İkizdere vadisindeki büyük doğa katliamına dur diyecek yok mu?

İsrafil K.KUMBASAR

İkizdere, son zamanlarda ‘küresel ısınma’ telaşına kapılanların ilgi odağı haline gelen Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize vilayetine 45 kilometre uzaklıkta şirin bir kasabamız.
‘Bozulmamış’ coğrafi yapısı ile, ‘son derece zengin’ bitki örtüsü ile, ‘bol minarellere sahip’ su kaynakları ile, ormanları, buzul gölleri, yaylaları ve vadileri ile, dünyaca meşhur ‘anzer balı’ ve ‘kırmızı pullu’ alabalığı ile adeta keşfedilmemiş bir doğa cennetimiz.
Cimil ve Çamlık derelerinden başlayıp denize doğru uzanan İkizdere vadisi, kendine has ‘flora’ ve ‘faunası’ nedeniyle yeryüzünde koruma altına alınan 200 vadiden biri olma özelliğini taşıyor.
Bütün iktidarlar tarafından ihmal edilen bölge, ‘turizme’ açılmayı beklerken, ne yazık ki büyük bir ‘doğa katliamı’ süreci ile karşı karşıya.

* * *

İkizdere vadisindeki su kaynaklarının kontrolü, ‘49 yıllığına’ iki şirkete devredildi.
Bu şirketler, vadi boyunca ‘yap-işlet-devret’ modeli ile irili ufaklı tam 16 adet elektrik santrali kuracaklar.
Kazı, dolgu ve yol çalışmaları nedeniyle ‘yüzbinlerce ağaç’ kesilecek, muhtemel ‘toprak’ kaymaları ve ‘sel’ baskınları tetiklenecek.
Su kaynakları, dağların arasına yapılacak olan ‘tüneller’ ve ‘kanallar’ vasıtası ile elektrik santrallarının bulunduğu mini barajlara taşınınca, ‘dere yatakları’ susuz bırakılacak, ‘ekolojik denge’ değişecek, ‘doğal hayat’ tamamen ölüme terkedilecek.
Bölgedeki ‘çay tarımı’ tehlikeye girecek.
‘Kanser’ ve ‘sıtma’ riski artacak.

* * *


Santraller, ne ülke ekonomisine ne de bölge halkına herhangi ciddi bir katkı sağlayacak.
Elde edilecek elektrik, Türkiye’nin toplam elektrik sarfiyatının ‘binde birini’ dahi karşılamayacak.
Peki ülkede ‘yüzde 30’dan fazla’ kaçak elektrik kullanımı var iken, ‘birkaç megawat’ elektrik için bir bölgenin doğal yapısını tamamen bozmayı göze alanların gönüllerinde yatan ‘gerçek aslan’ ne ola ki?
Burnumuza oldukça ‘pis’ kokular geliyor.
Bazı vatandaşlar, su kaynaklarının bir süre sonra bölge üzerine planlar yapan bir ‘yabancı’ kuruluşa satılmasından, mesela bir ‘İsrail firmasına’ devredileceğinden endişe ediyorlar.
Ki haksız da değiller.

* * *


İkizdereliler, topraklarını ‘çöl haline’ getirecek, kendilerini ‘susuzluğa’ mahkûm edecek olan projenin yapımını durdurabilmek için, bugüne kadar Ankara’da ‘çalmadık kapı’ bırakmadılar.
Ancak, herhangi bir sonuç alamadılar.
Sonunda kamuoyuna seslerini duyurabilmek için bir ‘miting’ düzenleme kararına vardılar.
İkizdere Derneği ve çevreye duyarlı bazı sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde 22 Haziran Pazar günü, saat 14:00’te, Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan ‘Vadime Dokunmayın’ mitingine büyük bir katılım bekleniyor.
Karadeniz bölgesinin tanınmış bazı sanatçıları da mitingde sahne alacak.

* * *


‘Çevrecilik’ milliyetçiliktir.
Doğa katliamına karşı çıkmak vatanseverliktir.
‘Toprağıyla’, ‘havasıyla’, ‘suyuyla’, bütün ‘yeraltı’ ve ‘yerüstü’ kaynaklarıyla koskoca bir memleketi satılığa çıkaran işbirlikçi iktidarın, İkizdere vadisini de peşkeş çekmesine seyirci kalmayın.
İkizdereli kardeşlerinizi haklı mücadelelerinde ‘yalnız’ ve ‘boynu bükük’ bırakmayın.
‘Ses’ verin ki birileri memleketin hiç de ‘sahipsiz’ olmadığını anlasın.
İkizdere Türkiye, Türkiye İkizdere’dir.
Haydi Kadıköy’e.

............

ALİ UĞUR’A SAYGI PROGRAMI
‘Leylaname’nin şairi, Mavi Emperyalizm, Görünmeyen Önderler, Dünya Gündemindeki İsrail, Ünlü Davalar ve Dünya Siyonist Kongreleri ve Türkiye kitaplarının yazarı, ‘Türk milliyetçiliğinin’ Marmara ve Trakya bölgesinden sorumlu Başbuğu Ali Uğur, edebi hayatının 40’ncı yıldönümünde jübilesini yapmaya hazırlanıyor.
Türkiye Yazarlar Birliği’nin 30. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında sosyolog Cafer Vayni’nin yönetiminde gerçekleştirilecek olan ‘Ustalara Yaşarken Saygı’ programında, Mehmet Niyazi Özdemir, Yusuf Özarslan Osman Akkuşak, Lütfi Şehsuvaroğlu, Ekrem Ayyıldız, Mustafa Soylu ve Bekir Sıddık Soysal, yakından tanıdıkları Ali Uğur’u anlatacaklar.
Bütün gönül dostlarına duyurulur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş