İstanbullu, ev hapsine mahkum mu ediliyor?

İsrafil K.KUMBASAR

Ankara’daki teslimiyet iktidarı, bulduğu ilk ‘tarihi’ fırsatta, kendisini işbaşında tutan güçler tarafından hazırlanıp önüne konulan ‘yıkım’ projesini uygulamaya sokarken, İstanbul’daki uzantısı da bulduğu ilk fırsatı ‘kazığa’ çevirdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma ücretlerine ‘yüzde 34’ zam yaptı.
Haziran ayında yapılan ‘yüzde 20’lik’ zam ile birlikte, bir yıl içerisinde yapılan toplam zam oranı ‘yüzde 54’e’ ulaşmış oldu.
Adeta yangından mal kaçırır gibi jet hızıyla uygulamaya sokulan yeni tarife doğrultusunda, daha önce ‘1.5 lira’ olan metrobüs tam bilet fiyatı ‘2 liraya’ çıkarıldı, bağlantı seferleri için uygulanan ‘indirimli aktarmalar’ ise kaldırıldı.
Artık bundan böyle Gürpınar’dan metrobüs bağlantısını kullanarak Taksim’e gitmek isteyen bir kişi, gidiş dönüş tam ‘8.5 lira’ ödemek zorunda kalacak.
Aynı kişi, aynı yolu ‘özel aracıyla’ gidip geldiği takdirde, ödeyeceği yakıt parası ise ortalama ‘9 lira’ civarında.
Öncelikle ‘alt gelir’ grubuna mensup vatandaşların tercih ettikleri topluma taşıma için harcanan para, neredeyse asgari ücretin ‘üçte birine’ denk geliyor.
Bunun adı vurgun değilse nedir?

* * *

Ekonomik krizi bahane edip işçinin, memurun, emeklinin maaşına ‘üç kuruş’ zammı dahi çok görenler, ne yazık ki aynı kesimin cebine uzanmakta sınır tanımıyorlar.
Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı zam kararını yargıya taşıyacaklarını belirten CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, gelinen noktayı şöyle özetliyor:
- “Son 6 ayda toplu ulaşıma yapılan zam oranı yüzde 55 gibi görünse de aylık Mavi Akbil’deki biniş sınırının 200’den 160’a indirilmesi, metrobüs hatlarında Mavi Akbil’de her binişte 2 biniş eksiltilmesi gibi gizli zam içeren uygulamalarla gerçek zam oranı yüzde 70’i de aşmıştır. İstanbul’da toplu ulaşıma yapılan zam, yıllık enflasyon hedefinin 10 katına ulaşmıştır.
Kadir Topbaş, hem hükümetin ekonomik hedefleriyle alay ediyor, hem de iflas noktasına getirdiği belediyenin borç batağını İstanbulluların sırtından temizlemek istiyor. Enflasyon hedefinin yüzde 7.5 olduğu Türkiye’de, toplu ulaşıma yapılan fahiş zam insafsızlıktır.”
Peki insafsızca alınan bu zam kararı, İstanbul halkından oy bekleyen ‘diğer partileri’ hiç ilgilendirmiyor mu?
Demek ki ilgilendirmiyor.

* * *


İstanbul, artık yaşanılacak bir yer olmaktan çıkıp, tam anlamıyla bir ‘açık hava hapishanesine’ dönüştü.
Ekonomik kriz karşısında ne yapacağını şaşıran vatandaş, yapılan son zamlarla birlikte artık zorunlu ‘ev hapsine’ mahkum edildi.
Neredeyse ikiye katlanan ‘elektrik’, ‘su’, ‘doğalgaz’ faturalarını bile ödemekten aciz hale gelen vatandaş, şimdi belki de başını iki eli arasına almış  “Ben ne yaptım?” diye kara kara düşünüyordur.
Ankara’daki iktidar, ülkeyi soyup soğana çeviren yandaşlarının devletin genel bütçesinde yarattığı açıkları, vatandaşın sırtına yüklediği ‘yeni vergiler’ ile kapatmaya çalışıyor.
İstanbul’daki uzantısı ise, yurtdışından aldığı ‘milyon dolarlık’ otobüslerin faturasını, vatandaşın cebindeki ‘son kuruşa’ el atarak ödetmek istiyor.
Peki, ‘başına gelecekleri’ gördüğü halde 29 Mart seçimlerinde oyunu götürüp ‘inadına’ yeniden Kadir Abi’den yana kullanan vatandaş, kendisiyle adeta alay eder yapılan bu zalimane muameleye müstahak mıdır?
Elhaaak, müstahaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş