Kemer'e dikilen müstehcen aşk heykeli kimin işine yarıyor?

İsrafil K.KUMBASAR

KAFASINDA kurduğu her türlü sapık fanteziyi ‘çağdaş sanat’ olarak algılayan zihniyete mensup bir heykeltraş, ‘anadan üryan’çırılçıplak sevişen bir erkek ve bir kadından müteşekil son derece ‘muhteşem’ (!) bir heykel yaptı.
Toplumun değerleri ile çatışan her türlü soytarılığı, ‘çağdaş düşüncenin’ yansıması olarak kabul eden çarpık zihniyete mensup bir belediye başkanı da, o heykeli yönettiği ilçenin merkezindeki en kalabalık noktalardan birine dikti.
Heykeli yapan Zafer Sarı.
Eski marksist, yeni liboş.
Heykeli diken Hasan Şeker.
CHP’li Kemer Belediye Başkanı.
Heykeli yapan memnun.
Heykeli diken memnun.
Heykelin etrafına dizilerek “Vay be, Türkiye ne kadar da gelişmiş, modernleşmiş, muasırlaşmış” (!) diye alkış tutup kameralara poz veren turistler de memnun.
Ama, memnun olmayanlar da var:
İlçede yaşayan ‘sıradan’ Türk vatandaşları.
Böyle bir görüntüyü ‘manevi değerlerine’ hakaret olarak kabul eden vatandaşlar, önce ellerine geçirdikleri ‘taş’, ‘sopa’, ‘kazma’ ve ‘kürekler’ ile toplu yürüyüşe geçerek, heykeli ‘sanat mezarlığına’ göndermeye karar veriyorlar.
Ancak, daha sonra meseleyi ‘kanuni yollardan’ halletmek için Mustafa Gül’ü vekil tayin ediyorlar.

* * *

Mustafa Gül, Kemer eski belediye başkanı.
Belediye başkanlığı yaptığı partinin adı CHP.
‘Sanat’ eseri niteliği taşımayan heykelin ilçe merkezinden bir an önce kaldırılması için Kemer Kaymakamlığı’na başvuruda bulunan Gül,  şöyle diyor:
- “Bunu buraya koymak, insanlara hakarettir. Kemer’de sadece turistler yaşamıyor. Genç kızların ahlakı, ailelerin huzuru bozuluyor.”
Liman ve Atatürk Caddesi’nin kesiştiği noktaya konulan heykelin açılışını yapan Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker, yeni heykeller yapmaya devam edeceklerini söylüyor.
‘Sanat duygusundan’ (!) yoksun ilçe ahalisinin kendisini tebrik edeceğine, tepki göstermesine bir anlam veremeyen Hasan Şeker, kendini şöyle savunuyor:
- “Heykel sanatçının ortaya koyduğu bir yapıttır. Dünyanın birçok yerinde buna benzer heykeller var. Sonuçta bu bir metal. ”
Heykeltraş Zafer Sarı ise tepkilere bir anlam veremediğini belirterek, aynen şu ifadeleri kullanıyor:
- “Heykel cinsel bir objeden çok, aşk ve sevgiyi anlatıyor. Saf duyguların bu şekilde kirletilmesinden dolayı büyük bir üzüntü duyuyorum.”
Vah vah vah
Peki, aynı  zat, ‘muhteşem’ sanat heykelindeki kadın ve erkek figürlerinin üzerine anasının ve babasının isimlerinin yazılmasını kabul eder miydi dersiniz?
Vallahi eder mi eder.
Sonuçta bir metal.
Değil mi?

* * *

Bu ‘kahrolası’ filmi hep yaşıyoruz.
Daha önce Türkiye genelinde ‘acıklı bir son’ ile biten film, şimdi yerel yönetimlerde sanki aynen tekrarlanıyor gibi.
Kemer, yıllarca ‘AKP zihniyetinin’ kapısından giremediği yerleşim bölgelerinden biri.
CHP’li Belediye Başkanı, Ramazan ayına birkaç gün kala böyle bir rezalete imza atarak, tam da yerel seçimler öncesinde Kemer’i ‘düşürmek’ isteyen AKP’nin eline iyi bir koz verdi.
Tıpkı, 1994 yılında bir zamanlar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’ın Altınpark’a diktiği heykeller ile Melih Gökçek’in eline verdiği koz gibi.
Önüne gelen fırsatı değerlendirmek üzere hemen harekete geçen AKP Kemer İlçe Başkanı Zafer Yaman, bir basın toplantısı düzenleyerek kadın derneklerini ‘tepki göstermeye’ çağırıyor.
Diyor ki:
- “Ben o heykele baktığım zaman utanıyorum. Bu heykel resmen kadın haklarına saldırıdır. Sayın Başkan Kemer’e heykel yapmaya devam edeceğini söylüyor. Bundan sonraki heykelleri acaba pozisyonu değiştirerek mi yapacaklar?”
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partiyi ele geçirmek isteyen ‘dış bağlantılı’ hareketlerden başını kaldırıp, ‘yeniden yapılanma’ sürecine bir an önce  ‘yerel yönetimleri’ de dahil etmek zorunda.
Baykal, eğer partisine bağlı belediyelerde yaşanan bu tür rezaletlere bir son vermezse eğer, öyle görülüyor ki, yerel seçimlerde de yeni bir hezimet ile karşı karşıya kalacak.
Dost, ‘acı’ söyler.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş