Irkçılık korkutuyor

Irkçılık korkutuyor
Irkçılık korkutuyor

Hollanda’da Türk ve Faslıların yoğun olarak yaşadığı bir semtte suç işlemeye yatkın gençlerin toplu olarak bir araya gelmeleri yasaklandı. Moskova’da da ırkçılık arttı.

Kendinden olmayana şüpheyle bakan bazı ülkeler, kimi terör kimi suç işlenme korkusuyla ırkçılık derecesinde uygulamalarda bulunuyor. ABD’nin 11 Eylül saldırılarının ardından ülkeye giriş çıkışlarda Müslüman olanlara çıkarttığı zorlukların ardından, şimdi de Hollanda’da benzeri bir uygulama başlatıldı. Hollanda’nın Utrecht kentinde Türk ve Faslıların yoğun olarak yaşadığı bir semtte, suç işlemeye yatkın gençlerin sokakta toplu olarak bir araya gelmeleri yasaklandı. Karara göre, en fazla 5 genç bir araya gelebilecek. Utrecht’in “Kanaleneiland” semti için geçerli olan kararın, daha önce suç işlemiş ve suça eğilimli olduğu belirlenen 100’e yakın genci kapsadığı bildirildi. Kararın, semtteki suç olaylarının azaltılması amacıyla alındığı açıklandı. Belediyenin aldığı karar yasak kapsamına giren gençlere mektupla iletildi. Yasak kararına uymayan gençlere polis, ilk seferinde 15 saat çalışma ya da 200 euro para cezası verileceği, tekrarlanması halinde ise cezaların katlanabileceği ve hapis cezasına da çarptırılabilecekleri belirtildi.

Rusya’da ırkçı cinayetler artıyor
Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Pronin, başkentteki etnik ayrımcılıktan kaynaklanan cinayet olaylarında büyük artış kaydedildiğini söyledi. Bu yılın ilk yarısında kaydedilen ırkçı saldırılar sonucu yaşanan ölümlerin 2006 yılında gerçekleşen ırkçı cinayetlerinden fazla olduğunu belirten Pronin, özellikle yüksek eğitim okulu öğrencileri arasında üniversite ve kamplarda çıkan etnik kavgaların çok ürkütücü boyutlarda olduğunu ifade etti. Rusya’da toplam sayıları yarım milyondan fazla olduğu sanılan ırkçılar tarafından sadece Moskova’da bu yıl yaklaşık 25 kişi öldürüldü, 111 kişi yaralandı.

Hollanda’nın Utrecht kentinde Türk ve Faslıların yaşadığı bir semtte, suç işlemeye yatkın gençlerin sokakta toplu olarak bir araya gelmeleri yasaklandı. Karara göre, en fazla 5 genç bir araya gelebilecek.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.