Kısa bir reklam arası-Devre arası

A+A-
Altemur KILIÇ

Böyle bir, (yüzsüzlük diyemeyeceğim)  “vurdum duymazlık”  olamaz! Son günlerde olanlar başka bir ülkede olsa hükûmet düşürülürdü. Hem de kendi partisi tarafından! “Açılım” sürecinin nasıl bir bela olduğu anlaşıldı, ülkeyi altüst ediyor! PKK’lılar pişman olmadıklarında ısrar ediyorlar ve dayatmalarına, dışarıdan, içeriden, bayraklı gösterilelerle devam edecekler! Başbakan  “kendileri gelmek istediler” diyor; PKK’lılar,  “hükûmet davet etti”  diyor... Hangisine inanmalı?
 Başbakanın “Avrupa’dan dönüşlere ’şimdilik’ ara verdik, erteledik” demesinden sonra, siz seyredin PKK’dan  ve yandaşlarından yükselecek vaveylayı! Ancak, anlaşılıyor ki olaylar Başbakanın  “açılımının” ne kadar çıkmaz ve tehlikeli bir yol olduğunu ve “Habur ve Diyarbakır’da” olanların  “Kürt Bölücülüğü tehlikesinin” ne kadar canlı ve gerçek olduğunu “açılımıyla çözülemeyecek” tarihi ve güncel boyutlu bir sorun olduğunu idrak edilemiyor.  Sürecin devam edeceğini ancak orada olanların İstanbul’da olmaması için tedbirler düşünüldüğünü söylüyor! Bu konuda Türkiye’ye dönüşünde karar verecek ama sonunda, Avrupa’dan da  “dönüş yapılacak.” Milletin inadına
Erdoğan, “Habur ve Diyarbakır’da yaşananlar, karşılamalar bir güven bunalımı doğurdu” diyor... İşte asıl “bam teli” de bu:  “Güven  bunalımı” aslında iktidara “güvensizlik” bunalımı! Millet, Başbakana ve AKP iktidarına “güvensizlik” oyu verdi.
Başbakan Yardımcısı Abdülkadir Aksu’nun şu sözlerine bakın: “Yani bu olaylar oldu diye bu ’hayırlı” yoldan dönecek  miyiz?” derler. Evet; kısacası: “Evet” bunlar oldu diye yolunuzun ne kadar yanlış ve tehlikeli bir yol olduğu anlaşıldı... Sil baştan yeni bir “deneme” sizi tamamen götürür ama ülkenin buna tahammülü yok! Sadece PKK’nın yandaşlarının, yalakalarınızın sözlerine bakmayın, milletin şehit ailelerinin seslerine, öfkelerine kulak verin...

Kısa bir reklam arası
Ve tam bu sırada, TV sunucularının programdaki bir aksaklık veya katılanların arasında kavga çıkması üzerine verdikleri gibi “Kısa bir reklam” arası, Cengiz Çandar’a göre “maçta devre arası”! Futbol maçlarında da, kaybetnekte olan tarafın imdadına “devre arası” yetişir ve  oyuncu da değiştirirler! Sonra oyun devam eder!
Ne tesadüftür ki, tam bu sırada, gündemin ortasına, “şok” bir haber düşürüldü... ‘AKP ve Fethullah Gülen’i bitirme planı’nın, Orgeneral İlker Başbuğ’un dediği gibi “Kâğıt parçası” olmadığı, Belgenin altındaki Albay Dursun Çiçek’ın imzasının  “ıslak” yani gerçek olduğu “şok” haberi “düşürüldü”... Ancak, Genelkurmay’ın dediği gibi bu haberin şu bağlamda medyaya özenle sızdırılması dikkate şayan, “açılım ve sonrası rezaleti” güya unutturulacak!
Bu tezgah herhalde Taraf’tan. Bu varakpare Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a meydan okuyor. Başbakan da aksiseda yapıyor; ve o da adeta meydan okurcasına “TSK zaten böyle bir gölgeyi, lekeyi kabullenmez” der!
 Bu “belge açılımının” sonunu bekleyeceğiz... Ama dikkat edin, askerleri polemiklere çekiyorlar... Herhalde Genelkurmay bu suçlamaların altında kalmayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları