Kritik günler

A+A-
Altemur KILIÇ

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in ve Kuvvet Komutanlarının istifaları konusunda yorumların bini bir paraya...  “Pes ettiler” diyorlar... Hayır, “pes etmediler”. Bugünün koşulları içinde yapılması gerekeni yaptılar. Alternatif   “muhtıra” vermek... Müdahalede bulunmak veya “darbe” yapmak... Koşaner ve Komutanlar, kurulu düzene sonuna kadar saygılarından, TSK’nın bu iktidar tarafından uğradığı ağır darbeler karşısında daha fazla dayanamadılar ve tavır koydular... Bunu yapmasalardı tarih önünde görevlerini yapmamak vebalinden kurtulamazlardı...
Herkesin, herhalde iktidar ve yanaşmalarının bu durumu iyi okumaları, “pes etmek”  değil, acziyet göstermek değil, bir tavır koymak olarak değerlendirmeleri gerekir.
İktidar sözcüleri “kriz yok” diyorlar... Başbakan ve diğerleri, her şeyden önce Koşaner’in mesajındaki gerekçelerin uydurma ve hayal mahsulü olduğunu iddia edebiliyorlar mı?.. Bu durumda Koşaner ve komutanlar en doğrusunu yaptılar. Onlardan sonra gelecekler aynı direnci gösterecekler mi?.. İşte mesele bu!..
Bugün YAŞ toplantısı başlıyor. Sadece toplantılardaki komutanların yer alacakları durumun “krizden” öte kaos olduğunu gösteriyor... Ben merak ediyorum, alelacele toplanan yeni komutanlar bu toplantıda dayatılacaklara karşı dik duracaklar mı?.. Yoksa  onlar acz içinde “pes” mi edecekler?..
Hiç kuşkusuz bu iktidar, kendisine uyan bazı subayların desteğiyle TSK’yı yeniden dizayn etmeye başlayacak... TSK dengelerini, iç hizmet kurallarını altüst etmek isteyecektir. Bu, yeni meydan muharebesidir...
Darbe yapılmasını isteyen yok... Ama Koşaner ve arkadaşlarının tavrı devam ettirilmezse, bundan Erdoğan iktidarı, TSK düşmanları kazançlı çıkarlar...
Bugün ve bugünden sonraki günler TSK’nın gene hem ülkeyi,  hem de Ordunun onurunu korumak için yeni bir zafer kazanacakları gündür!..
Allah aşkına söyleyin; bugün Komutanları karşısına oturtacak devlet erkânının TSK’ya yürekten bağlı olduklarını kim iddia edebilir?..
Böyle de olunca, kritik günlerde Ordunun var olup olmaması mücadelesinde “düşman”  malum mu?..
Bakalım yeni Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel dik duracak mı?.. Hâlâ dışarıda olan Komutanlar ne yapacaklar?!!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları