Kapıları açmak

A+A-
Altemur KILIÇ

AKP hükümeti, kapıları Ermenilere -Ermenistan’a- açmak için, özel gayret sarf ediyor, şu günlerde son hamlelerini yapıyor. Ermeniler, ısrarla “ilişkiler başlarsa, biz iddia ve taleplerimizden vazgeçmeyiz” diye bağırıyorlar, çünkü hudut ve talepleri, Anayasaların “değişmez” hükmü! Onlar bizimkiler gibi, Anayasalarının “değişmez” hükümlerini değiştirmezler!  
TC Dışişlerı Bakanı Ali Babacan, Azerbaycan-Ermenistan-Karabağ sorununa “kapsamlı bir çözüm” aramak için Erivan’a giderken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Putin’le -Rusya ile- “stratejik ortaklık” oluşturmak için Moskova’ya gitti. Sorunun bugünkü tablosu bu! 
Azerbaycan’ın, Türk Hükûmetinin, bu konudaki aymazlık ve duyarsızlıktan öte ihaneti karşısında kendisine başka bir rota çizmek istemesi, bazılarının iddia edecekleri gibi şantaj mı?
Ve bu bağlamda Yeniçağ gazetesi yazarları, Ermenistan sınır kapısının açılmasını protesto etmek ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle dayanışmalarını, hep yazılarıyla ifade etmekten öte vücutlarıyla ispat etmek için sınıra  gittiler. Ben de aralarında olmayı çok arzu ederdim ama sağlığım müsait değil... Fakat manen, bütün kalbimle oradaydım. 1918’de Azerbaycan’a giden Türk İslam Ordusu Komutanı Nuri Paşanın yaveri babam Yüzbaşı Asaf’ın (Kılıç Ali’nin) ruhunu şad etmek için!. Ben babamın Bakü  anılarıyla büyüdüm ve Azeri kardeşlerimizi çok sevdim. Bunlardan biri, -sonra halefim- Basın Yayın Genel Müdürü olan, Türk Milliyetçisi ve “Türk Birliği” idealisti Fuat Emircan idi... Onu da sınırda anmayı ne kadar isterdim! 

Kapsamlı çözüm
Babacan’ın “kapsamlı çözümden” anladığı ne? Kafkasya’da barış sağlanacakmış!  Kimin barışı ve nasıl bir “barış”? Besbelli ABD-AB barışı! Obama’nın Türkiye’ye apar topar gelişinin maksadı da bu idi. BOP’un Kafkasya Orta Asya’ya uzantısını kurmak! Sınırı açarsak, Ermenilerin sonunda, neler kazanacakları belli, artı muzaffer çıkmanın prestiji! Biz ise, sonunda acaba ne kazanacağız? Bazılarımız, sınır ticaretinden para diyor! Nerden belli? Ve bazı akılları kısa, boyları uzun yalaka yazarlarımız, İran’ın Ermenistan’a ticaret kapılarını açması üzerine, “kapıları açsaydık şimdi İran’ın toplayacağı parsayı biz toplayacaktık” diye, hayıflanıyorlar! Onların ölçüleri -en iyi bildikleri şey- de ticaret! Türk milleti için ticaretten de önemli değerler var!
Ve başka kazancımız da, güya, -çıkmaz ayın son çarşambasında- AB’ye tam üyelik olacak. Ya buna karşılık iki devlet, tek millet olarak kaybedeceklerimiz? Türkiye, ABD projeleri, Avrupa Birliği uğruna, Azerbayca’nı, Türk Birliğini kaybedecek! Başımızdakiler acaba farkındalar mı? Daha doğrusu umurlarında mı? 

Türk Birliği gerçekçi ideal
“Türk Birliği” bir bakıma, bir ideal... Yıllarca idealimizdi.. Fakat, bugünkü dünya şartlarında gerçekleşmesi yakın, daha doğrusu “yakındı”. Gerçekçi olarak da, bu “Birlik” Türkiye’yi ABD-AB tutsaklığından -uydu olmaktan- kurtaracak. İşte şimdi bu milli, siyasi vizyonlu amacı  kaybetmek üzereyiz! 
Fehmi Koru soruyor; “Türkiye, Azerileri gözden mi çıkardı?” diye! Evet Fehmi, durum aynen bu!
Bakın, Karabağ işgalini ve Hocalı katliamını hatırlatmak için, Ankara’ya Karabağ toprağı getiren Azerbaycanlı kadın Milletvekillerine Başbakan randevu vermemiş! AB’den çocuklar heyeti, Arap ülkelerinden hocalar hacılar gelseydi, hemen kabul ederdi! Sadece bu bile Türk milletine hiçbir şey ifade etmiyor mu? Milli değer ve ideallerden nasibini almamış, AKP İktidarı hele şu bağlamda, bu millete layık mı? Daha doğrusu Cumhuriyetin kazanımlarını, milletin değerlerini, ideallerini “en ehven fiyata” elden çıkarmaya razı olacak, bu iktidara mahkum mu?

Türkiyelilik
Önceki yazımda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un konuşmasındaki Türk milleti, Türklük, Türkiyelilik konusundaki sözlerinin yanlış anlaşılmaya müsait, olduğunu daha açılması gerektiğini yazmıştım. Sayın Başbuğ hemen bunu yaptı: “Türkiyelilik gibi bir açılım söz konusu değil” dedi. Böylelikle, TARAF ve şürekasının,“üç günlük” sevinçleri boğazlarında kaldı. Sayın Başbuğ’a teşekkür ederim...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları