İşsiz sayısı: 5 milyon 563 bin

A+A-
Esfender KORKMAZ

Ekonominin altyapısı; üretim, istihdam ve bölüşümdür... Cumhurbaşkanı ve Maliye Bakanı bu temelin sağlam olduğunu söylüyor ve  bu nedenle  “kur artışları bizi etkilemez”  diyorlar. 
Ekonomide ithalata bağımlı bir üretim ve son üç yıldır durgunluk yaşıyoruz. Yani üretim ve büyüme ayağımız sağlam değil. Gelir dağılımının ne durumda olduğu da  halkın geçinmek için borç harç içinde kalmasından belli oluyor. İstihdama gelince, dünyada ve bizde küreselleşme ile birlikte işsizlik en büyük sorun olarak ortaya çıktı. 
Son  açıklanan 2014 Aralık işsizlik oranı, işsizliğin temel ve  öncelikli bir sorun olduğunu daha net olarak ortaya koydu. 
İşsizlik sorunu; İşsizliğin gerçek boyutu nedir? İşsizliğin maliyeti ne kadar önemlidir? İşsizlik nasıl çözülür? şeklinde tartışılmalıdır. 
1.Fiili işsizlik oranı yüzde 17.8’dir. 
Medyanın bir kısmı ve kamuoyu, işsizliği artık fiili işsizlik oranına göre değerlendirmeye başladı. Fiili işsizlik oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan iki veriye göre hesap ediliyor. 
Bir;... Açıklanan işsiz sayısı.. 
İki; çalışmadığı ve iş aramadığı halde, iş bulsa çalışacak olanların sayısı... 
2014 Aralık ayında, açıklanan işsiz sayısı 3 milyon 145 bin kişidir. 
İş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı da 2 milyon 418 bin kişidir. 
Toplarsak, işsiz sayısının 5 milyon 563 bin kişi olduğu gerçeği ortaya çıkar. 
Ayrıca bir ülkede kalkınma için iş gücü potansiyeli önemlidir..  Bu potansiyeli bulmak için  “iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar” ı da iş gücüne dahil etmek gerekir. 
Bu yolla bulacağımız fiili işgücü sayısına, fiili işsiz sayısını  oranlarsak “Fiilli işsizlik oranı yüzde 17.8” çıkar. 

 

es-021.jpg
İLO’nun hesap tarzı veya Avrupa’da işsizliğin  nasıl hesap edildiği bizi ilgilendirmez. Biz eğer  işsizliği çözmek  istiyorsak, fiilen kaç işsizimiz var, bunu iyi bilmeliyiz. Doğru teşhis yapmadan, doğru tedavi yapamayız.
2. İşsizlik , toplumu geriyor ve sosyal sorunları artırıyor. 
İşsizlik  işgücü kaynağının atıl kalması demektir.. İşgücünün üretimde kullanılmıyor olması, sonuçta kaynak kaybına neden oluyor. Kalkınmada  yaya kalıyoruz. 
TÜİK Gençler arasında işsizlik oranını  yüzde 20.2 olarak açıkladı. Eğer fiili işsizlik oranına  göre bakarsak  üç gençten birisi  işsiz demektir. 
Gençlerin işsiz kalması, bunların aşırı ve zararlı ideolojiler tarafından daha kolay istismarına neden olmaktadır. Ayrıca üniversite eğitimi almış ve yetenekli işgücünün, daha az yetenek ve eğitim gerektirecek sıradan işlerde kullanılması da, kaynak israfına yol açmaktadır. 
İşsizlik, iç göçü de tetikler.  Kent nüfuslarında meydana gelen hızlı değişiklik altyapı sorunları doğurur.   
Nihayet, işsizlik sosyal güvenlik açıklarına  ve işsizlik yardımlarının artmasına neden olur. Gerek vergi de artışı ve  gerekse kamu  harcamalarında kısıntı  yoluyla  maliyeti topluma yayılır.  
(Yarın: İşsizlik nasıl çözülür... Devam edecek.)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları