Kalleşliğin 'töre' ile ne ilgisi var bre gafiller?

İsrafil K.KUMBASAR

Türk milletini ayakta tutan töresidir.
Yani, onu ‘diğer milletlerden’ ayıran temel özelliklerden birisi olan ‘kendine has’ yaşam biçiminin ‘yazılı olmayan’ kurallarını belirleyen bütün örfleri, adetleri, ananeleri, gelenekleri ve görenekleridir.
‘Çağdaşlık’ adına, ‘Batı’nın kokuşmuş yaşam biçimini Türk milletine dayatmaya çalışan ihanet odakları, ‘Türklüğe ait’ hangi değer ve o değeri ‘temsil eden’ hangi kavram varsa, planlı ve programlı bir şekilde ‘içerisini boşaltıp’ yok ediyorlar.
Daha önce, Türklüğün yeniden dirilişini temsil eden ‘Ergenekon’ kavramının yanına ‘terörü’ koyup nasıl bir dava ile özdeş hale, getirdilerse, şimdi de Türklüğün yaşam biçime rehberlik eden ‘töre’ kavramını hedef aldılar.
Memleketin herhangi bir bölgesinde ne zaman ki ‘kan’ davası veya ‘namus’ meselesi üzerine bir cinayet işleniyor, bir takım saksağanlar ertesi günü koro halinde başlıyorlar ciyak ciyak bağırmaya:
- “Töre, yine can aldı.”
Töre kelimesinden kendi kafalarına göre uyduruk bir de kavram icat ettiler:
- “Törerizm!..”

* * *

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge Köyü’nde nişan töreni yapılan bir eve baskın düzenleyen yüzleri maskeli katiller, ayrı ayrı odalarda ‘namaza’ durmuş olan hiç bir şeyden habersiz ‘aciz’ ve ‘savunmasız’ insanların üzerine kaleşnikof tüfeklerle ölüm yağdırdılar.
Kontrol edip ölmediklerini fark ettikleri yaralıların kafalarına bir kurşun daha sıktılar.
3’ü ‘hamile’ 16 kadın ve altı çocuğun da aralarında bulunduğu toplam 44 kişi, kahpe saldırıda hayatını kaybetti.
Dam üstündeki malum saksağanlar, yeniden başladılar tepinmeye:
- “Yine töre katliamı!..”
Türk milletinin sözde temsilcisi olan iktidarın başı ise, çıkıp aynen şu ifadeleri kullandı:
- “Bu olay, töre töre diyerek yıllar yılı ülkemizde yanlış anlayışın ödettiği bedelin açık bir faturasıdır. Hiçbir töre, hiçbir gelenek, hiçbir anlayış bu katliamı mazur gösteremez.”

* * *


‘Türk tarihini’ bilmeyenler, ‘Türklükten’ zerre kadar nasibini alamayanlar, tabii ki törenin ‘ne anlama’ geldiğini asla kavrayamazlar.
‘Töre’, sıradan bir kelime değil, ‘Türk yaşam felsefesine’ temel olan kutlu değerleri içerisinde barındıran ‘Türkçe’ bir kavramdır.
Henüz ‘hukuk’ kelimesinin icat edilmediği dönemlerde bile ‘töre’, Türklerde karşılıklı ilişkileri düzenleyen bir ‘kanunlar’ zinciridir.
Türk töresinde, öyle ‘kancıklık’, ‘kahpelik’, ‘kalleşlik’, ‘pusuya düşürmet’, ‘arkadan vurmak’ yoktur.
Hasımları ile hesaplaşmak isteyenler, onları ‘en zayıf anlarında’ yakalayıp üzerlerine kurşun yağdıramazlar.
Karşısındakileri önce er meydanına davet ederler, eğer ‘pusatları’ yoksa temin etmelerini beklerler, ondan sonra hamleyi yaparlar.
Türk töresinde, ‘savaşta’ bile ‘kadınlara’ ve ‘çocuklara’ dokunanmanın cezası ölümdür.

* * *


Bre ‘ak’ ile ‘karayı’ karıştıran gafiller!..
‘Kokuşmuş’ Batı değerlerinin ‘taşıyıcı’ virüsleri olan sizler, anlaşılan hiç Türk destanlarını, hikayelerini, masallarını da okumamışsınız.
‘Töre’ ile hiçbir alakası olmayan, her türlü kalleşliği içerisinde barındıran o vahşeti, gidin kendinize has ‘başka bir kavram’ ile açıklayın.
‘Töreye’ dil uzatmayın!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş