'İktidar' heyecanı İstanbul'u fethetti

İsrafil K.KUMBASAR

İstanbul

Teslimiyetçi AKP iktidarına son vermek üzere ‘milli iktidar’ yürüşünü başlatan ‘Değişim-i Milliye’ hareketi komutanı Koray Aydın onuruna, İstanbul cephesi tarafından verilen iftar, zannedersek uzun bir süre konuşulacak.
‘Değişim’ özlemi ile yanıp tutuşan çok sayıda ülkücünün akın etmesi üzerine, 2 bin kişilik salona girişte büyük bir izdiham yaşandı.
Tuzla’dan Silivri’ye kadar İstanbul’un bütün ilçelerinden gelen ülkücülerden bir kısmı için dışarıda masalar kuruldu, bir kısmı kaldırım üzerinde iftar açmak zorunda kaldı.
İftara katılan kalabalığın tamamı, çeşitli dönemlerde ‘MHP teşkilatlarında’ veya ‘ülkü ocaklarında’ görev yapmış olan ülkücülerden oluşuyordu.
Göze çarpan çok sayıdaki üst kurul delegesi ise, değişim hareketinin büyük bir zaferle sonuçlanacağının adeta işareti gibiydi.

***

Büyük bir heyecan ve coşkunun hakim olduğu salondaki ülkücülerin tamamının kafasında zannedersem aynı soru işareti mevcuttu:
- “Ömrümüz hep beklenti içerisinde geçti. Birçoğumuzun yaşı 60’a dayandı. Bu hareket ne zaman derlenip toparlanacak da iktidar olacak?”
Nitekim bu beklenti MHP Eski Bitlis Milletvekili Halil İbrahim Oral tarafından yapılan iftar duasına da yansıyordu:
- “Aramıza fitne-fesat tohumları ekenleri  kahr eyle. Partilerine, ocaklarına küstürülmüş bütün ülküdaşlarımızın yeniden aynı safta buluşmalarını nasip eyle. Milliyetçi hareketi iktidar yolunda muzaffer eyle Allahım.”
Koray Aydın’ı salona girerken ayakta alkışlayan kalabalık, şöyle haykırıyordu:
- “Koray Aydın ilerle, İstanbul seninle.”

***

Ege ziyareti esnasında katıldığı toplantılarda salondakileri hop oturtup hop kaldırtan, söylemleriyle büyük bir heyecan kasırgası oluşturan Koray Aydın, beklentilerin aksine İstanbul’da çok sakin bir görüntü ortaya koydu.
Kurduğu cümleler çok açık ve netti. Ancak, ses tonunu ısrarlı bir şekilde aynı ayarda tutmayı, ‘daha dikkatli’, ‘daha özenli’ bir üslup kullanmayı tercih etti.
Nedenini merak edip daha sonra kendisine sorduğumuzda şu cevabı aldık:
- “İstanbul çok hassa bir bölge. Kırılan, incitilen, küstürülen çok sayıda ülkücünün olduğu bu şehirde şimdilik biraz sükunete ihtiyaç var. O yüzden birlikteliğe ve sevgiye vurgu yapmayı daha doğru
buldum.”
Buna rağmen, Koray Aydın, konuşurken 80 yaşına merdiven dayamış olan bir aksakal, bir ara kendisini tutamayıp ayağa fırlıyordu:
- “Aslanım, işte bu.”

***

İftar programını organize eden MHP eski İstanbul Teşkilat Başkanı Yavuz Ceylan, MHP içerisinde hakim olan şu iki anlayışa dikkat
çekiyordu:
- “Birincisi, partinin bulunduğu yeri yeterli gören bir anlayış. ‘Yüzde 13’ oyu çok iyi bir çıta, ‘52 milletvekilini’ çok büyük bir başarı olarak değerlendiren bir zinhiyetin ülkücülerden beklentisi şudur: Biz halimizden memnunuz, rahatız, aman ortalığı karıştırmayın, suyu bulandırmayın.
İkincisi, partinin bulunduğu yerden utanç duyan bir anlayış. ‘Yüzde 25’ oy oranını bile yetersiz gören,  ‘en az 300 milletvekili’ ile iktidarı hedef alan bu anlayışın parolası ise şudur: Biz ülkenin gidişatından memnun değiliz, rahat değiliz, başarısız olanlar gitsin, başarılı olanlar gelsin.”
4 Ekim’de yapılacak olan büyük kurultayda işte bu iki anlayış karşı karşıya gelecek.

***

‘Statükoyu’temsil eden Devlet Bahçeli’nin karşısında, ‘değişim’ isteyen ülkücülerin en güçlü genel başkan adayı ‘Efsane Bakan’ olarak tarihe geçen Koray Aydın.
Lise çağlarında ülkücü hareket ile tanışan, teşkilatın her safhasında görev aldıktan sonra rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından MHP Genel Sekreterliği görevine getirilen Koray Aydın, aynı zamanda ülkücülerin dilinden anlayıp, onların beklentilerine cevap verebilecek tek isim.
Ege’de yaktığı ‘sevgi’ ateşinin ardından adeta bir çekim merkezi haline gelen Koray Aydın’ın etrafına toplanan ülkücülerin desteği, her geçen gün kar topu gibi büyüyor.
İstanbul’daki tabloyu görünce MHP’de birlik ve beraberliğin ancak Koray Aydın ile sağlanacağına olan inancımız bir kat daha arttı.
Allah (c.c.) yolunu açık etsin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş