Leş kargaları

A+A-
Altemur KILIÇ

Bozkurtlar -Aslanlar- yere serilince, bıçaklarını bileyenler çok olur; Türkiye, Türkler şimdi en zayıf durumda... Çakallar, maymunlar ortalıkta dolaşıyor, leş kargaları üzerimizde uçuşuyor! Bu, tarihimizde yeni bir durum değil... 1919’da da Türkiye aynı mecalsiz, dermansız durumda kalmıştı. Ezeli, iç ve dış düşmanlar, son darbeyi vurmaya hazırlanıyorlardı. Sevr’de, Türklüğün ölüm fermanı hazırlanmıştı. O dönemde Osmanlı Devletinin başında olanlar, bu antlaşmayı imzaladılar. Ama başaramadılar çünkü sonunda, Türkler “çıldırdılar”. Türk milleti “ateşle imtihandan” muzaffer çıktı! Bu, yabancı tarihçilerin tanımıyla, “Türk Mucizesi” idi!
Bunları yazmak, basmakalıp beylik sözler, “ezber” tekrarlamak mı? Ben, umutsuzluğa kapıldığımda, şimdi bunları hatırlıyorum ve karamsarlıktan, kısa bir süre için de olsa kurtuluyorum, “iman tazeliyorum”!

***


Hep yazdım. Ancak şu bağlamda hatırlatmakta yarar var. Elime geçen 1919 tarihli, “çok gizli” bir İngiliz istihbarat raporunun son cümlesi şöyle: “Türkler şimdi yenik düştüler, ama birleşirlerse, anamızı ağlatırlar”. Ve buna engel olmak için de, İngiliz -Intelligence Service-ajanı, Yüzbaşı (sonra Albay ve İngiltere’nin en büyük nişanı hamili) Noel, Güneydoğuya geldi. Bedirhan Aşiretiyle birlikte Mustafa Kemal’i, Sivas’tan kaçırmaya teşebbüs etti. Ama başaramadı. Mustafa Kemal’den kurtulmak istiyorlardı, çünkü Türkiye’yi kurtaracak liderin O olduğunu anlamışlardı. Noel, Londra’ya gönderdiği raporunda; “Kürtlerde Milliyetçilik, milli hisler yok ama biz ’biraz iteleyerek’onlara bunu telkin edebiliriz...” diyordu. Sonra da İngiliz altınlarıyla tahrik ve finanse edilen, bir dizi Kürt isyanları...
Bugün de “ibret-ders” alınsaydı, “tekerrür” etmemesi gerekecek, “Kürt Sorunu” aynı anlamda, fakat yeni gerekçe ve söylemlerle diriltilmiş. Kısacası ayrıntıları başka da olsa, provokatörler aynı. Bir yazarın yazdığı gibi “İpek yolu” (şimdi petrol ve su yolları) üzerindeki “Beyaz Şeytanların” amaçları da aynı. Tarih tekerrür ediyor!
Apo, Türk Devletine -hükümetine- kesin uyarı verdi... 12 Haziran seçimlerinden sonra kendisine -bölücülere- “yeşil ışık” yakılmaz, verilen vaatler yerine getirilmezse, kızılca “kıyameti” koparacak. Bölücü organı Özgür Gündem, “Karar Zamanı” diyor... Fakat. İktidarda, “kararlılık” var mı? MHP ve milliyetçi partilerde var da, en önde gelen “oku” , şimdi maalesef “bükük” CHP’de, bu tehlikeye karşı durmak kararlılığı var mı?

***

Evet, çakallar ulurken, maymunlar çığlıklar atarken ve üzerimizde leş kargaları uçuşurken Türkiye, “Ergenekon’da” sıkışmış. Türk ordusunun burçları düşürülüyor ve de bu saldırılara -siyasette- parlamentoda engel olabilecek MHP’ye kasetlerle alçakça, belden aşağı vurulmakta. Dramatize etmiyorum; durum aynen böyle!
 “Demokratik özerklik”, ardından “Büyük Kürdistan”! Bunlar, PKK’nın -bölücülerin- Apo’nun değişmez emelleri. Fakat, buna karşılık, “Yeni Anayasa” ile Türkiye’nin “değiştirilemez ilkeleri”, Türklük kavramı, “üniter ulus devlet ilkesi” değiştirilmek isteniyor. Liboşların, bir kısım aydınların ileri sürdükleri bahaneler, sözde daha iyi yerel yönetim ve insan hakları, çağdaşlık! Ama asıl hedef: “Türkiye’yi bölüp yönetmek”, bizdeki hain ve gafillerin -çaresi- çaresizliği ise “verip kurtulmak”. Sözün bittiği yer bu!
Bu oyun eski. Prens Sabahattin’in Avrupa’dan mülhem, “ademi merkeziyet” projesi, “eyalet sistemi” idi. Şimdi “Post modern” şekli; AB’den ve AB’nin “nurlu ufuklarına bedel mukabili” adanmış adamlarından AB komiserleri, Güneydoğu’yu her “teftişe”, gittiklerinde ve bölücülerle sıkı fıkı olduklarında, “eyalet sisteminden” söz ederler. Söz etmekle de kalmayıp Güneydoğu’da, bu sistemin alt yapısını, “istinaf” yani “Eyalet Mahkemeleri”nin, okulların ve bazı binaların inşaatını finanse ediyorlar. Babalarının hayrına mı?!
Onlar da oyun çok, ama şu sırada ortada bu oyunları görecek, bozacak yok. Varsa da gelemez!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları