İngilizlerle tatlı dil anlaşması

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Fikir kimden çıktı bilmiyoruz ama ilginç bir fikir olduğunu peşinen söyleyelim. Türk-İngiliz ilişkilerini, bulunduğu yerden daha ileriye götürmek ve derinleştirmek için  “tatlı dil-good talk” adı verilen bir girişim başlatmışlar. İngiliz tarafında işin başında eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türk tarafının eş başkanı ise AKP milletvekili, kısa bir süre Dışişleri Bakanlığı yapan emekli büyükelçi Yaşar Yakış’tır. Girişime resmiyet kazandırmak için İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dawid Reddaway de girişimde rol almaktadır. Ayrıca Türkiye’de yatırımları bulunan Vodafon şirketinin üst düzey yöneticisi Julian Horn Smith ve diğer görevliler. Türkiye tarafından Londra büyükelçisi Ünal Çeviköz, Akbank üst düzey yöneticisi İlhan Nebioğlu ve diğer bürokratlar bulunmaktadır. 7-9 Ekim 2011 tarihinde Londra’da ilki yapılan toplantının ikincisi İstanbul’da daha kalabalık olarak Ekim 2012’de yapılacaktır. Bu toplantının organizasyonu ve ele alınacak konuların tespiti için Jack Straw 27-29 Şubat 2012 tarihinde Ankara’ya gelmiştir. Dışişleri eski Bakanı Straw, İngiltere ile çok yakın kişisel ilişkiler kuran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edilmiştir.
İngiltere dünyada en fazla sömürgeye sahip olmuş, emperyalizm konusunda deneyimli, dünyayı çok iyi okuyan, engin diplomasi tecrübesi olan, ciddi devlet geleneğine sahip küresel bir aktördür. ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika ve diğer İngilizce konuşan çok sayıda ülkede önemli bir nüfuza sahiptir. İngiltere bir ada devleti olması nedeniyle Kara Avrupa’sında bulunan diğer ülkelerden farklıdır. Hıristiyanlığın Protestan mezhebinden olup, Katolik Avrupalılardan yaşam tarzı ve hayat felsefesi açısından ayrılırlar. Diğer Batılı ülkelerden değişik tutumları vardır.  
Başta Orta Doğu olmak üzere Afrika ve Uzak Asya’da dünyanın birçok ülkesinin sınırlarını ve bayraklarını İngilizler belirlemişlerdir. Avrupa Kıtası’nda Alman ve Fransız nüfuzunu önemli derecede engellemiş ve birinin diğerine üstünlüğüne izin vermemiştir. İki güçlü Avrupalı ülke arasında denge rolü oynamıştır. Birinci ve ikinci dünya savaşlarında Fransızları, Almanların elinden kurtarmıştır. Amacı Almanya’yı dengelemektir. Alman ve Fransızların dün de bugün de İngilizlere sempati ile bakmadıkları bilinmektedir. Günümüzde Avrupa’nın bu üç büyük ülkesi arasındaki rekabet devam etmektedir. Ekonomik olarak Almanya, politik olarak da İngiltere güçlü durumdadır. Almanya uluslararası politikadan uzak durma ve daha çok ticaret yapma anlayışındadır. Geçmişte sömürgeleri olmadığı için sicili daha temiz ve kalitesinden dolayı Alman sanayi ürünleri daha fazla tercih edilmektedir. İngiltere, kuzenleri tarafından kurulan ve yönetilen Amerika Birleşik Devletleri ile her sahada imtiyazlı bir iş birliğine sahiptir. Emperyal politikaları için ihtiyacı olan gücü ABD’den almaktadır. Fransa, 1990 sonrası ABD’den bağımsız hareket etme teşebbüslerinde bulunmuş, ancak Almanya’nın sınırlı desteği dolayısıyla aradığını bulamayarak 1967’de ayrıldığı NATO’nun askeri kanadına 2009’da geri dönmek zorunda kalmıştır.
Türkiye’nin İngiltere ile eşit koşullarda, iç işlerine karışmama prensibine bağlı, samimi küresel ve bölgesel iş birliği her iki ülke için de çok yararlı olacaktır. Türkiye’nin Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya’da nüfuzu ve itibarı vardır. İngilizlere, sömürge geçmişi nedeniyle bu bölgelerde şüphe ile bakılmaktadır. Türkiye’ye duyulan güveni sarsmayacak şekilde Türkiye, İngiltere’ye bu bölgeleri açabilir. Karşılığında bu bölgelerin dost ve kardeş ülkelerinin kaynaklarını sömürmeden karşılıklı adil ve kazan-kazan prensibiyle her tarafın kazanacağı bir ilişki türü kurularak birlikte kalkınma ve işbirliği sağlanır. Türkiye de kardeş ülkelere sağlıklı bir işbirliği olanağının yanında, bu ülkeler üzerinde emperyalist düşünceleri olan diğer ülkelerin amacına ulaşmasını engeller.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları