‘Kutlu’ davanın üzerine dökülen beton yığınları

İsrafil K.KUMBASAR

Seçime iki ay gibi bir süre kala, ilginç fotoğraflar düşüyor memleket gündemi üzerine.
Kareleri yan yana koyup seyre daldığınızda, her pazarda ‘ayrı bir mal’ satmanın çabası içinde bir iktidar partisi çıkıyor karşınıza.
İbre Batı’ya döndüğünde ‘alımlı’, ‘jöleli’, ‘bakımlı’ bir vitrin. ‘Kent’ vurgusu, yeni projeler, kimileri ‘çalıntı’ olduğu söylenen ‘vizyon’ yansımaları.
Gözlerinizi Doğu’daki manzaraya çevirdiğinizde bambaşka bir siluet. ‘Kürtçe’ mevlit okuyan Diyanet İşleri Başkanı, ‘etnik kaşımayı’ sürdüren aşiret bağlantıları vs.
Elleri diğer partileri ‘kaşımaktan’ fırsat bulduğunda soru kâğıtlarını aşırmakla meşguller. Bir hafta önce ‘tatmin’ olanlar, bir hafta sonra ‘gaz’ almaya soyunuyorlar.
Bir bakıyorsunuz on binlerce öğretmenin ‘atama’ feryadına ne tesadüftür ki tam da seçim takvimine denk gelen bir yanıt veriliyor:
- “Haziranda 30 bin öğretmen atanacak.”
Daha böyle çok tesadüfle karşılacaksınız.
Mesela şu İstanbul içinde ‘Yeni İstanbul’ projesi. Ne kadar ‘masumane’, ne kadar ‘göz kamaştıran’ bir çalışmadır bu.

***


Şöyle bir hafta sonu, Üsküdar-Şile arasında sefer yapan bir otobüse binin de yol boyunca ‘kapatılmış arazileri’ bir sorun bakalım.
Kimler ‘ileriyi’ görmüş, elini çabuk tutmuş da o güzelim orman arazilerine el uzatmış?
Son yeşil adacıklar içine kimi kamu kuruluşları tarafından gizlice inşa edilen konutlar, artık ‘çamından’ çok ‘betonuyla’ anılan Çamlıca tepeleri size çok şey söyleyecektir.
“Kaynağı nereden bulacaksınız?” diye soranların, sekiz yıldır ‘kaymağı’ kepçeyle nasıl topladıklarını Lokman Ayva ile Metin Şentürk’ün bile görmesi işten değil.Yeter ki, bakmaya niyeti olsun insanın.
Yanlışı perdeye ‘parça parça’ yansıtılan kareleri bütünleştirmediğimiz için yapıyoruz. ‘Toplumsal hafızamızın zayıflığı’ üzerinden yapılıyor bütün vurgun.
Girin Google Amca’nın penceresinden içeri. Fazla değil, bir ‘müteahhit’ bir de ‘nikah’ yazıp tarayın şöyle sekiz yıl geriye doğru. Birilerinin nasıl o masalar etrafında el pençe olup, gülücük dağıtmak için birbirleriyle yarışmakta olduğunu göreceksiniz.
‘Beton’, ‘nikah’ ve ‘dava’... Çekirdek kadronun ‘çimentosu’ olmuş vaziyette.

***

Fotoğraf bütün çıplaklığı ile ortadayken, Emine Hanım, geçen gün AKP’den milletvekili adayı 78 hanım ile bir tanışma yemeğinde buluştu.
‘Kendisi’ hariç bir ya da iki de ‘başörtülü’hanım vardı görüntüde.
Neee? ‘Hile-i şer’iye’mi yapıyorlar? ‘Şimdi sırası’ değil mi? Haaa anladık, ‘fincancı katırlarını ürkütmek istemiyorlar’ öyle mi?
Öpsünler sizi din bezirgânları.
Kimileri ‘gerçeğin’ önüne betondan plazalar çeker. ‘İnançlar’ üzerinden vatandaşın ‘kimyası’ ile oynar. Anlık hatalar, ‘yüzyılları’ silip süpürür.
Siz belinizi doğrultuncaya kadar ‘kutsal bildiğiniz’ ne kadar değer varsa, hepsinin lime lime edildiğini anlarsınız. Ama iş işten geçer.
Çevirin tarihin sayfalarını. ‘Umre için’ biriktirdiklerinizin üstüne kim yattı? ‘Dağ başlarındaki’ tarlaları size kim sattı? ‘Hayır hasenat’ için verdikleriniz bir gecede karton gemilerde nasıl battı.
Kimilerinin ‘biti’ kanlanıyor, kimilerinin ‘ar damarı’ çatlıyor, kimileri de yan gelip ‘kulağının üstüne’ yatıyor.
Heyhat, ‘saf’ kelimesinin âciz kaldığı bu coğrafyada, ‘bir salevat’ ile iş bitiyor.

***


Zavallı, belki de kafayı kaldırıp plazalara nazar etse ‘takkesi’ düşecek diye korkuyor.
O yüzden de başı önünde, ‘sağa sola bakmadan’ geçip gidiyor. ‘Başkaları’ da gidiyor elbette ışık hızıyla, ‘Karun ihtirası’ ile.
Varsın gitsinler. Değil mi ki o binalar ve zinalar ‘kıyameti’getirecek.
Başka söze ne hacet.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş