Kör dövüşü

A+A-
Altemur KILIÇ

Ülkemizde, her konuda bir “kör düğüşüdür” gidiyor. Çözümü bir tarafa bırakın, tehlikeler konusunda bile bir mutabakat, “milli mutabakat” yok... Her konuda, her kafadan ayrı bir ses çıkıyor.
MHP Gurup Başkan Vekili Oktay Vural, “Kırmızı çizgiler belli, bunlardan dönüş olmaz” diyor ama anlaşılıyor ki, “milliyetçi” MHP içinde bile, “Türklük” kavramı hususunda değişik görüşler varmış.

***


TBMM Başkanı Cemil Çiçek kolları sıvamış, partiler ve sivil toplum örgütleriyle, vatandaşlarla, aydınlarla, Yeni Anayasaya müşterek bir zemin hazırlamaya çalışıyor. İyi niyetinden şüphe edilmez ama, biraz “danışıklı” gibi.
Kardeşimiz Arslan Bulut’un şu tespiti doğru: “Gerçekte yeni anayasa, Türkiye’nin 16 veya 20 eyaletli federatif yapıya geçmesini ve küçülmesini isteyen ABD ve AB’nin dayatmasıdır. PKK’yı da bu iş için kaldıraç olarak kullanıyorlar. Yeni Anayasa dedikleri çoktan hazırdır.”
Anayasa çalışmalarına esas olan sorular, mesela; “Yerel yönetimlerin güçlendirilmesini istiyor musunuz?”, “Birlikte yaşamayı istiyor musunuz?” gibi büyük bir kesimin bilinçsizce yüzde 90 oranında “evet” cevabı verebileceği çanak sorular.. Aslında, ulus devletin anti tezi olabilecek “milli zenginlik” kavramına karşı çabalar... Kısacası herkes, Bulut’un dediği gibi , “masalardaki butonlara basarak” aynı anlamda oy kullanıyor. Böylece “Yeni Anayasa, vatandaşın talebidir” mesajı oluşturulmaya çalışılıyor!
Böylelikle de vatandaşlar “konu mankenleri” olacaklar.
Fakat daha vahimi, bu Cumhuriyetin kurucusu CHP ve daha da acısı milliyetçi MHP, sayın Devlet Bahçeli, zımnen de olsa, AKP’nin oyunlarına ve dolayısıyla Türklük konusundaki yutturmacalara bigane kalmakta, hatta omuz vermekteler.

***


Acaba Yeni Anayasa hususunda milli mutabakat hasıl olabilecek mi?
Cumhurbaşkanı ve Başbakanın geçmişteki ve şimdiki söylemlerine bakılırsa “Türklük” konusunda, en azından “değişik” zihniyetteler. Erdoğan, “Türklük alt kimliklerden biridir, Türkiye Türklerindir demek yanlıştır” demişti.Yani, milliyet olarak Türklüğü benimsemediği bellidir.
Şimdiki Anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez üç maddesinin ve özellikle “Türklük” tarifinin değiştirilmesinin düşünülmesi bile caiz değildir. Ama düşünmekten öte teklif bile ediliyor.
TBMM Uzlaşma Komisyonu’na Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in de kurucuları arasında yer aldığı Birlik Vakfı tarafından sunulan Anayasa teklifinde, devletin nitelikleri arasından “laiklik” çıkartılırken, “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” ifadesi de yok... Daha önemlisi, devletin başkentinin Ankara olduğu teklifte, “Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır” ifadesi de yok. “Türklük” kavramı da yok.
“Türklük”, bazılarınıun bir yerlerine batıyor.
Tabii bu kavramın değiştirilmesinin arkasındaki maksat, Kürtlere özerklik ve ardından da “Büyük Kürdistan” yolunu açmak! Bu, PKK ile AKP arasındaki müzakerelerde ciddi olarak söz konusu edilmiş. 

***


 “Kör dövüşü” diyorum, son zamanlarda “Güney Doğu-Kürt sorunu- Kuzey Irak” ve bütün bunlarda ABD’nin rolü ve hesapları gündemde. Ancak bu konuda durum “Fil ve kör adamlar” öyküsüne benziyor; her bir kör filin bir tarafını tutup ona göre ahkam kesiyorlar ama “Filin” kendisini, bütününü göremiyorlar... Fil gene hep aynı Fil!..

***


Bugünkü Anayasanın yapılan eklemeler ve değişikliklerle, adeta yamalı bohçaya döndüğü ve son yılların tecrübelerine ve zamanın gereklerine göre yepyeni bir Anayasa yapılmasının kaçınılmaz olduğu hususunda mutabakat tamam. Ancak, Yeni Anayasa Atatürk’ün kurduğu ve temel ilkelerini koyduğu Türkiye Cumhuriyetine “karşı devrim” yasası olmamalı, Cumhuriyetin “ilelebet payidar olmasını” sağlayacak bir “Baba Yasa” olmalıdır!..
Şimdi milletimiz ve özellikle MHP bir sınavdan geçiyor. Milliyetçiler AKP’nin bu oyununda, dibekçinin hınk deyicisi, “konu mankeni” olmamalı...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları