Kiraya verdiği evini satanlara vergi takibi

Kiraya verdiği evini satanlara vergi takibi
Kiraya verdiği evini satanlara vergi takibi

Kiraya verdiği evini satanlara vergi takibi
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi, kiradaki evini satanları, aradan 3-4 yıl geçmiş olsa dahi kira vergisi için sıkı takip ederek sorgulamaya alacak.

Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi, kiradaki evini satanları, aradan 3-4 yıl geçse dahi kira vergisi için sorgulamaya aldı. Gelir İdaresi Bilgi İşlem Merkezinde gayrimenkul sermaye iratları konusunda özel program oluşturuldu. Bu program ile kira geliri elde edenlere yönelik sıkı bir takibata geçildi. İdare, ev sahiplerinin geliri ile ilgili kayıt işlemlerini de yakından takip edecek. Yıllar önce kiradaki mülkünden elde ettiği gelir için düzenli beyanname veren ve vergi ödeyenlerden, daha sonra bu mülkünü satanlar da izlemeye alındı. Vergi daireleri de, vatandaşların kapısını “Artık niye kira vergisi vermiyorsun?” diyerek çalmaya başladı. Söz konusu sorgulama için ikamet ettiği il dışında gayrimenkulü bulunan eski ev sahiplerine bile gidildi.

Satış dilekçesi lazım
Gelir İdaresinin uygulamasına yönelek örnekte şunlara dikkat çekildi:” 2000’de Bursa’da edindiği bir gayrimenkulü kiraya veren ve kiracının oturduğu 2001 ve 2002 yılları ile kiracının satış nedeniyle evi boşalttığı 2003 yılı için beyanname veren Ankaralı bir mükellef, geçtiğimiz günlerde, bağlı olduğu Vergi Dairesi tarafından arandı. Bu mükellefe 2004, 2005 ve 2006 yıllarında Bursa’daki evi için neden beyanname vermediği soruldu. Mükellefin, evi, 2003 yılı içinde sattığını belirtmesinden sonra ise, “O zaman bize bir dilekçe ile başvurman gerekirdi. Durumu izah eden böyle bir dilekçe vermedin” karşılığı verildi.

Otomatik mükellefiyet
Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan bir yetkili, herhangi bir kişinin kira gelirleri için 1 kez beyanname vermesi halinde, otomatik olarak sürekli mükellefiyet kazandığını belirtti. Bilgi İşlem Merkezinde oluşturulan program sonucu kira geliri elde edenlerin sisteme kaydedildiğini ifade eden yetkili, sistemle ilgili şu bilgileri verdi: “Eğer bu kişi, daha sonra kiradaki bu mülkünü satıyorsa veya oğlunu, kızını oturtuyorsa, haklı olarak kira beyannamesi kesiliyor. Ancak sistem, bu durum 3-4 yıl önce bile olsa, (A mükellefi, şu, şu yıllarda beyanname vermedi) diye bizi uyarıyor. Uyarının ardından mükellefin bağlı olduğu vergi daireleri, o kişinin durumunu sorgulamaya başlıyor. Kiradaki mülkün satışı durumunda veya aileden birinin oraya oturması sonucu kira gelirinin kesilmesi halinde, vergi dairesine dilekçe verilmesi kanuni bir zorunluluk değil. Fakat kişinin 1 kez dahi kira vergisi verdiğinde sürekli mükellefiyet kazanması ve kira bildirimi kesildiğinde de sisteminin bizi uyarması nedeniyle, sorgulama işlemine geçiriliyor.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.