Irak'ın PKK'sından Türkiye'ye öneriler

İsrafil K.KUMBASAR

İşbaşına geldiği günden itibaren  “Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım” prensibiyle hareket eden teslimiyetçi AKP iktidarı, ABD Başkanı Barack Obama tarafından önüne konulan talimatları birer birer yerine getirmeye devam ediyor.
AKP iktidarı, ‘Kürt’ ve ‘Ermeni’ açılımının ardından, ‘Kuzey Irak’ açılımını da sessiz sedasız bir şekilde gerçekleştirdi.
Beraberindeki heyetle Irak’ın kuzeyine ani bir çıkarma yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu, Peşmerge ağası Mesut Barzani ile yaptığı görüşmenin ardından şöyle dedi:
- “Dağlar bizi ayırmayacak, birleştirecek. Yeter ki aramıza fitne girmesin. Cesaretli adımlar atmanın vakti geldi.”
Erbil’de bir konsolosluk açmaya hazırlanan Davudoğlu, “Bu diplomatik tanıma anlamına mı geliyor?” şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:
- “Burada ABD gibi federal bir yapı var. Amerika’da Teksas’a gitsek orayı tanımış mı olacağız?”

* * *

‘Kürt açılımı’ ile ilgili tartışmaların gündeme geldiği günlerde, açılımdan yana tavır alan Hürriyet gazetesine bir röportaj veren ‘Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ Başbakanı Berham Salih, aynen şu ifadeleri kullanıyordu:
- “Kürtlerin de her millet gibi kendi geleceğini tayin hakkı olduğunu düşünüyorum. Türkiye sınırında bulunan zorlu dağlardaki PKK varlığı bugün ortaya çıkmadı, 20 yıldan fazla bir zamandır bu sorun var. Düşünün ki Saddam Hüseyin o kadar kimyasal silahına, askeri gücüne rağmen bizleri dağlardan indiremedi. Sadece askeri yöntemler sorunu çözmez. Daha kapsamlı bir yaklaşımın benimsenmesi gerekir.”
Peki bu kapsamlı yaklaşım nedir?
Yani demek istiyor ki, siz de ‘Irak’taki gibi’ yapın, Güneydoğu bölgesine ‘özerklik’verin kurtulun.

* * *


Peki sokaktaki insanlar ne düşünüyor?
 “Kuzey Irak Türkiye’ye bağlanmak istiyor”  türünde ısmarlama haberlerin servis edildiği günlerde, aynı gazeteye konuşan Süleymaniye’deki Amerikan Üniversitesi öğrencisi bir genç ise bilinçaltını şöyle açığa vuruyordu:
- “Türkiye, İran ve Suriye bağımsızlık ihtimalimizden korkuyor. Aslında korkmakta da haklılar. Her Kürt bağımsızlık hayali kurar. Bir devletimiz olsun ve yöneticilerinin hepsi Kürt olsun ister. Tüm haklarımızı sonuna kadar kullanabileceğimiz bir ülke istiyoruz, ama bunun yöntemi savaş olmamalı. Siyaset ve diplomasi ile bunu başarmalıyız. 10 yıl önce Türkler, Kürtçe konuşan birini gördüklerinde adeta sinirleniyorlardı. Ama bugün bakın TRT Şeş var, devlet televizyonu Kürtçe yayın yapıyor. Nereden nereye gelindi.”

* * *


Evet, Irak’ın kuzeyinde ‘çıbanbaşı’bir devlet kuruluyor.
Kukla ‘Kürt devletinin’ sınırlarını çizen 38’inci paraleli korumak üzere sınırları içerisine ‘Çekiç Güç’ü konuşlandıranlar, ‘Peşmerge çapulcularını’ Türk subaylarına eğittirenler, şimdi de fiili yapılanmanın ‘bağımsız’ bir devlete dönüşmesi için ‘altyapıyı’ kendi elleri ile kuruyorlar.
Bir grup işadamı ile birlikte ‘Türkiye Cumhuriyeti-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Birinci İş Forumu’na katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bakın gelinen noktayı nasıl özetliyor:
- “Türkiye en zor günlerinde Irak’ın yanında yer aldı, bu ekonomik ilişkilere de yansıdı. Şu an Erbil’de 500’e yakın Türk işadamı bulunuyor. Bölgede yapılan inşaatların yüzde 70-80’i Türk müteahhitlerce gerçekleştiriliyor.”
Hani,  “kendi eliyle kendine kazık çakma” diye bilinen bir atasözü vardır ya, kastettiği vaziyet işte tam da budur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş