Karışık işler ve glu glu dansı

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Orta Doğu Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar Türklerin gündeminde olmamıştır. AKP iktidarı döneminde Orta Doğu ile yatıp Orta Doğu ile kalktık. 2002’de AKP iktidara geldiğinde Orta Doğunun hangi ülkeleriyle ilişkilerimiz iyi hangisiyle kötü biliyorduk. Bu gün geldiğimiz noktada artık belli değil. Dışişleri Bakanlığı mesaisinin önemli bir kısmını bu bölgeye ayırmaktadır. Ama yine de işler karışmaya devam etmektedir. Erdoğan ve Gül Orta Doğuda sadece Amerikan, İngiltere ve İsrail ile ilişkileri düzgün olan ülkelerle işbirliği yapma durumuna gelmiştir. İslami ideolojiye uygun dış politika uygulama lüksü pahalıya patlamıştır. İsrail’i tehdit eden liderler, Saddam, Kaddafi ve Esad ile son kullanma tarihleri dolan Mübarek ve diğerleri gitmiş ve yerlerine ABD, İngiltere ve İsrail’e hizmet edecek taze elemanlar getirilmeye başlanmıştır. AKP iktidarı bu yeni sürecin neresinde ve neresinde olacak göreceğiz. Orta Doğuda genel temizlikten sonra şimdi de detaylı temizlik başladı, zira Hamas lideri Halid Meşal Suriye’den çıkartılıyor ve gidecek ülke sıkıntısı başladı. ABD, İngiltere ve İsrail’in korkusundan hiçbir Arap ülkesi kabul etmiyor.  Hamas liderinin burnu bu yurtsuz süreçte biraz sürtülecek ve ABD bir Arap veya Müslüman ülkeye kabul etme izni verecektir. Sıranın Hamas’tan sonra İran destekli ve İsrail’in en çok korktuğu oluşumlardan biri olan Lübnan’daki Şii Hizbullah’a geleceğini söylemek bir kehanet olmayacaktır.
Hamas 1987’de Mısır merkezli Müslüman Kardeşler Örgütünün Filistin uzantısı olan İslamcı militanlar tarafından kurulmuştur. Açılımı  “İslami Direniş Hareketi” olan örgüt şöhretini Yaser Arafat’ın kurduğu Filistin Kurtuluş Örgütünün 1991’de İspanya’nın başkenti Madrid’de İsrail ile yaptığı anlaşmaya adil olmadığı gerekçesiyle karşı çıkarak sağlamıştır. 2006 seçimlerinde demokratik usullerle iktidara gelmiş ancak Yaser Arafat’ın yerine gelen Mahmut Abbas, İsrail’in dostları batılı ve Arap ülkelerinin gazabına uğramıştır.  Suriye’de oturan Hamas lideri Halit Meşal ülkenin karışması üzerine kendisine yeni bir ülke aramak zorunda kalmıştır. Mısır’da iktidara gelen ve kendilerinin Filistin’deki uzantısı olan Müslüman Kardeşler Mısır’da Hamas bürosuna ve liderine izin vermemiştir. ABD yanlısı Körfezin zengin Arap ülkeleri Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğerleri hem sevmedikleri hem de başlarına iş açmamak için Hamas’ı ülkelerinde istememektedirler. Hamas bürosu için Türkiye’nin adı geçti ama hükümet yetkilileri yarım ağızla çıkan haberlerin doğru olmadığını belirtmişlerdir. Hamas başta İsrail, ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere dünyanın birçok ülkesi tarafından terörist bir örgüt olarak kabul edilmektedir. İran ve Suriye’ye destek veren Rusya lideri Putin’in tepesinde çiçekler açmaya başladı; o da kendi baharını yaşasın diye ABD ve İsrail destekli çalışmalara devam etmektedir. Ülkenin her tarafında Putin muhalifleri sokağa döküldü. Putin avazı yettiğince bu ABD’nin bir oyunu dese de bu karışıklıkta kimsenin duyacağı yok.
AKP iktidarı Kaddafi ve Mübarek’in kalmasını istedi ama başaramayınca ABD ve İsrail ile işbirliği yaparak bunların gitmelerine yardımcı oldu, şimdi sıra Beşşar Esad’da. İran’ın durumu henüz net değil. İsrail, ABD ve Körfezin Arapları İran’dan çok rahatsızlar, ancak Farslar özellikle de Mollalar çok kurnaz, ipi gerip tehlikeyi sezince yelkenleri aşağı indirip ipi gevşetiyorlar. Batının eline müdahale kozunu vermiyorlar, ayrıca Çin ve Rusya’nın desteğini de almayı ihmal etmiyorlar. Amerikalılarla sözde gizli ama herkesin bildiği görüşmeleri aralıksız devam etmektedir. ABD, İsrail ve İran’ın bu gerginlikten nemalandıklarını en azından herkesin bir zaman kazanma politikasının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. AKP iktidarı yaklaşık bir yıldır İslam ülkeleri politikasını ABD, İsrail ve Körfezin zengin Araplarının tavırlarına göre şekillendirmektedir. Dolayısıyla rahmetli Necmettin Erbakan’ın meşhur “Bu işi yapmayın yoksa adama glu glu dansı yaptırırlar” sözünü öğrencilerine hatırlatmadan geçemeyeceğiz. Zira bütün dünyaya, özellikle de Türkiye’deki İslamcı çevrelere ve halka dindar olduğunuzu ilan edip arkasından da ABD, İsrail ve bunların işbirlikçileri zengin Arap ülkeleriyle aynı politikaları takip edeceksiniz, Türk halkı ve diğer ülke dindarları bu samimiyetsizliğin farkına bir gün mutlaka varacaklardır. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları