Kredi kartlarında yeni mağdurlar yolda

A+A-
Esfender KORKMAZ

Kredi kartları bireysel kredi kartları ve kurumsal kredi kartları olarak ikiye ayrılıyor. Kurumsal kredi kartları şirketler için verilen kartlardır. Bireysel kartlar ise doğrudan şahısların kendilerine verilen kartlardır.

Bugüne kadar kredi kartlarında zaman zaman yeniden yapılandırma yoluna gidildi. Ancak üç-beş sene sonra yeniden kredi kart mağdurları oluştu.

2009 yılında takibe düşen bireysel kredi kartı borçları oranı yüzde 11’e çıkmıştı. O yılın kriz yılı olması Millî gelirin yüzde 4.8 daralması da bu artışta etkili olmuştu. Arkasından kredi kartlarında yeniden yapılandırma yapıldı. Ben dahil birkaç milletvekilinin kanun teklifi vardı. Hükümet de aynı zamanda kanun tasarısı gönderdi. Yeniden yapılandırma yapıldı.

Ne var ki kart mağdurlarının ancak yarısı kurtuldu.

Bugün de takibe alınan kredi kartı borçlarının artması, yeni mağdurlar için alarm vermeye başladı.

2012 yılından beri Türkiye durgunluk yaşıyor. İşsizlik artıyor. Halkın geliri azaldı. Bu nedenle  bireysel kredi kartlarında takibe düşme oranı arttı.

Aşağıdaki grafikte bu artış net olarak görülüyor. Takibe düşen bireysel kredi kartları oranı 2012 yılında yüzde 5.1 idi. Bu oran yıllar itibariyle arttı. 2015 mart ayında yüzde 7’ye yükseldi.

1-031.jpg

Kredi kartlarında fahiş faizler devam ettikçe, yeni mağdurlar ve yeni yapılandırma kısır döngüsü devam edecektir. Zira kredi kartlarında  temel sorun gecikme faizinin tefeci faizinden yüksek olmasıdır. Eskiden tefecinin eline düşen iflah olmaz derlerdi. Şimdi ise kredi kartı borcu temerrüde düşen iflah olmuyor. Bu defa bankaların elinden tefeciler kurtarıyor.

Yani piyasada bu sorunu çözmek için işletmeler türemiş. Bu işletmeler  bir şekilde kredi kartı gecikme faizine göre daha düşük faizle peşin kredi veriyor. Sizin borcunuzu kapatıyor... Ancak aynı borcu kendisi daha düşü faizle taksite bağlıyor. Kredi kartı gecikme faizi yüzde 30.5, buna karşılık bu gibi kuruluşların aldıkları yıllık faiz yüzde 20 dolayındadır.

Ayrıca bankaların kendisi de tüketici veya ihtiyaç kredisi vererek, borcu  taksitlendiriyor. Ancak bunun için kişinin şartlarının uygun olması gerekir. Tüketici kredilerinde de faiz oranları gecikme faizinden daha düşük kalıyor.

Öte yandan mağdurların artmasına, kart limit ve taksit sınırlamasına rağmen, kart sayısı ve kartla alış veriş artıyor. Zira işsizlik arttıkça, insanlar kredi kartını hayatı idame aracı olarak kullanıyor. Denize düşen yılana sarılır misali, aç kalan karta sarılıyor.

2-027.jpg

Bu seçimde muhalefet partileri, takibe düşen kredi kartı borçlusu için çözüm vaat ediyor. MHP 2 milyon 890 bin kişinin takibe düştüğünü belirterek, çözüm getireceğini vaat ediyor... CHP,  “Kredi kartı faiz miktarının en az yüzde 80’inin silineceğini ” vaat ediyor.

Bu kısır döngüden kurtulmak için, tek yapılması gereken, kredi kartı faizini mevduat faizinden yüzde 50 daha yüksek tutmaktır. Söz gelimi mevduat faizi yüzde 10 ise kredi kartı faizi en yüksek yüzde 15 olmalıdır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları