İyi ki Urfa'a Oxford yoktu!

İyi ki Urfaa Oxford yoktu!
İyi ki Urfa'a Oxford yoktu!

Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan ve Türkiye’de öğretmenlerin kullanımına sunulan kitapta, bebek katili Abdullah Öcalan’a övgüler dizildiği ortaya çıktı. DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, Başbakan Tayyip Erdoğan’a, konuyla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu.

Oxford imzalı kitapta küstah ifadeler

DSP’li Erçelebi, İngiliz üniversitesinin yayınladığı ve Türkiye’de öğretmenlerin kullanımına
sunulan kitapta bebek katili Öcalan’ın övüldüğünü söyledi. Erçelebi, Başbakan Erdoğan’ın cevaplaması talebiyle Meclis’e bir soru önergesi verdi.

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, Oxford Üniversitesi’nin yayınladığı bir kitapta terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın övüldüğünü Türklerin ise aşağılandığını açıkladı. Hasan Erçelebi, Oxford Üniversitesi yayını olan Diana L. Fried-Booth tarafından yazılan ‘Project Work’ adlı kitabın öğretmenler için yazıldığını belirterek, Başbakan Erdoğan’a cevaplaması talebiyle bir soru önergesi yöneltti. Türkiye’de öğretmenlerin kullanımına sunulan kitapla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını soran Erçelebi, Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti: 

* Bu kitap Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerisiyle mi dağıtılmıştır?
* Türkiye’nin Savaşı adlı bölümde bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın övülmesi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk emniyet güçlerine yönelik hakaret içeren suçlamalar hakkında bir araştırmanız olacak mıdır?
*Adı geçen kitap sadece ülkemizde değil, tüm dünyada öğretmenlere dağıtılmaktadır. Bu kitaptaki ülkemizi yanlış tanıtan ve kesinlikle yalan olan iftira dolu yazılı metindeki bölümleri kitaptan çıkarttırmayı ya da tamamen ülkemizde dağıtımını yasaklamayı düşünüyor musunuz? 
*Söz konusu kitaptaki bölüm, Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçlarına ve anayasamızın 42. maddesine ne kadar uygundur? 
*Bu kitabı yayımlayan kurum ve kuruluşlar hakkında dava açmayı düşünüyor musunuz?”

Öcalan’a övgü
Kitabın “Türkiye’nin Savaşı” başlıklı bölümünde teröirst başı Öcalan’dan, ‘Kürt gerilla lideri’ olarak söz edildiğini kaydeden DSP Milletvekili Erçelebi, kitabın Türkçe çevirisinde şu ifadelere yer verildiğini açıkladı: “Türk ordusu ve polisi, Kürt halkına karşı savaş açmıştır. Avrupa Komisyonu şunu rapor etmiştir: Polis karakollarında işkence ve hukuk dışı davranışlarda bulunulmaktadır. Ordu aynı zamanda köyleri yerle bir etmiştir ve göçlere neden olmuştur. Türklerin bu azınlığı neden kabul etmediğini anlamak mümkün değildir. Eğer onlar Yunanlıları, Ermenileri, Yahudileri azınlık olarak kakbul ediyorlarsa, Kürtler diğerlerinden daha az mı insandırlar? Onların niçin kendi okulları, TV’leri radyo istasyonları, diğer azınlıklarda olduğu gibi yok? Dünya buna ne diyor? Niçin ülkeler Kürtlere yardım etmek için Kosova’daki problemleri çözmeye çalıştıkları gibi gayret göstermiyorlar ki Kosova’daki problemler bundan daha kötü değil”

(ANKA)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.