Kaç cephede?

A+A-
Altemur KILIÇ

Çok sayıda cephede, çok sayıda düşmana karşı savaşmak Türk’ün ezeli kaderidir... Çarpışırız ve bazen bazı cephelerde yenik de düşeriz, ama sonunda, “mâkûs talihimizi” yeneriz... Bugün de, öylesine çok taraflı saldırılara karşı onurumuzu, çıkarlarımızı, var oluşumuzu korumak için savaşmak durumundayız...

***


Kış bastırmadan Kuzey Irak’a, Kandil ve yöresine kara harekâtı yapılacak inşallah!.. Akdeniz’de donanmamız İsrail’le dalaşacak. İsrail devletinin Mavi Marmara olayındaki küstahlığı, hele İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman’ın PKK’ya destek vermek tehdidi karşısında Orta Doğu’nun ABD’den ve Avrupa’dan yüz bulan bu “şımarık oğlanına” haddini bildirmek vâcip oldu... Bu kriz başından beri iyi yönetildi mi; aleyhimizdeki cephe gereksiz yere genişletildi mi? Tartışılması gerekecek ayrı konu. AKP hükümeti bu sorunda sonuna kadar gidecek mi?..

***


Sırası gelmişken, İsrail-PKK ilişkileri konusunda şunu söyleyeyim: Her devlet kendi çıkarlarına göre hareket eder... İsrail de PKK kozunu elinde tutmak için Mossad ajanlarını PKK’lılarla temasa göndermişti... Fotoğraflarla sabit... Ama sonra yine Mossad Apo’nun yakalanmasına yardım etmişti...

***


Herhalde şu sırada milli çıkarlar söz konusu olduğunda, ülkemizde “millî birlik” şart... Ne var ki, “millî birliğin” omurgası Türk Ordusudur... Türk Deniz Kuvvetleridir...Türk Hava Kuvvetleridir... Türk Donaması bölgede en büyük güçtür... Buraya bir “mim” koyun. Ülkemizde komutanlara karşı açıktan harekâtta hedeflerin önde geleni Türk Donanması ve komutanları... Akdeniz ve Güneydoğu’daki harekâtı, bütün cephelerdeki operasyonları yönetecek olan generallerin, amirallerin, albayların vb. çoğu bu iktidar tarafından siyaseten “esir” alınmışlardır... “Yakalanmaları” da devam ediyor... Akıllara zarar bir durum... Dünya tarihinde, yakın tarihte, meselâ İran’da mollaların iktidarı ele geçirmeleri dışında, böyle bir şey görülmedi. Hiç bir hükûmet, kendi ordusuna karşı savaşmadı!.. Milletin, ordusuna güveni ve saygısı, “aydınlar”, gazeteciler, yazarlar tarafından böyle zaafa uğratılmadı... Hele kaç cephede savaşmak zorundayken!..

***


Anlı şanlı medyamızın “muteber” bir gazetesinde, önceki gün, yan yana iki başlık: “Harekat başlayacak” ve diğeri ise Güneydoğu’da Türk Komutanların “yargısız infazları” ... Zaten bu iddialar hep dallandırılarak, budaklandırılarak tekrarlanır; PKK’yı haklı çıkarmak ve bölücülere koz vermek pahasına!..

***


Siz Türkiye’nin düşmanı olsanız, -bir yazara- Mehmet Ali Birand’a göre “Türk Ordusu efsanesi yıkıldı” diye, en azından keyif duymaz, “TSK bu halde iken tam vuracak zamandır” demez misiniz?..
“Kurbanlık koyun” yere yatınca bıçaklarını bileyenler çok olur... Şimdi bütün düşmanlar bıçak biliyor, koyunun boğazını kesmek için fırsat kolluyorlar ... Rumlar, Yunanlılar ve Ermeniler şu sırada ayaklandılar, Ağrı’da toprak istiyorlar... Kıbrıs’ta Rumlar azıyor... Yunanistan Türkiye’nin Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi ilân etmesinden tepkili. Rum ve Yunan orduları, Yunan donanması alarm durumuna geçti.

***


Kuzey Irak’a harekât inşallah başlayacak... İnşallah diyorum, çünkü hâlâ icazet bekleniyor... Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Bağdat’a gitti. Talabani’den, Barzani’den icazet, hatta Kuzey Irak’ta üs isteyecek!.. İcazeti zor verirler, ama bol nasihat ve hâlâ PKK’ya destek verirler... Bütün bu sorun konusunda olduğu gibi, “bile bile lâdes” ... İçimizdeki bazıları, “sorunun” özünü hâlâ anlamamışlardır ve ayrıntılarla vakit kaybediyoruz...

***


Bölücü Muhiplerı Kuzey Irak’a harekât yapılmasına karşılar... Mesela Oral Çalışlar: “Dağlara çıkılsa da Bahçeli’nin dediği gibi Kandil’deki bütün taşların altına bakılsa da sonunda masaya gelinecek” diyor.
Bu adamla karşı karşıya gelsek sorardım: “O masada neyin pazarlığı yapılacak?.. ‘Yeni sınırlar’ mı tespit edilecek?..” Buradan soruyorum açıkça cevap versin!

***


İktidar fazla savsaklamadan ve kış bastırmadan, davul-zurna çalmadan belli düşmanı ininde vurmalıdır... Artık ortada masa fılan kalmadı. Eşkıyayı “Kandil” de vurmak, bitirmek zamanıdır; başka seçenek yok... “Bu cephe” TC için en hayati cephedir!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları