K. Irak'ta katliam birliği

K. Irakta katliam birliği
K. Irak'ta katliam birliği

Peşmerge, Kerkük ve Musul’da yeni bir milis kuvveti oluşturdu. Tepeden tırnağa silahlı olan grupların hedefinde ise, ellerinden silahları alınan Türkmenler ile ilim adamları, dini otoriteler ve aşiret reisleri bulunuyor. ABD’nin de desteklediği katliam birliklerinin asıl görevlerinden birinin de iç karışıklık çıkarmak olduğu belirtiliyor.

Peşmergeden katliam birliği
Kerkük ve Musul’da katliam ve suikastlerde görev yapması için ABD destekli yeni bir milis gücü oluşturuluyor.

Irak’ta Sünni dini otoriteleri bir çatı altında barındıran Irak Müslüman Alimler Heyeti, Kürtlerin Kerkük ve Musul’da peşmerge dışında yeni bir milis kuvveti oluşturduğunu açıkladı. Kürt gruplarca oluşturulan silahlı grubun, Kerkük ve Musul’da ilim adamlarına, dini otoritelere ve aşiret reislerine, özellikle de Türkmenler’e yönelik suikast planları içinde olduğunu vurgulayan heyet, bu milis gücünün ülkedeki diğer direniş unsurları arasında da fitne çıkarmaya çalıştığını ifade ediyor. ABD’nin de desteklediği bildirilen yeni milis gücün, katliam, suikast ve yasadışı eylemlerin dışında, bölgedeki stratejik noktaları da koruma görevi verileceği belirtildi. Peşmerge reisleri ise katliam gücü konusu ile ilgili bilgi vermekten kaçınıyor.

Türkmenler savunmasız
Irak’ta içişleri ve sağlık bakanlıkları başta olmak üzere 33 bakanlığın da emri altında milis güçleri bulunuyor. Kontrol dışı faaliyet gösteren bu silahlı gruplar, ülkedeki şiddete yön veren unsurlar olarak dikkat çekiyor. Ülkedeki silahlı unsuru bulunmayan tek grup ise Türkmenler. Ellerindeki ruhsatlı silahların bile toplandığı Türkmenler’in belirli bir plan çerçevesinde kendilerine yönelik saldırılar karşısında savunmasız bırakıldığı belirtiliyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.