İngiliz vatandaşı Bakan

İngiliz vatandaşı Bakan
İngiliz vatandaşı Bakan

İngiliz vatandaşı Bakan
AKP’nin Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in “majestelerine” bağlılık yemini ettiği ortaya çıktı...

Hem majestelerine, hem Atatürk’e bağlı bakan!
Ankara, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in 2006 yılında Kraliçe II. Elizabeth ve vârislerine bağlılık yemini ederek İngiltere vatandaşlığına geçişini tartışıyor.
“Ben, Mehmet Şimşek, samimiyetle ve doğrulukla deklare ederim ki İngiliz vatandaşı olduğumda Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth’e ve vârislerine bağlı kalıp yolunda ilerleyeceğim...” diyordu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek 2006’da. İngiliz vatandaşı olmadan hemen önce. Şimşek, milletvekili seçildiğinde ise TBMM’de “Atatürk ilke inkılaplarına bağlı kalacağına” dair yemin etmişti. Radikal gazetesinin haberine göre;  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, izin almaları şartı ve Bakanlar Kurulu kararıyla başka ülkenin vatandaşlığına geçebiliyor. Şimşek,  İngiliz vatandaşlığına geçtikten sonra bunu Türkiye’ye de bildirdi. İçişleri Bakanlığı, Şimşek’in başka bir ülke vatandaşlığına geçme ile ilgili başvurusunu değerlendirdi ve Britanya çifte vatandaşlığa karşı bir yaptırım getirmediği için Şimşek’i vatandaşlıktan çıkarmadı. Şimşek’in çifte vatandaş olduğuna dair Bakanlar Kurulu kararı 26 Temmuz 2006’da alındı.

Konu TBMM gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin’se genel başkanın aksine konuya ilişkin Başbakan Erdoğan’ın cevaplaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde bakan Şimşek’in hem TC hem de İngiliz vatandaşı olduğuna dikkat çeken Ersin, şu soruları dile getirdi: 
* Aynı zamanda başka ülkenin vatandaşı olan bir kişinin TC hükümetinde  bakan olması sizi rahatsız etmiyor mu? Sayın Şimşek’i bakanlığa atamadan önce İngiltere Vatandaşı da olduğunu biliyor muydunuz?
* Sayın Şimşek’in İngiltere’de menkul-gayrimenkul mal varlığı var mı? Varsa değeri nedir?
* Söz konusu sayın bakanın İngiliz lobisi baskısı ile bakan yapıldığı doğru mu? Sayın bakan Hükümet üyesi olarak TC’nin mi, İngiltere’nin mi  çıkarlarını koruyacak? Sayın Şimşek’ten istifa etmesini isteyecek misiniz? Veya görevden almayı düşünüyor musunuz?
* Bazıları hükümet üyesi de olan 20’den fazla AKP’linin daha çifte vatandaş oldukları doğru mu?

Bu Ankara’da ilk değil

Ankara’da çifte vatandaşlık tartışması ilk kez yaşanmıyor. 1993’te Merkez Bankası başkanlığına getirilen Bülent Gültekin de ABD vatandaşı olduğu için eleştirilmişti. Gültekin, tepkiler nedeniyle bu ülkenin vatandaşlığından çıkmıştı. Eski başbakanlardan Tansu Çiller tartışılan diğer bir isim olmuştu. Eski milletvekili Merve Kavakçı da izin almadan ABD vatandaşı olduğu gerekçesi ile vatandaşlıktan çıkarılmıştı.

İki bakanın  ortak noktaları
1967 yılında Ankara’da doğan Ali Babacan, ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1990 yılında Fulbright bursu ile Amerika’da Northwestern Üniversitesi’nde İşletme dalında yüksek lisans yaptı. New York’da bulunan ABD Musevi Komitesi’nin Başbakan Erdoğan’a verdiği ödülde adı geçen Babacan, ayrıca, İsrail’e sessiz sedasız gerçekleştirilen ziyaretlerin de önemli ismi... Mehmet Şimşek ise, 1967 yılında Batman’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal, Bilgiler Fakültesi’ni bitiren Şimşek Etibank Bursu ile İngiltere’de University of Exeter’da finans masterı yaptı. 4 yıl ABD’nin Ankara  Büyükelçiliği’nde çalışan Şimşek, 1997’de oturma izni aldığı ABD’de New York’a giderek UBS Bank’da işe başladı. Şimşek 2005 yılı sonunda Merrill Lynch’in
Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirildi.

Görevi Babacan’dan devraldı
Mehmet Şimşek, Ekonomi’den Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini Dışişleri Bakanlığı’na atanan Ali Babacan’dan almıştı.

Menfaatler çakışınca kime hizmet edecek
Şimşek’in, İngiliz vatandaşlığına siyasilerin tepkileri sürüyor.

Türk halkını kandırdı
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’i “Türk Milletini ve İngiliz halkını kandırmakla” suçladı. Şandır, şunları söyledi:  “Bu durum bir hukuki sorun yaratır. Çünkü Milletvekili yeminine sadık kalması gerekir. Vatandaşı olduğu ülkenin yeminine sadık kalması gerekir. Bu konuda zorluk çıkacaktır. Ahlaki bir sorundur. Türk halkını kandırmıştır. Sayın Başbakan’ın bu durumu bildiğini sanıyorum. Kimlerin talimatıyla Sayın Şimşek’i bakan yapmıştır.”

İcraatlarına bakacağız
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Onur Öymen, “Bu konudaki ölçü Türkiye’ye hizmet verip vermeyeceğidir. Onun için bu bir ölçü değildir. İcraatlarını görmek lazım. Bazı ülkelerde çifte vatandaş olmanın zorlukları var. Ancak, Türkiye buna izin veriyor. İcraatlarına bakmak gerekir. Daha sonra bir değerlendirme yapmak daha doğru olur” diye konuştu.

Hemen karar vermeli
CHP’li Canan Arıtman, “Bir kere daha üzüldüm. Türkiye Cumhuriyeti bakanlarının Türk vatandaşlığından başka vatandaşlık kabul etmemelerini dilerdim. Bu makama geldikten sonra iade etmelerini beklerdim. Yakışık alan budur. Hangi ülkenin çıkarları için uğraşacağı şüpheleri oluşuyor. Bu ülkenin çok önemli sırlarını taşıyor. Hangi ülkenin çıkarlarını koruyacaksa onu seçmeli. Sayın bakanın bir an önce kararını vermesi lazım. Ya da makamını bırakması gerekir” dedi.

Milletvekilliği düşmeli
Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, “Merve Kavakçı ABD vatandaşı olduğu için milletvekilliğinden düştü. Milletvekili olamaz, bakan da olamaz. Kavakçı’nın farklı bir durumumu vardı. Türk devletine mi hizmet edecek, yoksa İngiliz devletine mi hizmet edecek. İki ülkenin menfaatleri çatıştığı durumlar olursa, hangi ülkenin menfaati için hizmet edecek” ifadesini kullandı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.