Kılıçdaroğlu: 'Evet' çıkarsa bunun hesabını çocuklarınıza veremezsiniz

Kılıçdaroğlu: 'Evet' çıkarsa bunun hesabını çocuklarınıza veremezsiniz
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar’da sivil toplum örgütlerine seslendi. Referandumla ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "freni olmayan bir sistem kuruyorlar" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afyon'da muhtarlar ver STK temsileriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, "Meclis'in yetkisini elinden alıp bir kişiye teslim ediyoruz. Bir kişiyi ikna ettiğinizde devleti en geç 24 saat içinde ele geçirebilirsiniz. Başkan istediği bakanlığı kuracak istediğini kaldıracak. Parlametoyla başkan arasında çin seddi gibi bir duvar örülecek. Kaç tane başkan yardımcısı olacak, sayısı belli değil. Freni olmayan bir sistem kuruyoruz." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Bir arada huzur içinde yaşamak istiyoruz. Dünyada ilk defa tek parti kendi iradesiyle çok partili hayata geçti. Demokrasi içinde mücadele edersek, bütün dünyaya örnek oluruz. Şimdi bir yol ayrımına geldik, 16 Nisan'da sandığa gideceğiz. Demokrasi mi istiyoruz, tek adam mı istiyoruz? Bunun seçimini yapacağız. Bu tercihin partilerle siyasi görüşlerle ilgisi yok.

Demokraside herkesin can ve mal güvenliği garanti altındadır.

Bir ülkede demokrasi gelişmişse, ekonomik gelişmenin de önü açılır. Bu kurallar evrenseldir. Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde geçerlidir.

"HANGİ GEREKÇEYLE REJİMİ DEĞİŞTİRİYORSUNUZ?"

Birinci soru şu; Hangi gerekçeyle rejimi değiştiriyorsun? Var mı tek adama geçmek için bir gerekçen. Neden rejimi değiştirdiğimiz makul ve mantıklı açıklanması lazım.

Anayasa değişikliği geçerse devletin tepesinde çift başlılık olacak. Hem başkan, hem de parti başkanı olacak. Bu kişi nasıl tarafsız olacak? Meclis'e gelip 'ben tarafsız davranacağım' diye yemin edecek.

Ben, Binali Bey, Devlet Bey, Temel Bey tarafsız olamaz, parti genel başkanlarıdır.

İllerde başkanı kim temsil edecek? Vali mi, il başkanı mı?

Hiç madeni olmayan Japonya dünyanın en güzel asansörlerini yapıyor. Demokrasisi gelişmiş olduğu için. İş adamlarına olanaklar sağlıyor...

Meclis'in yetkisini elinden alıp bir kişiye teslim ediyoruz. Bir kişiyi ikna ettiğinizde devleti en geç 24 saat içinde ele geçirebilirsiniz. Başkan istediği bakanlığı kuracak istediğini kaldıracak. Parlametoyla başkan arasında çin seddi gibi bir duvar örülecek. Kaç tane başkan yardımcısı olacak, sayısı belli değil. Freni olmayan bir sistem kuruyoruz.

Yetki verdiğimiz kişilerin hiçbiri hesap vermeyecek. Yeni sistemde güvenoyu, sözlü soru önergesi yok. Böyle bir düzen olur mu?

'Evet'i anlatamıyorlar, tek çareleri var; Beni kötülemek. Cesaretiniz varsa gelin konuşalım.

Devletin bütün imkanlarını kullanıyorlar. Bir de çıkıp meydana 'Biz mağduruz' diyorlar.
Biz devletin hiç bir imkanını kullanmıyoruz. Bizim güvencemiz; Allah'ımız ve halkımız. Bu milletiniz ferasetine güveniyoruz.

Dünyanın en fakir 10 ülkesinde başkanlık var. 

"ÖMÜR BOYU DOKUNULMAZLIK GETİRİYORLAR"

Üstünlerin hukukunu yapıyorlar. Tek adama bütün yetkileri veriyorlar. Sadece kendi için değil, yardımcıları için de 'ömür boyu' dokunulmazlık getiriyorlar. Çıkıp inkar etsinler bakıyım. Bu modelde başkan, başkan yardımcısı ömür boyu dokunulmaz. Dokunmak için ne gerekiyor? 400 milletvekili gerekiyor. 400 milletvekili nereden bulunacak.

Evet oyu kullanmanın vebali ağırdır.

Demokrasi sayesinde, çok partili sistemimiz sayesinde İslam dünyasının yıldızı olduk.

Belediyeleri kapatırlar demedim. Ben muhtarlıkları kapatırlar dedim. Belediyeleri onlar ekledi. Bu olmaz da başkası olur, bir sabah kalkar, 'muhtarlıkları kapattım' der.

Dur demenin tarihi 16 Nisan'dır.

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş