Kazan-kazan, kaybet-kaybet!

A+A-
Altemur KILIÇ

Aslında, hayat bir kumar, her an beklenmedik riskler var... Aslında politika, dış politika ve savaş da kumar; riskler göze alınmadan başarı mümkün değil. Başbakan Erdoğan, şimdi bu kumarı her alanda, her masada oynamakta! Zaten bunun için boyuna, “kazan kazan” diyor!
 Askerlikte, “hesaplı risk” (calculated risk) diye bir deyim vardır. Komutan, bir karar vermeden önce bütün riskleri hesaplar... Acaba Sayın Erdoğan, bütün riskleri hesap ediyor, göze alıyor mu? Yoksa gözü kara mı oynuyor? “Kazan-kazan” iyi de, sonunda bu kumarda, “kaybet-kaybet” riski daha fazla... Ve unutulmamalı ki bu kumar, Türkiye’nin, T.C.’nin, var oluşu üzerinden oynanıyor... AKP iktidara geldikten sonra ülkenin satılan mameleki ne Erdoğan’ın, ne de AKP’nin malı değildi. Şimdi de, onlar bu kumar masasından kalktıktan sonra, “fatura” Türk milletine çıkacak. Cumhuriyetin bütün kazanımları harcanmış olacak...

Açılım kumarı

“Kürt açılımı-demokratik açılım” ölümcül bir kumar. Riskleri ortada, sonucu şimdiden belli! Siz DTP/ PKK’nın  “barış taarruzu”  aldatmacasına, aslında “blöfüne” , Osman Baydemir’ın  “Türk askerine sıkılan kurşun, bana da sıkılan kurşundur”  demesine inanır mısınız? Sadece, Türk askerine değil, Türk halkına binlerce kurşun sıktınız... Kentlerde bombalar patlattınız. Askerin yoluna mayınlar, tuzaklar döşediniz; bu sözleri o zaman neden söylemediniz? Bu “kirli savaşı” başlatan PKK eşkıyasına neden dur demediniz? Aksine “Apo bizim başkanımız, PKK, bizdendir, asla, dışlayamayız”  dediniz.

Barış taarruzu

Bu “barış taarruzunun” maksadı aşikâr, bir taraftan teröre devam, öte yandan “zeytin dalı”  uzatmak, sonunda, muhakkak kendi yol haritalarıyla örtüşecek “açılıma”  zemin hazırlamak... Kamuoyu, ya kan dökülmesinden bezecek, başka çare yok diye  “zeytin dalına”  yapışacak ve sonunda,  “Barış” , kimin barışı olacak?
Sayın Erdoğan bu riskten öte gerçeği görüyor mu? Erman Toroğlu ne güzel söylemiş.  “Anladık Kürt açılımı, Türk açılımı yok mu?”  diye; Evet, bu açılıma sıra ne zaman gelecek!

Ermeni açılımı

Ama anlaşılıyor ki  “Türk açılımından”  önce, sırada  “Ermeni açılımı”  var!
Türkiye ile Ermenistan arasında 2 protokol parafe edildi. Ve 6 haftalık iç siyasi süreç başlamış. Karar Kürt açılımında olduğu gibi,  “TBMM” de... Hesapça Protokol yürürlüğe girdikten sonraki, 2 ayda ortak sınır açılacak.
Dışişleri Bakanı, Ermeni açılımı kumarının krupiyesi Davutoğlu,  “Bütün ilişkilerimizde kriz çözerek ilerleyeceğiz... Bölgede ” Düzen kurma misyonu “ bizimdir”  diyor, zafer ilan ediyor... Yandaşlar bayram ediyorlar... Ama bu  “kumarda da”  kapıların açılmasından sonra açılacak arka kapıların, tazminat ve sınırları yeniden belirleme riskleri var. Başbakan ve hükümet bu riskleri göze alıyorlar mı? Ve Davutoğlu’nun sözünü ettiği düzen, sakın  “Amerika’nın düzeni” olmasın!
 “Yüzyıllık düşmanlık sona erdi”  diyorlar... Bu açılımda Ermeniler  “soykırımı”  iddialarından, asla vazgeçmezler ama biz   “barış” , rantlar uğruna vazgeçer hatta özürler dileriz!
Ve daha da önemlisi:  “Ermenistan’ı” , güya kazanırken, kardeşten öte, aynı millet olduğumuz Azerbaycan’ı ve bununla birlikte, Türk dünyasını kaybedeceğimizin farkındalar mı? Azerilere teminat veriyorlar,  “Karabağ sorunu çözülmeden kapıları açmayız” şimdi bu sorun ivme kazanacak diye. Ama  “kapı açılmadan, Bursa’ya, futbol maçına gelmem”  diyen, Ermenistan Devlet Başkanı Sarkisyan dün, üstüne basa basa  “İmzalanan protokolle Karabağ sorununun ilgisi, şartı yoktur!”  dedi. Hangisine inanmalı; bu kumarda kartını gizleyen Davutoğlu’na mı, yoksa açık oynayan Sarkisyan’a mı?  “İvme kazanacak”  olan nedir? Göreceğiz!  Ama Sarkisyan, şimdi belki tatmin olmuştur, Bursa’ya gelir... Zafer kazanmış olarak... Cumhurbaşkanı Gül’ün Erivan’a, maça gittiği gibi değil! 
Başbakan Erdoğan ve iktidarı, kumar oynarken  “ince buz üzerinde kaydıklarının” ... Veya ince tel üzerinde cambazlık yaptıklarının farkındalar mı? O  “ince buzun”  ülkemizin geleceği olduğunun farkındalar mı?
Tatilden dönen Mehmet Ali Birand açılım konusunda, Apo’ya barış postacılığı yaptığını iftiharla hatırlatıyor: “Haklı çıktım”  demeye getiriyor. Yani,  “merdi Kıpti”  misali ihanetini, söylüyor. Fakat galiba tam manasını bilmeden doğru bir şey söylemiş.  “Erdoğan, Pandora kutusunun kapağını açtı artık kapatamaz”   demiş. Masaldaki  “Pandora kutusu”  içi her türlü melanet solucanlarıyla dolu bir kutudur!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları