İspanya'nın DTP'sine terör baskını yapıldı

İspanyanın DTPsine terör baskını yapıldı
İspanya'nın DTP'sine terör baskını yapıldı

İspanya’nın DTP’sine terör baskını yapıldı
Toplantı halindeyken yakalanan ayrılıkçı parti üyeleri sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü.
Ayrılıkçı  terör örgütü ETA’nın siyasi kolu olarak faaliyet göstermesi nedeniye 2002 yılında kapatılan Batasuna partisinin yöneticilerine şok baskın yapıldı. Terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonda 22 kişi gözaltına alındı

Batasuna’ya gece baskını
İspanya’da ayrılıkçı terör örgütü ETA’nın siyasi kolu Batasuna partisinin 22 üst düzey yöneticisi gözaltına alındı.

Terör örgütü ETA’nın siyasi kolu olmak suçuyla 2002 yılında kapatılan yasa dışı Batasuna partisinin yöneticilerine yönelik önceki gece düzenlenen operasyonda 22 kişi gözaltına alındı. Batasuna’nın eski ve yeni yönetim kurulunun Bask bölgesindeki Segura kasabasında yaptığı toplantıya baskın düzenleyen polis, toplantıya katılan herkesi gözaltına aldı, daha sonra bu kişilerin evlerinde arama yaptı. Operasyon, Ulusal Mahkeme hakimi Baltasar Garzon’un emriyle, Batasuna’nın yasağa rağmen siyasi faaliyetlerini sürdürdüğü ve ETA ile yapısal ilişkisini devam ettirdiği iddiasıyla yapıldı. Yakalananlar arasında ETA’nın alt örgütü olarak bilinen “Ekin” in üyeleri ve Bask bölgesinde yasal olarak faaliyet gösteren, ancak ETA’nın saldrılarını kınamayan Bask Ulusal Hareketi partisinden önemli isimlerin de bulunduğu bildirildi.

Zapatero ile görüşme

İspanyol gazeteleri, tutuklanan Batasuna yöneticilerinin hepsinin ETA’nın ilan ettiği ateşkes sırasında sosyalist Zapatero hükümeti ile yapılan müzakerelere katıldığını savunarak, Bask bölgesinde barışın sağlanamamasında önemli unsurlardan biri olarak gösterilen Batasuna’nın bu şekilde ilk kez hükümet tarafından da cezalandırıldığını öne sürdü. Bu arada, Batusuna üyelerinin gelecek hafta Salı günü hakim karşısına çıkartılacağı bildirilirken, sokaklara çıkan ETA ve Batasuna yandaşları polislere saldırdı.

Batasuna partisinin önde gelen liderlerinden Joseba Permach da tutuklananlar arasında yer alıyor.

CIA’in gizli gözaltı tesisleri hâlâ faal
CIA’in önceki yıl ortaya çıkan, ABD Başkanı George Bush yönetiminin de geçen yıl itiraf ettiği, denizaşırı ülkelerdeki gizli gözaltı tesislerinin hâlâ faal olduğu bildirildi. The New York Times gazetesinin haberine göre, Amerikalı bir terörle mücadele yetkilisi, ortaya çıkmasının ardından uluslararası tepkilere yol açan CIA’in gizli gözaltı programının hala faal olduğunu ve o dönemden sonra en az bir El Kaide üyesi olduğu iddia edilen bir kişinin bu tesislerde tutulduğunu söyledi. CIA’in yeniden, zanlıları denizaşırı “karanlık tesisler” de tuttuğu kaydedilen haberde, ayrıca Adalet Bakanlığının 2005’te yayınladığı gizli hükümde, CIA tarafından kullanılan şiddet içeren sorgulama yöntemlerini onayladığı kaydedildi.

Yasa çıkardılar!

Kongre, “aşağılayıcı ve insanlık dışı” sorgulama yöntemlerini yasaklayan yasa çıkarmıştı. İlk kez Washington Post gazetesi tarafından 2005 yılıda ortaya çıkarılan ve eylül 2006’ta Bush tarafından kabul edilen CIA’in gizli gözaltı programı, uluslararası büyük tepkilere yol açmış, ABD yönetiminin terör zanlılarını sorgularken gizli işkence uyguladığı suçlamalarına yol açmıştı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.