İslam alemi "acılar" içinde bir bayrama daha giriyor!

A+A-
Kenan AKIN

Ne yazık ki; İslam dünyası mübarek bir Ramazan Bayramı'na daha bugün yine acılar içinde giriyor.

Gerçekten de, İslam ülkelerinden bazıları, ya "istilâ altında" ya da "yok olma" tehdidi altında çırpınıyor, çatışıyor, savaşıyor.

Üstelik aziz vatanımızda; mel'un silahlı güruhlar "terör" estiriyor. Çoluk çocuk demeden sivil halka bile saldırıyor.

Nitekim; Atatürk Havalimanı'ndaki "acımasız" eylem, terör örgütlerinin ne denli uyuşturulmuş ve yönlendirilmiş olduğunu adeta ispatlıyor.

 İster PKK, ister IŞİD ister diğer terör örgütleri olsun, yaptıklarının yanlarında "kâr" kalmayacağının bilincinde değiller, çünkü, çoğunun uyuşturulan beyinlerine kan ve kurşun şırıngalanıyor. Bazen tehdit ile, bazen şantaj ile bazen de işkence ile yönlendirilen tüm teröristlerin sonu ölüm oluyor. 

Afrika'nın ortalarından, Afganistan'ın içlerine kadar bir "kaos" içinde çırpınan İslam alemi, çıkış yolunu bir türlü bulamıyor.

Daha doğrusu, malum "şer güçler" her seferinde yeni bir oyunla, yeni bir tuzakla İslam alemini adeta sindirmek istiyor.

Libya'da bitmeyen "kanlı oyun", Filistin, Tunus ve Yemen trajedisinin yanı sıra, komşumuz Irak ve Suriye'de yaşananlar, kutsal bayramımıza yine gölge düşürüyor.

Irak ve Suriye'de cereyan eden iç savaşın boyutu o kadar "hassas" ki  "mezhep" çatışmasını da içeriyor.

Belki de; dünyada en fazla "mezhep" duyarlılığı, asırlardan beri Irak'ta yaşanıyor.

Her fırsatta tekrarladığımız üzere; asırlar önceki Kerbela faciasından sonra, aralıklarla meydana gelen "mezhep" çatışmalarında binlerce kişinin can verdiği, acıyla hatırlanıyor.

Etnik ve mezhep ayrılıklarının kasıp kavurduğu Irak'ta her olaydan sonra ABD'nin, dolayısıyla Kürtlerin ekmeğine yağ sürülüyor.

Her ne kadar, IŞİD denilen örgüt Irak'ta hâkimiyetini ilan etmek için kan döküyor ve tehditler savuruyorsa da, bu kanlı kargaşadan en fazla Kürtlerin yararlanacağı sanılıyor.

Nitekim, Irak'ın Kuzeyi'nde hâkimiyeti eline geçiren Kürt oluşum, petrol gelirlerinin de büyük bir kısmını "gasp" ediyor ve artık kendi namına satıyor.

ABD ve müttefiklerinin dümen suyundan giden Kürt oluşumu, Kerkük ve petrolünü de tamamen ele geçirdikten sonra "mezhep" kavgalarından fazla etkilenmiyor.

Ne var ki Kürt oluşumu her an ABD tarafından "vurucu güç" olarak kullanılma emrivakisiyle "tedirginlik" duyuyor.

Şükürler olsun ki gün geçtikçe IŞİD'e karşı girişilen "imha" hareketi başarı kazanıyor.

Özellikle Felluca'nın alınışından ve Irak'ta uğradığı art arda hezimetler IŞİD'e pahalıya mal oluyor, bundan ötürü de "bireysel" terör canavarca işletiliyor.

   Bu arada, soydaşlarımız Türkmenlerin üç ateş arasında, korumasız ve desteksiz kaldıklarını Türkiye dahil kimse umursamıyor.

Kaç bayramdır bu trajedi yaşanıyor.

Nereden bakılırsa bakılsın, komşularımız Irak ve Suriye'deki yangının, bölgeyi daha da sarması tehlikesi de hissediliyor.

Eğer Irak ve Suriye'de olayların önüne barışçı bir biçimde geçilemezse, bölgemizi özellikle ülkemizi daha çok zor günlerin beklediğini kabullenmemiz gerekiyor.

Anlaşılan; daha çok ramazanlar, bayramlar, yabancı güçlerin gölgesi altında kutlanmayı veya yaşanmayı bekliyor.

Her ne kadar, Türkiye-İsrail yakınlaşmasından bölgede bir "güvenlik" ortamı bekleniyorsa da, gelişmelerin sürprizlerle dolu olduğu da hatırlatılıyor. 

İsrail'i korumaya "ant içmiş" bir ABD'nin asıl niyeti ise tehlikeleri ortadan kaldırarak, "enerji güvenliğini" sağlamakta "saklı" olduğu biliniyor.

İslam aleminin ne denli tehlikeler içinde olduğunu belirtmeye çalışırken, hemen hemen her taşın altından İsrail, arkasından da ABD çıkıyor.

En fazla kaybedenin ise Türkiye'nin olduğu anlaşılıyor.

...............

Bayram tebriği ve özür

Öncelikle, "buruk" da olsa kutsal bayramımızı kutlarken, mazeretimizden dolayı birkaç hafta yazamayacağımızı belirtmenin üzüntüsü içinde olduğumuzu ve özürümüzü saygılarımızla belirtmemiz icap ediyor.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları