İstanbul'u miting heyecanı sardı

İstanbul'u miting heyecanı sardı
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Adalet” sistemine dikkat çekmek için başlattığı yürüyüş dün 18. gününü doldurdu. Sakarya Dörtyol’dan yola çıkan Kılıçdaroğlu, “Peygamberimizin, ‘Bir gün adaletli davranmak, 60 yıllık ibadetten üstündür’ diye hadisivar" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için Ankara Güvenpark'tan başlattığı yürüyüşünün 18. gününe Sakarya Dörtyol mevkisinden başladı. Yürüyüş öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Umuyorum bizim Adalet Yürüyüşü'müze ülkeyi yönetenler daha fazla kulak kabartmış olur. Suçlamak yerine dinlemek bir yöneticinin temel görevidir. Niçin biz yürüyoruz? Hangi gerekçeyle yürüyoruz? Bize yapılan bütün hakaretlere rağmen neden sessiz kalıyoruz? Neden inançla ve kararlılıkla 'Adalet Adalet Adalet' diyoruz? Bizi suçlamasınlar, bizi dinlesinler. Biz bu ülkenin insanlarıyız" dedi. Adalet çağrılarının devam edeceğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Sevgili Peygamberimizin şöyle bir hadis-i şerifi var; Bir gün adaletli davranmak, 60 yıllık ibadetten üstündür. Biz bir gün bile değil hepimiz adaletli davranalım diye yürüyoruz. Bize destek veren tüm yurttaşlar adaletli bir yönetim istiyor. Adaletli bir devlet istiyoruz. Adaletli bir toplum istiyoruz. Adaletin egemen olduğu ve hepimizin de rahatlıkla konuşabildiği, düşüncelerini ifade edebildiği, düşünceleri ifade ettiği için hapse atılmadığı bir düzen istiyoruz." 

Konuşmasında Sivas Katliamı'nın 24. yıldönümü nedeniyle katliamda hayatlarını kaybedenleri de anan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "2 Temmuz Sivas katliamında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımı rahmetle anıyorum. Adalet arayışları hala devam ediyor. Bizim bu Adalet Yürüyüşü'nün ne kadar anlamlı olduğunu gösteren temel göstergelerden birisidir. Bu bağlamda hiç kimsenin inancından, kimliğinden, siyasi görüşünden ötürü suçlanmaması, kriminalize edilmemesi bizim en büyük arzumuzdur. İnsanı düşünceleriyle ve fikirleriyle kabul edip baş tacı etmek zorundayız. Onlar ne zaman düşüncelerini açıklarlarsa o düşüncelere hepimiz ortaklaşa saygı göstermeliyiz. Farklı düşüncelere sahip olabiliriz ama birlikte yaşama irademizi her zaman ortaya koymalıyız." 

Yaklaşık 1 milyon taşeron işçisinin kadrolu çalışmak istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, taşeron işçilerinin yanlarında olduklarını ve onların da adalet istediğini söyledi. CHP Genel Başkanı, "Onlar diyor ki; Bize söz verildi, kadro verilecekti, ne olursunuz bunu bir kez daha dile getirin.' Adalet yürüyüşünde 1 milyonu aşkın taşeron işçisinin adalet talebini yine bu sabah hepinizin huzurunda dile getiriyorum. Onlar için de adalet istiyorum. Onlar da çalışıyor, üretiyor ve alın teri döküyor. Onlar da kadrolu çalışma ve iş güvenceleri olmasını isterler. Dolayısıyla adalet isterler ve adaleti sağlamak zorundayız" diye konuştu. AKP'nin ilçe yöneticilerine yönelik terör saldırılarını da kınayan Kılıçdaroğlu, "Terör kimden, nereden, nasıl gelirse gelsin hep birlikte onurlu bir şekilde teröre karşı durmak hepimiz ortak görevi olmalıdır, tıpkı adaleti savunduğumuz gibi" dedi. Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından beraberindekilerle birlikte yürüyüşe geçti. 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş