Kazakistan Karabağ için büyük bir fırsat

Kürşad ZORLU

Kazakistan, Türk Konseyi projesinin mimarı olarak, 2010 AGİT dönem başkanlığını üstlendi. Dışişleri Bakanı Kanat Saudabayev Kırgızistan’daki yaraların sarılması için AGİT değerleriyle uyumlu olarak geniş çaplı bir ekonomik toplantıya ev sahipliği yapacaklarını açıkladı. Bu ve diğer konuların ele alınacağı Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı’nın (AGİT) gayri resmi Dışişleri Bakanları toplantısı şu saatlerde Almatı’da düzenleniyor. Bu toplantı ve devamında gerçekleşecek diğer müzakere süreçleri Yukarı Karabağ sorununun çözülmesinde yeni bir ivme yaratabilir. Almatı’daki toplantı Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan ve AGİT Minsk Grubu üyesi Dışişleri Bakanlarını bir araya getiriyor. Azeri tarafı, toplantıdan ümitli olduklarını ve 5 yıl aradan sonra Yukarı Karabağ’ın Azerbaycan’a iadesi yönünde bir hareketin bu toplantıyla başlayabileceğini belirtiyor. Fakat Türkiye’nin meseleye ilişkin tutumu çok önemli. “Sorunsuzluk” adına atılacak yanlış adımlar Kazakistan’ın elini zayıflatabilir. Bu arada Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Z.Haşimov ülkesinin Kazakistan Büyükelçiliğine atandı. Haşimov AGİT sürecinde Kazakistan’daki lobi çalışmalarını yürütecek. Kazak Büyükelçi Baghdad Amreyev ise geçtiğimiz hafta içerisinde Astana’ya atanan Haşimov onuruna bir resepsiyon verdi. Amreyev’in düzenlediği davetle birlikte Ankara’daki elçilikler arasında yeni bir gelenek de başlamış oldu.

2011 Kış Asya Oyunları’nın ev sahibi
Kazakistan İstanbul Başkonsolosluğunda görevli Galymzhan Bey’den önemli bir haber ve bilgilendirme notu aldım. Gelen haberlendirmeyi sizlerle paylaşıyorum:
Asya bölgesinin merkezinde, Çin ve Rusya’nın ortasında yer alan Kazakistan ilk defa 2011Kış Asya Oyunları’nın sahibi olmaya hak kazandı. Dünyanın 9.toprak büyüklüğüne sahip Kazakistan, kuzeyinde Sibirya’dan güneyinde Tyan-Shan dağlarına, doğusunda Çin ve Moğolistan sınırlarından başlayıp Batı kıyısı Hazar Denizi’ne kadar uzanıyor. Kazakistan’ın nüfusu 16 milyonu aşıyor. Çok uluslu devlet olarak bilinen Kazakistan, uluslararası arenada barış ve huzurun sembolü şeklinde algılandı. 130’dan fazla etnik grubun üyeleri ve 40’a yakın dini topluluk, demokratik ve sivil toplum oluşturmakta; hep birlikte çaba göstermektedir. SSCB’nin dağılmasının ardından Aralık 1991’de bağımsızlığını kazanan Kazakistan, “sürekli ilerleme ve gelişme” parolasıyla tarih sahnesine çıktı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev sporu ülkesinin uluslararası arenada tanımasının bir yolu olarak seçmişti.
Şimdi Kazakistan kendisini dünyaya 2011 Kış Asya Oyunları’nı tertipleyici ülke olarak tanıtıyor. 25’ten fazla Asya ülkesinin katılımını sağlayacak muazzam etkinliğin startına çok az zaman kaldı. Yaklaşık 2.000 sporcu buz hokeyi, top hokeyi, paten ve kayak yarışması, figure skating, tramplen atlama, biatlon, short track, dağ kayağı, free style gibi 11 çeşit spor dalında yarışacak. Toplam 69 takıma madalya verilecek. Kazakistan’daki Asya Oyunları’nın düzenlenmesi spor sınırlarını aşıp, daha çok sosyal ve siyasi boyut kazanmaktadır. Kış Asya 2011 Oyunları’na hazırlanmak ve ülkeyi iyi bir şekilde temsil edebilmek, organizasyon komitesi, spor yönetimi ve sporcular için önemli bir görevdir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş