Kullanmayacakları bir tezkereyi neden Meclis'ten geçirdiler?

İsrafil K.KUMBASAR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın yaklaşık altı aydan beri sürekli tekrarladığı çağrılara rağmen, kulaklarını tıkayıp gözlerini Washington’a diken BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan birden bire tavır değiştirdi.
ABD Temsilciler Meclisi’nde gündeme alınan Ermeni soykırımı yasa tasarısını fırsat bilen Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teröristlerin barınağı haline gelen Irak’ın kuzeyine yönelik ‘sınırötesi’ operasyon düzenlemesi için hükümete yetki veren tezkereyi alelacele Meclis’e sevketti.
Tezkere, Meclis’te bulunan 550 milletvekilinden 507’sinin oyları ile kabul edildi.
Şimdi yetki Tayyip Erdoğan’da.
Eminiz ki, bazılarınız hâlâ ‘iyi niyetinizi’ koruyor ve Erdoğan’ın hükümetin başı sıfatı ile Meclis’ten aldığı yetkinin ardından hemen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne “İlk hedef Irak’ın kuzeyidir, ileri” emrini vereceğini bekliyorsunuz, değil mi?
Ama Erdoğan, asla buna cesaret edemez.
Neden?
Çünkü, yeniden iktidar koltuğuna oturabilmek için kapalı kapılar arkasında verdiği “Irak’a askeri harekatta bulunmayacağız” mealinde gizli bir taahhüdü var.

* * *

Nitekim, tezkerenin Meclis’e indirileceğini duyar duymaz, apar topar Ankara’ya gelerek, “Gerekirse birlikte operasyon yapalım” çağrısında bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, giderken aynen şöyle diyordu:
- “Biz istediğimizi aldık.”
Nitekim, aradan birkaç saat geçmeden Paris’te bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, aynen şu ifadeleri kullanıyordu:
- “Gerek Erdoğan, gerekse Gül ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. Türkiye’nin bir sınırötesi operasyon düzenleyeceğine ihtimal vermiyoruz.”
Akşam saatlerinde kameraların karşısına çıkan Pentagon sözcüsü Geoff Morrell ise, göstermelik tezkereyi aynen şu cümle ile yorumluyordu:
- “Türkler Irak’ın kuzeyine sınırötesi bir operasyon düzenlemek için aslında pek istekli görünmüyorlar.”
Demek ki adamlar, adamlarını iyi okuyorlar.
ABD yönetimi, belki bir ‘iyi niyet’ gösterisi olarak 11’nci kez Temsilciler Meclisi’ne indirilen Ermeni soykırımı tasarısını, yeniden ‘geçici olarak’ rafa kaldıracak.
Üzerinde gürültü koparılan tezkere de, kısa bir süre sonra unutulup gidecek.

* * *


Her zamanki ‘diplomatik’ oyalama taktikleri ile bir de bakacağız ki, tekrar başa dönmüşüz, aynı filmi kare kare yeniden izlemekteyiz.
O halde?
Tayyip Erdoğan, asla kullanmayacağı bir tezkereyi bir anda apar topar Meclis’e indirip gündemi değiştirerek, aslında ne yapmayı amaçladı dersiniz?
Önümüzdeki Pazar günü bir referandum var.
Erdoğan, Cumhurbaşkanı’nının halk tarafından seçilmesini sağlayacak Anayasa değişikliğini içeren referandumundan ‘daha da güçlenmiş’ çıkarak, arkasındaki küresel güçlere mesaj vermek istiyor.
Erdoğan, daha Ramazan ayının başından itibaren ‘başörtüsü’ meselesi üzerine yaptığı çıkışlar ile kendisine oy veren kesimleri ‘diri tutmaya’ çalışıyordu.
Ancak, son günlerde ‘peşpeşe patlak veren’ terörist saldırılar yüzünden hükümete olan güven iyice azalmaya başlamıştı.
Güvensizlik referandumda “Hayır”a dönüşebilirdi.
Erdoğan, tam da referanduma bir hafta kala tozlu raflar arasında beklettiği tezkereyi Meclis’e indirerek bir anda gündemi değiştirdi.
Üzerine yönelen şimşeklerin etkisini azalttı.

* * *


Sokaklara dikkat ettiniz mi?
Türkiye’nin dört bir yanı, üzerinde “12. Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesine evet!..” yazılı dev afiş ve pankatlarla doldu.
Ama referandumda ‘muhalefetin tavrının’ ne olacağına dair bir tek işaret bile yok.
Çünkü milletin karşısına çıkacak yüzleri yok.
Çıkıp da “Hayır Cumhurbaşkanı’nı siz seçmeyin, yine kapalı kapılar arkasında çevrilen dolaplarla biz seçmiş gibi yapalım” mı diyecekler?

* * *


Ülke, ‘aldatma numaralarının’ bolca sergilendiği kocaman bir panayıra dönüştü.
Tayyip Erdoğan, usta bir siyaset canbazı edası ile ‘sözde’ muhalefetin burnuna takmış halkayı, eline de vermiş çelik çomağı, çatır çatır oynatıyor.
Muhalefete oy veren seyirciler ise, “Ne güzel, istikrara katkı sağlıyorlar” mutluluğu ile bu ahmaklığa alkış tutuyorlar.
Yazıklar olsun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş