Kürtlerin çıkmazı

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Türkiye başta olmak üzere İran, Irak ve Suriye’de yaşayan Kürtler Orta Doğu’nun en eski halklarından birisidir. Ama bu bölgede bir devlet kurmayı hiç başaramamışlardır. Kürt milliyetçilerine sorduğunuz zaman bunun sebebi, başta Türkler olmak üzere, Araplar ve Farslardır. Bir milletin başka bir millete devlet kurup hediye ettiği tarihte görülmemiştir. Her millet kendi devletini başka milletlere rağmen kurmuştur. Bunun çok sayıda nedeni olmakla birlikte belli başlılarını şöyle sıralamak mümkündür.
Kürtlerin nerede ve ne zaman öleceklerine Kürtler değil emperyalist ülkeler karar vermişlerdir. Dün İngilizler bugün Amerikalılar, Yahudiler ve diğer Batılı ülkelerdir. Bağımsızlık mücadelelerinin zamanını ve zeminini onlar seçtiği için onların çıkarına hizmet etmiştir, her seferinde hangi ülkede baş kaldırmışlarsa, Kürtleri onlarla baş başa bırakarak gitmişlerdir.
Ulusal mücadeleleri için kullandıkları güç, hep Batılı emperyalistlerin verdikleri emanet güçtür, halkından ve kendi kaynaklarından elde ettikleri güç olmamıştır. Dolayısıyla bu emanet güçle devlet kuramamışlardır.
Bağımsızlık mücadelesi veren gruplar arkalarına büyük Kürt kitlelerini alamamışlardır. Bunun en önemli nedenleri bulundukları ülkelerde ciddi bir baskı hissetmemeleri ve mensubu oldukları ülke, devlet ve birlikte barış içinde yaşadıkları insanlara karşı savaşmak istememeleridir.
Geçmişte ve günümüzde Kürt milli hareket liderleri çağı yakalayan, yetenekli ve rasyonel davranış sergileyen liderlerden ziyade feodal ve ideolojik kişilerden oluşmasıdır, dolayısıyla günün koşullarını iyi değerlendirememektedirler. Örneğin; geçen yıl Barzani, Türk askeri Kuzey Irak’a girerse burayı mezar ederiz diye demeç vermiştir. Bağımsızlık mücadelesi veren akıllı bir lider böyle primitif  bir demeç vermez. Zira Türk askerinin Afrika’da, Uzak Asya’da, Kafkasya’da, Balkanlar’da, Orta Doğu’nun bütün ülkelerinde zaten şehitlikleri vardır. Zaten bu şehitlikleri sayesinde 16 devlet kurmuşlardır. Bu bölgede Türklere ve Türk Silahlı Kuvvetlerine rağmen bir devlet kurulamayacağının bilinmesi gerekir. Ayrıca ne geçmişte ne de bugün Türkler, Kürtlere karşı hiçbir zaman düşmanca bir tavır içinde olmadığı gibi hep kardeşçe davranmış ve birlikte yaşamışlardır. Bugün hiçbir Türk  “Kürt Terörü”  tabirini kullanmamış, hep PKK terörü demiştir. Çünkü gerçekten Kürtler, aynen Türkler gibi birbirlerini sever ve kardeş olarak kabul eder. Emperyalist ülkelerin maşası olan bir grup terörist ile kardeş Kürt halkını karıştırmaz. Irak’ta, İran’da, Bulgaristan ve Yunanistan gibi birçok ülkede Türkler yaşamaktadırlar ama yaşadıkları ülkelerde zulüm görmedikleri müddetçe başkaldırıda bulunmamaktadırlar ve devletlerine bağlı bir şekilde onurlu ve haysiyetli birer vatandaş olarak yaşamaktadırlar. Hiçbir emperyalist kışkırtmaya kapılmamaktadırlar. Zira başkalarının çıkarlarına yarayacak bir başkaldırının kendi çıkarlarına uymayacağını ve zarar göreceklerini Türk liderleri bilirler.
AKP iktidarının Türklük ve milliyetçilik tavrından cesaret alan BDP başkanının Türkiye’nin üniter ve ulusal yapısını bozacak nitelikte olan Diyarbakır’da iki dilli yönetime geçeceğiz davranışı son derece tehlikelidir. Kürt milliyetçileri tarihte olduğu gibi vahim bir hata daha yapmamalıdır. AKP iktidarının ötesini görme ve hiçbir özgürlüğün Türkiye’nin bütünlüğünü bozmaya gidecek kadar uzun boylu olmayacağını görme becerisine sahip olmasını diliyoruz.
Kürtlerin en fazla özgür olduğu, en iyi eğitim aldığı, en rahat ettiği ve ülke yönetiminin her kademesinde görev aldığı tek ülke Türkiye’dir. Bu bölgede kurulacak bir Kürdistan yeni bir Bangladeş olacaktır. Ne Araplar, ne Farslar ne de Türkler, Musul ve Kerkük’ün Kürtlere geçmesine izin vermez. Sanayisi, denize açılımı, turizm potansiyeli ve yeterli gıda üretimi olmayan bir Kürt devleti kimin işine yarayacaktır. BDP yöneticileri ayrılık politikalarının olmadığını söylemektedirler. Türkler bu davranışın nedenini şöyle okumaktadır. Tunceli’de oturan Kürt ile Diyarbakırlı, birbirinin konuştuğu Kürtçeyi anlamamaktadır. Türklerin imkanlarını kullanarak bir Kürt devleti ve bir Kürt milleti inşa ettirip zamanı gelince de ayrılık mücadelesi vereceklerdir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları