İssabayev'e yeni görevinde başarılar...

Kürşad ZORLU

Gazetedeki yerleşkemi takip edenler bu ismi iyi bilirler. Nitekim Türk dünyası adına çalışan, üreten insanları zikretmekten hiç çekinmedik. Bundan böyle de devam edeceğiz. Hemen belirtelim. Kazakistan Ankara Büyükelçisi Beibit İssabayev, merkezi hükümette üst düzey bir göreve atanacağı için bu hafta ülkemizden ayrılıyor. Kendisi ile çok sayıda proje gerçekleştirme imkanımız oldu. Böylece birbirimizi yakından tanıdığımızı düşünüyorum. Özellikle Atrau’da meydana gelen üzücü olayların hemen sonrasında Büyükelçinin ciddi ve kararlı üslubu “kriz” çıkmadan kamuoyunu aydınlatmaya yönelikti. Biz de her türlü desteği verdik. Ülkesine olan inancı sayesinde oldukça başarılı oldu. Pakistan Büyükelçiliğinin ardından Ankara’ya geldi ve buradan da Astana’ya... Eminim ki orası da bir son olmayacak. Daha üst makamlarda göreceğiz. Bana göre bu başarıda en önemli pay “lobi” ve “tanıtım” kavramlarını iyi özümsemiş olması. İssabayev, zaten basın camiasının içinden gelen birisiydi. Bunu önemini bilen bir diplomat olarak hareket etti. Her kesimin görüşlerine değerlendirmeye çalıştı. Ve bu durum Merkezin dikkatinden kaçmadı.
Esasında Ankara’dan çok sayıda Büyükelçi geldi geçti. Hemen hepsini anlatmak zor. Fakat İssabeyev’in farklılığını burada ifade etmek gerekir. Herhangi bir konuda karara varırken saat aşırı bir sonuçla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Hızlı düşünce ve süratli karar... Sanırım bunlar diplomaside fazla bulamayacağımız birleşim. Beibit İssabeyev’e yeni görevinde başarılar ve baht açıklığı diliyoruz.

“Orta Asya Devletler   Birliği” destek buluyor
Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından geliştirilen Orta Asya Devletler Birliği projesi söz konusu alanda bulunan ülkelerin tamamlayıcı ekonomilerini düşündüğümüzde temeli sağlam olan bir proje gibi görülüyor. Mal ve işgücü transferi, tüketim biçimleri ve insan dokusuna baktığımızda projenin hızlandırılması an meselesi. Kırgızistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Osmonakun İbraimov, Orta Asya halklarının birbirlerini ayıran sınır çizgilerinden usandıklarını ve aralarında entegrasyonu sağlayacak yeni fikirlere ihtiyaçları olduğunu bu bağlamda Kazakistan’ın bölgedeki ekonomik durumu, güçlü ve istikrarlı demokratik kurumları ile bu oluşuma lokomotiflik ve önderlik etmesi gerektiğini ifade etmiştir. BM Genel Sekreter yardımcısı Asya ve Pasifik Bölgesi Ekonomi ve Sosyal İşler Komisyonu (ESCATO) icra sekreteri Kim Khak-Su’ya göre Kazakistan öncülüğünde kurulacak birliğin, ekonomik entegrasyonu güçlendireceğini, ortak pazarın oluşturulmasını ve ortak para birimine geçişi kolaylaştıracağını belirtmektedir. BM Genel Sekreteri Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Kieren Prendergast ise günümüzde entegrasyon fikir ve çalışmalarının BM Tüzüğü’nün prensip ve amaçlarına paralellik içinde geliştiğini belirterek, Nazarbayev’in Avrasya bölgesindeki entegrasyon çalışmalarına kattığı emeğin azımsanmayacak nitelikte olduğunu, bunların Avrasya coğrafyasına getireceği kalıcı barış ve istikrarına vurgu yapmaktadır. Ne dersiniz, 2010 yılında dünyanın ilk 10 petrol ihracatçısı arasına girecek olan Kazakistan bu birliği kurmayı başarabilecek mi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş