumak için şok diyetler uygulamak ve gıda takviyesi ilaçlar kullanmanın mucize etkiler yaratmayacağına açıklık getiren Mumcu, bunun için yeterli ve dengeli beslenmenin ve aktif bir yaşamın gerekliliğini
ifade ederek, 7 basit öneride bulundu:

-Sağlıklı kiloya ulaşmak için genel bir sağlık kontrolünden sonra yaş, kilo, boy, aktivite düzeyi, sağlık durumu ve beslenme alışkanlıklarınıza uygun hazırlanan diyet programlarını izleyin.


-Haftada en fazla 0.5-1.0 kg’lık kilo kaybı sağlıklı ve kalıcı olabilir.

-Düzenli aralıklarla yemek yiyin, öğün atlamayın.

-Yemek yerken acele etmeyin, iyice çiğneyin.

-Kan şekerini hızla yükseltip düşüren basit karbonhidratlı ve şekerli besinler yerine tam tahıllı ekmekler, makarna,
bulgur, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve lifli besinleri tüketin.

-Vücutta oluşan zararlı maddelerin atılması ve bağırsak sağlığı için günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.  

-Haftada en az 3 kez ve 30-45 dakika süreyle düzenli fiziksel aktivite yapmayı ihmal etmeyin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş