Kılıçdaroğlu’nun pili bitti mi?

A+A-
Esfender KORKMAZ

ANDY-AR, Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin kamuoyu araştırmasına göre, CHP’li fikri olan seçmenin yüzde 69’u,  “CHP’de genel başkan değişikliğine ihtiyaç var”  diyor.’
 “Size göre CHP’nin Genel Başkan değişikliğine ihtiyaç var mı” sorusuna  cevap veren CHP’li seçmenin;
Yüzde 51.8’i evet,
Yüzde 23.5  hayır,
Yüzde 24.7’si fikrim yok diye cevap vermiş.
Fikri olanların oranı yüzde 75.3 tür. Bunlar içinde de Genel Başkanın değişmesini isteyenler, yüzde 69 ve değişmesini istemeyenler ise yüzde 31’dir.
Ankette dikkat çeken bir diğer cevap, “Genel olarak düşündüğünüzde eski genel başkan Deniz Baykal’dan sonra bugüne kadar Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha başarılı olduğunu düşünüyor musunuz”  sorusuna  verilen cevaptır.
Ankete katılanların;
Yüzde 32.5’i evet,
Yüzde 40.7’si hayır,
Yüzde  26.8’i fikrim yok demiştir.
Fikrim yok diyenleri çıkarırsak, fikri olanların yüzde 44’ü Kılıçdaroğlu’nun başarılı, yüzde 56’sı ise başarısız olduğunu söylemiştir.
Öte yandan CHP tabanı, kurultayın demokrasiyi güçlendirme kurultayı olmayacağına da inanıyor. “CHP’nin kurultayı sizce parti adına demokrasinin güçlendirilmesi mi yoksa parti içi çekişmelerden mi kaynaklanıyor” sorusuna CHP’li seçmenin;
Yüzde 62.7’si parti içi çekişme,
Yüzde 8.1’i de parti içi demokrasi olduğunu söylemiş.
Öte yandan, Sonar’ın son anketinde bütün partilerin oyu artarken, CHP’nin oyunun 6 puan düşerek yüzde 19.28’e indiği açıklandı.
Kılıçdaroğlu neden kısa sürede bu kadar başarısız oldu?
İnternete bakarsanız Kılıçdaroğlu’nun gafları diye binlerce olay var. Bunu geçiyorum. Kurultay kararı ve uygulamasında devamlı hukukun arkasından dolandı ve bir sürü cin fikir ortaya çıktı... Bu olaylar “Bu kadarı da olmaz” şeklinde kamuoyundan tepki aldı. Bunu da geçiyorum.
Yeni CHP diye, heterojen, partiyi tanımayan insanları topladı. Parti ekseninden kaydı. Bunu da geçiyorum.
Bu genel yanlışlar dışında;
1) Kılıçdaroğlu liderlik vasfına sahip değil. Grup Başkan Vekili iken iyi  koşturuyordu. Sayın Baykal kendisine gelen ciddi ihbarları Kılıçdaroğlu Grup Başkan Vekili olduğu için ona gönderiyordu. Bunları takip ediyordu. Zaten bürokrasiden geldiği için, iş kovalama ve ikinci adam olma vasıfları var. Ancak liderlik vasfı hiç yoktur.
2) Basına fazla yansımayan ve fakat parti içinde konuşulan mali sorunlar da, Kılıçdaroğlu’nu yıpratıyor. Söz gelimi, 22 şubat 2012 günkü yazısında Meral Tamer, ’’Daha 8 ay önceki seçimlerde kimi illerde CHP aday listelerindeki ilk sıraların, büyük paralar karşılığı satıldığı dedikodularının dolaştığı bir parti “ diye yazmıştı.
3) CHP içinde bir çok milletvekili, bugünden belediye başkanlıklarına aday... Adaylığını kamuoyuna açıklayanlar da var. Bu yanlışlar CHP’de, ” Kılıçdaroğlu’nun çevresi rant peşinde koşuyor “ şeklinde bir imaj oluşturuyor.
4) CHP tabanında en çok konuşulan konu ise, genel seçimlerde örgüte maddi desteğin çok az olmasıdır. Genel merkez propaganda için 55 milyon lira  öderken, örgüte giden para 22 milyon liradır. Ayrıca partiye yapılan hibelerin de nasıl  ve nereye harcandığı tartışılıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları