Konya Ansiklopedisi...

A+A-
Ahmet SEVGİ
Bir buçuk yıl kadar önceydi. Bir toplantıda Konya’nın önde gelen kültür adamlarından Av. Mehmet Ali Uz Bey:  “Ahmetçiğim, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin maddî ve manevî katkılarıyla ‘Konya Ansiklopedisi’ çıkarma faaliyetine başlamış bulunuyoruz. Bir edebiyatçı olarak sizi de “Yayın Kurulu’na dâhil etmek isteriz, ne dersin?” dedi. Ben de: “Sayın Hocam, benim meşguliyetlerimi biliyorsun; haftada bir köşe yazısı, her ay kültür ve sanata dair bir makale, 20-30 saat ders, Doktora ve Yüksek Lisans tezleri... Bu kadar ağır yükün altında debelenen birisinin size bir katkısı olmayacağı açıktır. Ansiklopediye ’madde’yazabilirsem ne âlâ, bu konuda lütfen beni mazur görün”  demiş ve şunu ilave etmiştim: “Böyle hayırlı teşebbüslerin sonunda bazen üzülmek de vardır.” Bu sözüm üzerine: “Haklısınız ama birisinin de elini taşın altına sokması gerekmez mi?” cevabını verince kararlı olduğunu görüp başarılar dilemiştim.
Geçen gün Fakülte’deki masamın üzerinde “Konya Ansiklopedisi” nin birinci cildini görünce ne kadar sevindim bilemezsiniz.
Büyük boy, lüks cilt, birinci hamur kâğıt, renkli baskı, LIV+384 sayfadan oluşan birinci cilt sadece “A” harfine ayrılmış... Yazarlarının çoğunluğunu Selçuk Üniversitesi akademisyenlerinin oluşturduğu Konya Ansiklopedisi’nin birinci cildinde 136 araştırmacının yazdığı 546 madde yer almaktadır.
Yaklaşık 10 cilt olarak düşünülen Konya Ansiklopedisi’nin takdim yazısında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek şunları söylüyor: 
“Yediden yetmişe tüm Konyalılar, araştırmacılar ve bu şehrin sevdalıları için yeni bir hazine olacak bu eser; (Konya Ansiklopedisi) insan unsuruna ağırlık veren, tarihi, edebiyatı, sanatı, folkloru, mimariyi, musikiyi göz ardı etmeyen bir anlayışla hazırlanıyor. Konya Ansiklopedisi’nin dünden yarına şehrin kültürel, tarihî, mimarî bir envanteri, bir bilgi kaynağı olarak kültür hayatımızdaki yerini alacağı inancındayım.”
Ansiklopedinin amacı hakkında  “Önsöz” de de şu ifadeler zikrediliyor:
“Konya Ansiklopedisi’yle, Anadolu’da binlerce yıldır var olan bir şehrin, eski bir başkentin, bilgi, kültür ve sanat birikiminin derli toplu ve sistematik bir biçimde bir arada belgelenmesi amaçlanmıştır. Bu ansiklopedi ile Konya’nın coğrafî, tarihî, insanî, siyasî ve ekonomik bilgilerinin toplanması, kültür ve sanat eserlerinin belirlenerek tarihinin yeniden yazılması hedeflenmiş; Konya’nın ruhunun, toprağının kokusunun ve bütün renklerinin yansıtılması arzulanmıştır.”
Atalarımızın: “Başlamak bitirmenin yarısıdır” diye güzel bir sözü vardır. Konya Ansiklopedisi’nin birinci cildi çıktığına göre işin yarıdan çoğu başarılmış sayılır. Gerek “Yayın Kurulu” ndaki vefakâr insanlar, gerek “madde yazarı” araştırmacılar ve gerekse Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bir saniye bile rehavete kapılmadan daha büyük bir şevkle ansiklopedinin bir an önce tamamlanabilmesi için çalışmalarına hız vermelidirler. Özellikle Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek Bey’e seslenmek istiyorum: Şehir için altyapı, üst geçitler, metro ne ise Konya Ansiklopedisi de odur. Hatta bana göre Ansiklopedi daha önemlidir. Zira bir yerlerden kredi temin edilerek sıraladığımız bu yatırımlar gerçekleştirilebilir. Ama ansiklopedi çalışmaları parayla pulla olacak şeyler değildir. O, bir gönül işidir. Gönül erlerinin gittikçe azaldığı bir devirde yaşadığımıza göre bir dakika bile ara vermeden çalışmalara devam edilmesini sağlamak sizin için mukaddes bir görev olmalıdır. Adınızın hayırla yâd edilmesini istiyorsanız Konya Ansiklopedisi projesinin takipçisi olmalısınız. Konya halkı sizden bu projenin tamamlanması için gayretlerinizin devamını beklemektedir...
Konya Ansiklopedisi’ne emeği geçenleri tebrik ediyorum. Allah sa’yinizi meşkûr eylesin...
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları