Kürtlerin Martin Luther King'i kim?

A+A-
Altemur KILIÇ

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk,  “Kürtlerin Martin Luther King’i” olmak sevdasında... Obama, ABD’nin ilk siyahi Başkanı oldu ve Amerika’daki  “siyah-beyaz” mücadelesinin lideri Dr. King’in rüyası tahakkuk etti ya, Kürtçü lider  “Türk” ün rüyası da neden gerçekleşmesin?
Önce şu çelişkiye bakın; Kürt Ahmet, soyadı  “Türk” ! Ona, diğerlerine ve bizim  “Kürt Muhiplerine” sorarsanız  “Kürt Kimliğini”  inkâr eden, Kürtçeyi, Kürtçe isimleri vb. yasak eden  “zorba Devlet” in zoruyla babaları, dedeleri, böyle  “Öztürk-Türk-Asiltürk”  gibi soyadları aldılar, çocuklarına, Atilla-Cengiz-Asena vb.. isimler verdiler. Başka çareleri yoktu! Şimdi çaresi var: Ahmet efendi, mahkemeye başvurur  “Türk”  soyadını, Kürtçeye çevirir  “Ahmet Kürt”  olur aslına döner; o da kurtulur; asıl biz de onun bu güzel adı, daha fazla kullanmasından kurtulmuş oluruz!

Pozitif ayrımcılık
Amerika’daki, birlik ve eşitlik konusundaki başlıca pürüz, siyah beyaz ayrımcılığı idi; bu da, son yıllarda uygulanan  “pozitif ayrımcılık” siyasetinin eseridir. Kısacası;  Zencilerin her sahada eşit mevkilere gelebilmeleri için onlara, beyazlardan fazla, özel imtiyazlar tanındı... Ve neticede, tercih edildi ve sonunda  “siyah”  Obama,  “Beyaz Saraya” geldi, oturdu.
Ancak Türkiye’de, Kürtlere veya başka etnik gruplara,  “pozitif ayrımcılık”  uygulamaya, hiçbir zaman gerek olmadı; zaten fırsatlarda eşittirler. Buraya bir  “mim”  koyalım. Böyle değilse, eğer  “Devlet ırkçılığı”  varsa, diğer etnik gruplar, Kürtler gibi neden  “ayrılmak” mücadelesi vermiyorlar? Bu sorunun da cevabı, büyük devletlerin kendi öz çıkarları için Türkiye’yi bölmeye ve Büyük Kürdistan’ın kurulmasına, hatta PKK’ya destek olmalarına kadar gider!
İstanbul’da gençler, Obama’ya  “Kürdistan’ı” sormuşlar. Cevabı  “Türkiye bölünmez. Kürtler özgür ve eşit olmalı!” Aslında ne  “şiş yansın ne kebap”  bir cevap! Amerika’da Zenciler, Meksikalılar vb.. eşit ve özgür de, Türkiye’de Kürtler ve diğer etnik gruplar, değiller mi?  Obama, Cumhurbaşkanı olmadan çok önce, Kürt kökenliler Türkiye’de Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ordu Komutanı oldular. Hiç de yadırganmadı... Bölücülük yeniden canlandıran kadar! Obama böyle diplomatik bir cevap vermeye mecbur. Türkleri memnun edelim derken, Kürtleri kızdırmaya gelmez!
Aslında olaylar ve gelişmeler konusunda, belki kişiler ve toplumlar arasında kıyaslama yapmak caizdir de, tam benzetme yapmak yanlıştır... Amerika’nın şartları, tarihi süreci ayrı, bizimkiler ayrı. King ayrı  “Türk” ve APO tamamıyla ayrı. Radikal gazetesinde İsmet Berkan bu konuda, malum liberal görüşleri tekrarladıktan sonra doğru bir tespitte - hatırlatmada- bulunuyor:  Martin Luther King, zenciler mücadelelerinde hiç şiddete, teröre başvurmadılar!
Ahmet Türk ve ötekiler için aynı şeyi söyleyebilir misiniz? Aksine şiddet ve terör, APO’dan Türk’e, Barzani’den Talabani’ye kadar,  “Kürt davasının” ayrılmaz parçası! DTP demek, PKK demek! 
Kürt Ahmet  “Türk”  Martin Luther King olmak istiyor ama büyük bir rakibi var; APO... O da bunu, hatta daha fazlasını,  “Mandela olmak” ister!
Alın birini vurun ötekine!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları