Kadir Geceniz kutlu olsun

Kadir Geceniz kutlu olsun
Kadir Geceniz kutlu olsun

Kadir Geceniz kutlu olsun
Bin aydan daha hayırlı olan mübarek ‘Kadir Gecesi’nin Türk - İslam aleminde  hayırlara
vesile olmasını dileriz.

Bin aydan hayırlı gece
“Her kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve ecrini Allah’tan umarak, ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır”

Bu gece Ramaza ayının 27.  gecesi olan mübarek Kadir gecesidir. Hakkında Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir süre bulunan tek gece Kadir gecesidir. Aynı adı taşıyan bu surede şöyle buyurulmaktadır. “Şüphesiz biz, Kur’an-ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kur’an dinin esasıdır

Zaman ve mekanlar, kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir gecesi bu bakımdan hiçbir geceye nasip olmayan bir olayın meydana geldiği gecedir. Çünkü bu gecede kadri yüce bir kitap olan, Allah Teala’nın insanlığa gönderdiği son mesaj Kur’an-ı Kerim, inmeye başlamıştır. Kur’an-ı Kerim İslamiyet’in ana kitabıdır. Dinin esasıdır. Dini hükümlerin dayanağı olan dört delilin birincisidir. Bütün dini hükümleri ihtiva eden Kur’an-ı Kerim, geçmiş semavi kitapların da özetidir. İnanç, ibadet, ahlak ve sosyal bakımdan insanı ve insan topluluklarını maddi-manevi mutluluğa ulaştıracak her şeyi bildirmiştir. Nitekim Nahl suresinin 89’ncu ayetinde mealen şöyle buyrulmuştur: “Ey Muhammed, sana, her şeyi açıklayan ve Müslümanlara doğruyu gösteren bir rehber, rahmet ve müjde olarak Kur’an-ı indirdik.” Kur’an-ı Kerim insanlar için bir hidayet kaynağı olarak gönderilmiştir. Bu husus bir çok ayette sık sık tekrarlanmıştır. Nitekim İsra suresinin 9’ncu ayetinde: “Doğrusu bu Kur’an en doğru yola hidayet eden ve yararlı işler yapan mü’minlere büyük ecir olduğunu, inanmayanlara ahirette yakıcı bir azap hazırladığımızı müjdeler” buyrulmuştur.

Rabbim bizleri affeyle

Kur’an-ı Kerim, her şeyden evvel Allah’ın varlığını, birliğini, O’nun yüksek ve eksiksiz sıfatlarını, yaratılmışlara olan rahmet ve mağfiretinin genişliğini tespit ve talim eder. İnsanlar için hayat ve saadet kaynağı olan önemli ve ölmez prensipleri ortaya koyar.
İlk inen ayeti “OKU” diye başlayan Kur’an-ı Kerim, insanları daima ilme teşvik eder. Akla ve düşünceye büyük önem verir. Kainatın ve ondaki yaratılış inceliklerini düşünmeye davet eder. “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diyerek, ilmin üstünlüğünü ortaya koyar. Geceye en büyük hususiyeti veren Kur’an-ı Kerim’i okuyarak, tevbe ve istiğfar ederek, dua ve niyazda bulunarak, kaza ve nafile namazı kılarak mübarek gecenin ihyasına çalışılır. Hz. Aişe validemiz Peygamber Efendimize: (s.a.v.) “Kadir gecesini idrak edersem ne yapayım?” diye sorduğunda: Peygamberimiz: (s.a.v.) “Allah’ım Sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle”, diye dua et, buyurmuşlardır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.