IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) ve uzlaşma

A+A-
Altemur KILIÇ

Geçen Pazar bizdeki maksatlı aklıevvellerin, -aslında çok bilirim sanıp da bir şey bilmeyenlerin- Kürt Sorununun çözülmesine örnek olarak İrlanda’da ve İngiltere’deki kanlı terör eylemlerini gerçekleştiren IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) ile PKK’yı kıyaslamalarına değinmiştim. Bu adamlar ve bu kadınlar son zamanlarda bu dala yapıştılar; hatta Belfast’a giderek olayı yerinde tespit ettiler; tanıklarıyla konuştular.

IRA’nın kuruluşu
Aslında IRA ile PKK ve oradaki çözüm şekli armutlarla elmalar kadar farklıdır... Özetleyelim: IRA, yani “İritish Republican Army” denilen örgüt 1916’da Paskalya ayaklanmasından başlayarak İrlanda bağımsızlık savaşını kanlı bombalama vb. eylemlerle, özellikle de 1919-21 arasında sürdürdü. Ordunun çeşitli fraksiyonları vardı.
IRA’nın orijini, 1913’te kurulan İrlanda Gönüllüleri idi. Bu örgüt Paskalya başkaldırısını organize etmişti. Bu gönüllülerden teşekkül eden örgüt İrlanda’daki İngiliz hakimiyetine, yönetime karşı terörle bağımsızlık savaşı sürdürdü... 1921’de İngiliz-İrlanda bırakışma antlaşması imzalandı. Ancak antlaşmadan sonra IRA içinde ayrışma oluştu.
Antlaşmayı destekleyenler “İrlanda Milli Ordusu” nu kurdular.

Özerkliğin ilanı
Başlangıçta marjinal olan partide milliyetçi Sinn Fein mücadelede baş rolü oynamaya başladı. Bu partinin önderliği, sonra İrlanda Cumhurbaşkanı olacak ve İrlanda Cumhuriyetini ilan edecek olan Èamon de Valera’ya geçti. Sinn Fein seçimlerde 74 koltuk kazanmış olmasına rağmen İngiliz Parlamentosunu terk etti. İrlanda Özerk Cumhuriyeti’ni ilan etti ve Dail adını verdikleri kendi parlamentolarını kurdu. Sonunda, başlangıçta İrlanda Gönüllüleri olarak başlayan hareket IRA oldu.

İrlandalıların bağımsızlık savaşı, sonunda İngiltere hükümeti ile anlaşmaları üzerine sona erdi.
Fakat savaşta IRA terörü, özellikle l919’dan 1922’ye kadar çok can aldı; çok pahalıya mal oldu. Aslında terör fasılalarla yetmişli yıllara kadar devam etti. Sonunda muhtemelen ABD aracılığıyla anlaşmaya varılana kadar IRA terörünün bir eylemini, biz Londra’da yaşamıştık. Orada oturduğumuz apartmanın yakınındaki Harrod mağazası girişinde bomba patlamıştı... Eşim, Selahattin Beyazıt’ın eşi Ayşe Hanım’la oradan biraz önce ayrılmışlar ve olası bir faciadan kurtulmuşlardı...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları