Körfez tedirginliği iş dünyasını sardı

Körfez tedirginliği iş dünyasını sardı
Katar krizi, kısa zamanda çözüme kavuşmazsa, özellikle inşaat ve inşaat malzemeleri sektörünün etkileneceği belirtiliyor. Müteahhitler, hükümete sunmak üzere rapor hazırlıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında; Körfez ülkesi Katar karşıtı kampın öncüsü Suudî Arabistan'a ihracat yüzde 36, Birleşik Arap Emirliği'ne (BAE) ise yüzde 20 azaldı. Bu düşüşün "krizin sonucu" olduğunu söylemek için henüz erken. Türkiye iş dünyasında, çözüm gecikirse sıkıntı doğabileceği konusunda görüş birliği var.

Bazı Suudî Arabistan vatandaşlarının boykot kampanyası kısmen destek görüyor. Bu ülkede çalışan bir şirket temsilcisi, "Türk ürünlerine karşı bazı bölgelerde direnç görüyoruz" dedi. Dünya gazetesinin haberine göre; İnşaat tarafında ise endişe büyük. Bölge, sektör pazarının yüzde 20'sini teşkil ediyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, "Etkilerini inceliyoruz. Raporumuzu en yakın zamanda Bakan Nihat Zeybekci'ye aktaracağız" diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracat rakamlarını açıklarken, bazı Körfez ülkelerine ihracat düşüşünü sıcak hava şartları ve Ramazan rehavetine bağladı. Mehmet Büyükekşi, kendilerine boykotlarla alâkalı bir şikâyetin ulaşmadığını, krizin etkisinin olup olmadığını önümüzdeki aylarda anlayacaklarını söyledi.
Türkiye-Suudî Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir de, ihracat düşüşünün genel durumla alâkalı olduğunu, ülkedeki birçok yatırımın durdurulduğunu kaydetti.

Dünya'dan Mehmet Filoğlu'nun haberine göre; boykot haberlerinin fiiliyata yansımadığını dile getiren Yusuf Cevahir, "Ülkeler arası ilişkiler büyük çaplı yatırımlara etki eder, ama, günlük işler olduğu gibi devam eder. Siyasî gidişat yeni yatırımları etkileyecektir" ifadelerini kullandı. Cevahir'in belirttiği gibi mevcut işlerin çok da aksamadığı görülüyor. Suudî Arabistan'ın iki büyük havalimanının 30 yıllık işletme ihalesini bir süre önce kazanan TAV, Kral Abdulaziz Havalimanı'nda özel Karşılama ve Uğurlama Hizmetleri işini de aldı.

Türkiye-BAE İş Konseyi Başkanı Mehmet Habbab, BAE'nin Suudî Arabistan'ı takip edeceği görüşünde. Abu-Dabi ile Dubai'nin ayrışabileceğini, petrol zengini Abu-Dabi'nin siyasî  çekişmelerin içine girebilecek kadar kredisi varken, başarısı uluslararası iş dünyasına verdiği güvene dayalı Dubai'nin kendini etkileyecek yaptırımlardan uzak durmayı seçebileceğini, doğal gaz ithalatının yüzde 30'unun Katar'dan geliyor oluşunun da emirliğin elini bağlayan bir başka faktör olduğunu belirtti.

İŞ ADAMLARI DİKEN ÜSTÜNDE

Körfez ülkelerine olan ihracatta belirleyici sektör müteahhitlik. Çelikten mobilyaya, tekstilden çimentoya kadar birçok sektör oradaki Türk inşaat sektörünün gelişmesine paralel olarak büyüyor. Hal-i hazırda müteahhitlikte herhangi bir sıkıntı olmadı. Ancak işadamları gelişmeleri diken üstünde takip ediyor.

TMB Başkanı Mithat Yenigün, özellikle kendi sektörlerinde ekonomi ve siyasetin fazlaca iç içe geçtiğini söyleyerek, "Türkiye uzun yıllardır bölgede tarafsız bir politika uyguluyordu. Ancak Katar konusunda, oradaki askerî üssün de etkisiyle, taraf haline geldik. Ticarî ilişkilerde kısa vadede bir sorun görünmese de uzun vadede orada devam eden ve potansiyel işlerde kayıp yaşayabiliriz" dedi.

Krizin ekonomik etkileriyle ilgili çalışma başlattıklarını açıklayan Yenigün, bunu en yakın zamanda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye aktaracaklarını söyledi.

İlgili Haberler
Katar'dan yeni açıklama
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş