Kürt açılımı Kürt kapanı mı? Kürt kapanı

A+A-
Altemur KILIÇ

Bu 1 Mayıs’ı da şükürler olsun fazla kazasız belasız atlattık, mevzii arbedelere rağmen. Bayram gibi bir ’İşçi Bayramı’ oldu. Önce kolluk kuvvetlerine teşekkürler! Fakat, İstanbul’da Taksim meydanındaki bir olay medyada kısaca “not edildi”, fazla tepki çekmedi. Aslında, kamuda infial ve galeyan uyandırması gereken küstah bir olaydı bu! Kent sokaklarına inmiş PKK’lılardan bir grup, barikatı aşarak anıta tırmanmış ve bu eşkıyalardan biri anıttaki Atatürk figürünün boynuna, BDP flamasını ve Apo posterini bağlamış... Diyarbakır’da Hakkari’de değil, İstanbul’un ortasında! Ben bu olayı, “nefretle kaydediyorum!”
Bu menfur “olay”, belli ki açık bir provokasyon; PKK/BDP, kasten olay çıkartmak hatta isyanı başlatmak istemişler. Eskiden olsaydı oradaki Türk işçiler, bu adamlara hadlerini bildirirlerdi ve meydanı onlara dar ederlerdi... İyi ki böyle olmadı diye sevinelim ama, öte yandan da genel olarak, “Kürt sorununda” bu gidiş ve buna karşılık bizdeki aşırı sabır, itidal ve de aymazlık, sonunda nereye varacak diye düşünmeliyiz! PKK’lılar kentlerde ve vekilleri BDP’lilerin TBMM’deki azgınlıklarını adeta kanıksadık, direncimiz gevşedi ve eşkıya da azdıkça azıyor. Devletin polisine tokat, aracına taş, tekme ve şimdi de anıtta Atatürk’e açık hakaret. Ama dahası var: Aysel Tuğluk, 1 Mayıs kutlamaları esnasında, gözlerimizin içine baka baka konuştu; Dersim’de “şehit(!)” olan “7 gerilla” eşkıyasını andı. Sonra da Kürtlere soykırımı yapıldı, “kültürleri” yok ediliyor diyerek açıkça tehdit savurdu; “Bizler halkımızla birlikte bu soykırım politikalarına direnişimizle yanıt vereceğiz. Çünkü değerli halkımızın soykırıma karşı direnişi meşrudur. Kürt halkı bu direnişi en görkemli şekilde gösterecektir. Başka yol kalmamıştır” dedi.
Biz de şimdi Tuğluk kadın gibi soralım; Erdoğan, Muş’ta “Kürt sorunu bitmiştir” dedi. “Bitti mi?” Gerçekten bitti ise nasıl bitti? Sonunda, kimleri bitirecek? Ve neyin
bitişi?
Hatırlardadır; o kadınlardan Emine isimli olanı, “Kürt Açılımı” fiyaskosundan sonra, alay ederek “Bitti, bitti” diye bağırmıştı..! Ve “açılım”, gerçekten de orada kapandı, ama “Kürt Kapanı” kapanmadı. İçine düşmek üzereyiz!
Erdoğan da Muş’ta, gözlerimizin içine bakarak Kürt sorununun bittiğini söyledi. “Çelişkilerinin”, hangisinden söz edelim. Apo ile pazarlık yapılmadığını söyledi, yapıldı diyenlere, “şerefsiz” demişti. Sonra mızrak çuvala sığmayınca, itiraf etmek zorunda kaldı. “İktidar benim, devlet yapar” dedi. Gene Muş yokuşunda “Apo’yu peygamber ilan edenlerle işlerinin olmadığını” söyledi... O zaman pazarlık yaparken işi ne ola ki? Şimdi Aysel Tuğluk da bu “malumu ilam” ettikten sonra o “şerefsiz” sözü kimin üzerinde kaldı? Ve Erdoğan’ın “Kürt sorunu bitti” demesinden hemen sonra eşkıya temsilcilerinin “Daha bitmedi, yeni başlıyor” demeleri üzerine AKP iktidarı nerede? 12 Haziran’dan sonra Tuğluk’un tehdidi, Apo’nun ültimatomu karşısında ne yapacak?
Önceki gün yazdığım gibi Türkiye, Yemen’de, Tunus’da, Fas’ta ve Libya’da olduğu
gibi “isyanın” ve felaketin eşiğinde!
Erdoğan’ın, bütün bu ortamda “Kürt sorunu bitti” demesi, bana Osmanlının son dönemlerinde, Padişah sarayında Sadrazamla Haremağasının fıkrasını hatırlattı: Sadrazam gece yarısı huzura varmış ve Padişahın yatak odası önünde bekleyen Haremağasına, “Efendimizi, uyandırmamız lazım. Önemli bir durum var. Talimatını almamız gerekli” diyor. Ağa “Efendimizi uyandıramam” diye direniyor ve soruyor; “Bu önemli konu ne ki?” Sadrazam, “Rus donanması Boğaz’a dayandı, Akdeniz’e çıkacak. Boğaz’ı kapatalım mı diye talimat almamız gerek” der. Ağa durumu gene anlamayınca Sadrazam haritayı önüne açar, Boğaz’ın kapatılması gereken ucunu gösterir. Ağa parmağını oraya basarak “Kapattım işte” deyince, Sadrazam “Allahım şu Arabın aklını bir gecelik bana ver de rahat uyuyayım” der! Biz de Başbakanımızın “Kürt sorunu bitti” demesi üzerine, artık rahat edebiliriz...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları